28 Հոկտեմբեր 2009 - 15:01 AMT
Հայաստանի խորհրդարանի երեկոյան նիստում կառավարության ժամի ընթացքում, «Ժառանգություն» կուսակցության խմբակցության պատգամավոր Զարուհի Փոստանջյանը դիմել է ՀՀ վարչապետ Տիգրան Սարգսյանին Կառավարության տան եւ նախագահի նստավայրի մոտ ոստիկանության մասնակցությամբ տեղի ունեցած միջադեպի մասին հարցով եւ խնդրել է մեկնաբանել իր արտահայտությունն այն մասին, որ կառավարությունը պատասխանատու է միայն հայաստանաբնակ 3 մլն հայերի համար: Նա նաեւ վարչապետին է ներկայարցել ցույցի ժամանակ պատառոտված պաստառները եւ հետաքրքրվել է, թե ինչ միջոցներ է մտադիր ձեռնարկել կառավարությունը ոստիկանների հանդեպ:
Վարչապետը հայտարարել է, որ իր խոսքերը խեղաթյուրվել են, քանի որ ներկայացվել են ելույթի համատեքստից դուրս: «Իրականում, ես ասել եմ հետեւյալը,-մեջբերել է Տ.Սարգսյանը իր ելույթից մի հատված. «Անշուշտ, մենք պատասխանատու ենք Հայաստանում ապրող 3 մլն հայերի առջեւ, քանի որ իրենք են ձեւավորում խորհրդարանը, կառավարությունը եւ իրենք են ընտրում նախագահին: Սակայն մենք պատասխանատու ենք նաեւ ողջ հայ ժողովրդի առջեւ եւ մտահոգված ենք նրա խնդիրներով»:
Մեկնաբանելով ոստիկանների գործողությունները, վարչապետն ասել է, որ արդարադատության նախարարությունն ուսումնասիրում է կատարվածի հանգամանքները, եւ եթե իրավապահ մարմինների կողմից օրեքնը խախտվել է, մեղավորները կպատժվեն:

28 Октябрь 2009 - 15:01 AMT
На вечернем заседании парламента Армении во время часа правительства, депутат от фракции партии «Наследие» Заруи Постанджян обратилась к премьер-министру РА Тиграну Саркисяну с вопросом по поводу инцидента с полицейскими во время акции возле Дома правительства и резиденции президента, и попросила прокомментировать его высказывание об ответственности исключительно перед 3 миллионами армян, живущими в Армении. Она также предъявила премьеру изорванные во время акции плакаты и поинтересовалась, какие меры намерены предпринять власти в связи с грубостью полицейских в отношении мирных демонстрантов.
Премьер-министр заявил, что его слова были искажены, тем, что были вырваны из контекста выступления. «На самом деле, я говорил следующее, – отметил Тигран Саркисян и процитировал фрагмент своего выступления, – Конечно, мы отвечаем перед 3 миллионами армян, живущих в Армении, поскольку они формируют парламент, правительство и выбирают президента. Но мы также ответственны и перед всем армянским миром и озабочены их проблемами».
Комментируя действия полицейских, премьер-министр сообщил, что министерство юстиции изучает обстоятельства произошедшего, и если со стороны правоохранительных органов был нарушен закон, виновные понесут наказание по закону.