28 Հոկտեմբեր 2009 - 15:01 AMT
Հայաստանի խորհրդարանի երեկոյան նիստում կառավարության ժամի ընթացքում, «Ժառանգություն» կուսակցության խմբակցության պատգամավոր Զարուհի Փոստանջյանը դիմել է ՀՀ վարչապետ Տիգրան Սարգսյանին Կառավարության տան եւ նախագահի նստավայրի մոտ ոստիկանության մասնակցությամբ տեղի ունեցած միջադեպի մասին հարցով եւ խնդրել է մեկնաբանել իր արտահայտությունն այն մասին, որ կառավարությունը պատասխանատու է միայն հայաստանաբնակ 3 մլն հայերի համար: Նա նաեւ վարչապետին է ներկայարցել ցույցի ժամանակ պատառոտված պաստառները եւ հետաքրքրվել է, թե ինչ միջոցներ է մտադիր ձեռնարկել կառավարությունը ոստիկանների հանդեպ:
Վարչապետը հայտարարել է, որ իր խոսքերը խեղաթյուրվել են, քանի որ ներկայացվել են ելույթի համատեքստից դուրս: «Իրականում, ես ասել եմ հետեւյալը,-մեջբերել է Տ.Սարգսյանը իր ելույթից մի հատված. «Անշուշտ, մենք պատասխանատու ենք Հայաստանում ապրող 3 մլն հայերի առջեւ, քանի որ իրենք են ձեւավորում խորհրդարանը, կառավարությունը եւ իրենք են ընտրում նախագահին: Սակայն մենք պատասխանատու ենք նաեւ ողջ հայ ժողովրդի առջեւ եւ մտահոգված ենք նրա խնդիրներով»:
Մեկնաբանելով ոստիկանների գործողությունները, վարչապետն ասել է, որ արդարադատության նախարարությունն ուսումնասիրում է կատարվածի հանգամանքները, եւ եթե իրավապահ մարմինների կողմից օրեքնը խախտվել է, մեղավորները կպատժվեն:

During the NA Government hour, Heritage faction MP Zaruhi Postanjyan asked Premier Tigran Sargsyan about the incident with police during the protest in front of Government building and Presidential residence and demanded explanation to his statement about responsibility for 3 million Armenians living in Armenia. She also showed torn posters and asked what measures authorities were going to take in that direction.
Prime Minister noted that his words were distorted and cut from his speech context. “What I said was this: we are certainly responsible for the 3 million Armenians living in Armenia because these people form Parliament and Government and elect President. We also bear responsibility for entire Armenian world and are concerned by their problems.”
Commenting on police operations, Mr. Sargsyan said that Justice Ministry is currently studying the circumstances of incident, and if law enforcers are found guilty of breaching the law, they will be held accountable.