«Հայ ազգը չի սահմանափակվում միայն Հայաստանի քաղաքացիներով, քանի որ նրանցից բացի գոյություն ունի Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետությունը, ջավախահայությունը եւ ողջ Սփյուռքը: Եվ նրանք բոլորը միասին կազմում են հայկական աշխարհ»,-այդ մասին հայտարարել է Հայաստանի վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը Հայաստանի խորհրդարանի երեկոյան նիստում կառավարության ժամի ընթացքում` պատասխանելով ՀՅԴ խմբակցության անդամ Արտյուշա Շահբազյանի հարցին:
Վարչապետը չի համաձայնվել Դաշնակցության այն թեզի հետ, թե ամբողջ Սփյուռքը դեմ է Հայ-թուրքական արձանագրություններին` նշելով, որ կառավարության հետազոտությունները հակառակն են ցույց տվել եւ միայն հայկական սփյուռքի մի փոքր քաղաքականացված մասն է դեմ ՀՀ իշխանության մոտեցումներին հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման հարցին: «Դա բնական է, քանի որ հայկական աշխարհը միատարր չէ, եւ դրանում ոչ մի տարօրինակ բան չկա»,-ասել է Տ.Սարգսյանը:
Սարգսյանն անդրադարձել է նաեւ բոլորին հուզող Հայաստանի կառավարության պատասխանատվության մասին թեմային` նշելով, որ ինչպես Հայաստանի, այնպես էլ ԼՂՀ ղեկավարությունը ողջ հայկական աշխարհի մի մասն են կազմում, եւ ես, որպես Հայաստանի վարչապետ, պատասխանատու եմ նաեւ ողջ աշխարհի հայերի առջեւ»,-ասել է վարչապետը:

“Армянская нация не ограничивается только гражданами Армении, поскольку кроме них существует Нагорно-Карабахская Республика, армянство Джавахка и вся Диаспора со своими армянскими организациями. И все вместе они составляют армянский мир”, – заявил во время правительственного часа в парламенте Армении премьер-министр РА Тигран Саркисян в ответ на вопрос секретаря парламентской фракции АРФ Дашнакцутюн Артюши Шахбазяна.
Премьер выразил несогласие с тезисом Дашнакцутюн, что вся Диаспора настроена против армяно-турецких Протоколов, отметив, что исследования правительства показали обратное и только небольшая политизированная часть армянской диаспоры не согласна с подходами руководства Армении к нынешнему процессу нормализации армяно-турецких отношений. “Это естественно, так как армянский мир не представляет из себя монолит, и в этом нет ничего странного”, – подчеркнул Тигран Саркисян.
Саркисян затронул волнующую всех тему об ответственности правительства Армении, отметив, что руководство как Армении, так и НКР, согласно конституциям своих стран ответственны перед своими гражданами. “Но здесь не нужно забывать, что Армения и НКР являются частью всего армянского мира, и я, как премьер-министр Армении, ответственен также перед армянами всего мира”, – подчеркнул глава правительства.