«Հայ ազգը չի սահմանափակվում միայն Հայաստանի քաղաքացիներով, քանի որ նրանցից բացի գոյություն ունի Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետությունը, ջավախահայությունը եւ ողջ Սփյուռքը: Եվ նրանք բոլորը միասին կազմում են հայկական աշխարհ»,-այդ մասին հայտարարել է Հայաստանի վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը Հայաստանի խորհրդարանի երեկոյան նիստում կառավարության ժամի ընթացքում` պատասխանելով ՀՅԴ խմբակցության անդամ Արտյուշա Շահբազյանի հարցին:
Վարչապետը չի համաձայնվել Դաշնակցության այն թեզի հետ, թե ամբողջ Սփյուռքը դեմ է Հայ-թուրքական արձանագրություններին` նշելով, որ կառավարության հետազոտությունները հակառակն են ցույց տվել եւ միայն հայկական սփյուռքի մի փոքր քաղաքականացված մասն է դեմ ՀՀ իշխանության մոտեցումներին հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման հարցին: «Դա բնական է, քանի որ հայկական աշխարհը միատարր չէ, եւ դրանում ոչ մի տարօրինակ բան չկա»,-ասել է Տ.Սարգսյանը:
Սարգսյանն անդրադարձել է նաեւ բոլորին հուզող Հայաստանի կառավարության պատասխանատվության մասին թեմային` նշելով, որ ինչպես Հայաստանի, այնպես էլ ԼՂՀ ղեկավարությունը ողջ հայկական աշխարհի մի մասն են կազմում, եւ ես, որպես Հայաստանի վարչապետ, պատասխանատու եմ նաեւ ողջ աշխարհի հայերի առջեւ»,-ասել է վարչապետը:

28 October 2009 - 17:25 AMT
“Armenian nation is not restricted by RA citizens; we have Armenians in Nagprno Karabakh and Javahk, as well as the entire Diaspora community. Together, they form the Armenian world,” Premier Tigran Sargsyan told a Parliament session, answering the question of ARFD faction secretary Artyusha Shahbazyan.
Premier disagreed to Dahnkaktrutyun’s thesis on Diaspora being negatively disposed to RA-Turkish Protocols. At that he noted that only a small group of politicized Diaspora representatives were against current process with Turkey, as shown by recent studies. “That’s natural since Armenian world is not a monolithic structure,” he stressed.
With regard to RA Government’s responsibility, Mr. Saragsyan said that Armenian and NKR governments were constitutionally bound to bear responsibility for their citizens. “At this point, it is necessary to keep in mind that both Armenia and NKR form part of entire Armenian world. And as Armenia’s Prime Minister, I too bear responsibility for Armenians worldwide,” Tigran Sargsyan stressed.