28 Հոկտեմբեր 2009 - 18:20 AMT
Այսօր Եր-անում ԵԱՀԿ աջակցությամբ կազմակերպված հանրային քննարկման առանցքում էր Հայաստանի «Տեղեկատվության ազատության մասին» օրենքի եւ առնչվող օրենքների փոփոխությունների փաթեթի նախագիծը:
Ներկայացված փոփոխությունների փաթեթը մշակվել է «Տեղեկատվության ազատության կենտրոն» հասարակական կազմակերպության, Ազգային ժողովի եւ Արդարադատության նախարարության կողմից` քաղաքացիական հասարակության եւ միջազգային կազմակերպությունների հետ սերտ համագործակցությամբ:
«Տեղեկատվության ազատությունը ժողովրդավարական եւ բազմակարծ հասարակության ձ-ավորման երաշխիքներից է. այն նպաստում է պետական կառույցների հմուտ կառավարման, թափանցիկ եւ հաշվետու համակարգի խթանմանը: Մենք ուրախ ենք աջակցել տեղեկատվության ազատության օրենքի բարեփոխմանը, եւ հույս ունենք, որ արդյունքում կընդունվեն բարեփոխումներ, որոնք կխթանեն պետական տեղեկատվության ավելի բարձր մատչելիությունը», – ասաց ԵԱՀԿ եր-անյան գրասենյակի ղեկավար դեսպան Սերգեյ Կապինոսը:

28 Октябрь 2009 - 18:20 AMT
28-го октября в Ереване при содействии ОБСЕ состоялись общественные обсуждения закона РА “О свободе информации” и прилагаемый к нему пакет законодательных поправок.
Представленный пакет изменений был разработан общественной организацией “Центр свободы информации”, НС РА и Министерством юстиции РА в тесном сотрудничестве с международными организациями.
Руководитель ереванского офиса ОБСЕ, посол Сергей Капинос отметил, что он приветствует совершенствование закона о свободе информации и надеется, что принятые поправки будут содействовать наибольшей доступности государственного информирования.