Վեց շաբաթյա քննարկումները հայ-թուրքական հարաբերությունների հարցի շուրջ մեզ չեն բավարարում: Այդ մասին Երեւանում կայացած մամլո ասուլիսում հայտարարել է «Ուխտ Արարատի» Հայաստանի ազատագրման գաղտնի բանակի (ASALA) ազատամարտիկների եւ նախկին քաղբանտարկյալների կազմակերպության աշխատանքների համակարգող Տիգրան Փաշաբեզյանը: Խոսելով Հայ-թուրքական արձանագրությունների մասին, նա հայտարարել է, որ մարդիկ չեն նկատում այդ փաստաթղթերի գաղտնի իմաստը:
«Արձանագրությունների վավերացումից հետո տարածաշրջանի անվտանգությունը կվատթարանա: Տվյալ արձանագրությունները նոր ագրեսիայի առիթ են տալիս», – ասել է Տիգրան Փաշաբեղյանը, նշելով, որ Հարավային Կովկասում իրավիճակը արդեն դեպի վատն է փոխվել: Այդ մասին վկայում են նաեւ Իրանի, Աֆղանստանի եւ Պակիստանի իրավիճակը: Նրա խոսքերով, կազմակերպությունը մտադիր չէ լռել եւ որոշել է գերտերություններին ուղղված բաց նամակում արտահայըել իրենց անհանգստությունը, մասնավորապես ընդգծելով Հայոց ցեղասպանության հարցը:
Մեզ շատ հետաքրքիր է իմանալ, արդյո՞ք Արձանագրությունների ստորագրման արարողությունը նպատակ ուներ բարիդրացիական հարաբերությունների վերականգնումը, թե դավադրություն էր», -ընդգծել է Փաշաբազյանը, եւ ընդգծել, որ երկրների միջեւ չեն կարող են հաստատվել բարիդրացիական հարաբերություններ, մինչեւ որ բոլոր խնդիրները չլուծվեն իրավական ձեւաչափով:

Шестинедельные обсуждения по вопросу армяно-турецких отношений не удовлетворяют нас. Об этом на пресс-конференции в Ереване заявил координатор организации «Ухт Арарати» по работе с участниками национальной освободительной борьбы и бывшими политзаключенными «Секретной армии освобождения Армении» (ASALA) Тигран Пашабезян. Говоря об армяно-турецких Протоколах, Пашабезаян заявил, что люди не замечают истинную подоплеку этих документов.
“После ратификации Протоколов, безопасность региона не улучшится, а наоборот, ухудшится. Данные протоколы дают повод для новой агрессии”, – сказал Тигран Пашабезян, отметив, что ситуация на Южном Кавказе уже ухудшилась, об этом свидетельствует положение в Иране, Афганистане и Пакистане. По его словам, организация не намерена молчать, и решила в открытом письме, направленном представителям сверхдержав, которые также являются посредниками в процессе нормализации армяно-турецких отношений, выразить свое беспокойство, особо выделив вопрос Геноцида армян.
“Нам интересно знать, действительно ли церемония подписания Протоколов в Цюрихе имела намерением восстановления добрососедских отношений или все же – заговором?” – подчеркнул Пашабезян, отметив, что между странами не могут быть установлены добрососедские отношения, пока все имеющиеся проблемы не будут решены в правовом формате.