Արդեն երկու ամիս է, ինչ այսպես կոչված ֆուտբոլային դիվանագիտությունը շանտաժի մեջ է պահում հայ ժողովրդին: Այդ մասին Երեւանում կայացած մամլո ասուլիսում հայտարարել է «Անկախության բանակ» ռազմա-քաղաքական կազմավորման Հոկտեմբերյանի շրջանի միավորված ջոկատների հիմնադիր եւ հրամանատար Լյովա Սահակյանը: Նրա խոսքեչով, հակահայկական փաստաթղթերն անընդունելի են ժողովրդի համար:
Այն մարդն, ով «տականք է» անվանում 9-միլիոնանոց ժողովրդին միայն այն բանի համար, որ նա դեմ է Հայ-թուրքական արձանագրություններին, կստանա մեր պատասխանը: Մենք ընդունում ենք մեզ նետված մարտահրավերը»,-հայտարարել է Լյովա Սահակյանը` հավելելով, որ դա անձնական վիրավորանք է իր համար:
Նա նաեւ մեկնաբանել է ՀՀ նախագահի համահայկական ուղեւորությունը` հայտարարելով, որ դրանով հայկական իշխանությունները ցանկանում էին համոզել ժողովրդին, որ Սփյուռքի մեծ մասը կողմ է Արձանագրությունների ստորագրմանը, սակայն իրողությունը ցույց տվեց, որ դեմ է: «Թուրքիան նույնպես սփյուռք ունի: Ինչո՞ւ նրանց նախագահը նմանատիպ ուղեւորություն չկազմակերպեց: Պատասխանը շատ պարզ է, որովհետեւ այդ փաստաթղթերը թրքամետ են եւ ժողովրդին որեւէ բանում համոզելու կարիք չկար»,-ասել է Սահակյանը:
Իր հերթին «Ուխտ Արարատի» կազմակերպության «Հայաստանի ազատագրման գաղտնի բանակի» (ASALA) ազատամարտիկների եւ նախկին քաղբանտարկյալների հետ աշխատանքի գծով համակարգող Տիգրան Փաշաբեզյանը հայտարարել է, որ հայկական կողմն ընդհանրապես պետք է հրաժարվի Արձանագրություններից:

29 Октябрь 2009 - 11:38 AMT
Уже два месяца, как так называемая футбольная дипломатия держит в состоянии шантажа армянский народ. Об этом на пресс-конференции в Ереване заявил основатель и командир объединенных отрядов Октемберянского отделения военно-политического формирования “Армия независимости” Лева Саакян. По его словам, антиармянские документы неприемлемы для народа.
“Тот человек, который называет 9-и миллионный народ “подонком” только за то, что тот против армяно-турецких Протоколов, получит наш ответ. Мы принимаем брошенный нам вызов”,- заявил Лева Саакян, добавив, что это является личным оскорблением и для него.
Он также прокомментировал всеармянское турне президента РА, заявив, что этим армянские власти хотели убедить народ, что большая часть Диаспора за подписание Протоколов, однако реальность показала, что она против. “У Турции тоже есть диаспора. Возникает вопрос, почему их президент не организовал такое же турне? Ответ очень прост, потому что эти документы протурецкие, ему не в чем убеждать свой народ”, – подчеркнул Саакян,
В свою очередь координатор организации «Ухт Арарати» по работе с участниками национальной освободительной борьбы и бывшими политзаключенными «Секретной армии освобождения Армении» (ASALA) Тигран Пашабезян, заявил, что армянская сторона вообще должна отказаться от Протоколов.