29 Հոկտեմբեր 2009 - 14:09 AMT
Հայաստանի Պետական Ճարտարագիտական Համալսարանի լավագույն ուսանողները կկարողանան պրակտիկա անցնել Օրանժ ընկերությունում
Հայաստանի Պետական Ճարտարագիտական Համալսարանը (Պոլիտեխնիկ) եւ Օրանժ Արմենիան ստորագրեցին հուշագիր կրթության, մասնագետների փոխանակման եւ այլ ոլորտներում երկարաժամկետ համագործակցության մասին:
Համալսարանի Ռադիոտեխնիկայի եւ կապի համակարգերի ֆակուլտետի եւ Օրանժ Արմենիայի միջեւ համագործակցությունը սկսվել էր դեռ մի քանի ամիս առաջ: Համալսարանի ռեկտոր Ոստանիկ Մարուխյանն ու Orange-ի գլխավոր տնօրեն Բրունո Դյութուան հայտնեցին իրենց վստահությունն այս նախագծի հետագա հաջողության նկատմամբ, որը կապահովի մշտական կապը Orange-ի մասնագետների եւ համալսարանի ուսանողների ու դասախոսների միջեւ:
Հուշագրով մասնավորապես կիրականացվեն համատեղ գիտահետազոտական ծրագրեր Orange-ի եւ ՀՊՃՀ-ի մասնագետների մասնակցությամբ, կկազմակերպվեն մասնագիտական դասընթացներ Orange-ի առաջատար մասնագետների կողմից, առավել աչքի ընկած ուսանողները կկարողանան անցնել պրակտիկան Orange-ում եւ այլն:
Ներկայումս ՀՊՃՀ-նունի 10 000-ից ավելիուսանող եւշուրջ 1 000 դասախոս, 12 մասնագիտացնող դեպարտամենտներ, ասպիրանտական բաժանմունք, օտարերկրյա քաղաքացիների ուսուցման բաժանմունք, միկրոէլեկտրոնային սխեմաների եւ համակարգերի ամբիոն` «ՍԻՆՈՓՍԻՍ» ընկերության բազայի հիման վրա, հեռակա ուսուցման բաժանմունք եւ մի շարք այլ ստորաբաժանումներ:
Orange-ըՀայաստանումհեռահաղորդակցության ծառայություններմատուցելուլիցենզիան ստացելէ2008թ.նոյեմբերի 19-ին:
Orange-նաշխարհումհեռահաղորդակցության առաջատարօպերատորներիցմեկի` Ֆրանս Տելեկոմխմբիհիմնականապրանքանիշն է,որնիր բաժանորդներինառաջարկում էհեռախոսակապի, ինտերնետիեւ հեռուստատեսությանծառայություններ: Խմբիվաճառքը2008թ.կազմելէ շուրջ 53,5 միլիարդ եվրո (25,5 միլիարդ եվրո` 2009թ. առաջին կիսամյակում): 2009թ. մարտի 30-ի դրությամբ ընկերությունն ուներ 186 միլիոն հաճախորդ 30 երկրում, որոնցից 124 միլիոնը շարժական հեռախոսակապի բաժանորդներ են: Orange-ը շարժական կապի երրորդ եւ գերարագ ինտերնետի առաջին մատակարարն է Եվրոպայում:

29 Октябрь 2009 - 14:09 AMT
Отличившиеся студенты Политехнического университета Армении смогут пройти практику в компании Orange
Государственный политехнический университет Армении (ГПУА) и компания Orange Armenia подписали меморандум об образовании, обмене специалистов и о длительном сотрудничестве в других сферах.
Меморандум предусматривает, в частности, осуществление совместных научно-исследовательских программ при участии специалистов университета и Orange, а также организацию мастер-классов. Помимо этого, отличившиеся студенты смогут пройти практику в компании Orange.
Как сообщает компания Orange, сотрудничество с факультетом радиотехники и системы связи ГПУА началось несколько месяцев назад и, исходя из небольшого опыта сотрудничества, ректор ГПУА Востаник Марухян и главный директор Orange Бруно Дютуа выразили уверенность в успешном сотрудничестве и в создании тесных деловых связей между специалистами компании и студентами университета.
В 75-летнем Государственном политехническом университете Армении проходят обучение 10 тыс. студентов. В состав преподавателей входят 1000 специалистов. В ГПУА действует 12 специализированных департаментов, департамент по обучению иностранных студентов, кафедра микроэлектронных схем и систем, действующая на базе компании “Синопсис” .
Французская компания Orange стала третьим сотовым оператором Армении, получив соответствующую лицензию в 2008 году. Компания Orange является главным брендом оператора France Telecom. В марте месяце 2009 года число клиентов компании в 30 странах мира составляло 186 млн., из которых 124 млн. – абоненты мобильной связи.