«Եվրատեսիլ» երգի մրցույթի կազմակերպիչները փոփոխել են քվեարկության կարգը, այս մասին հաղորդում է մրցույթի լրատվական ծառայությունը: Մյուս տարվանից հեռուստադիտողները իրենց դուր եկած մասնակցի համար կարող են քվեարկել հեռուստաեթերի ողջ ընթացքում: Նախկինում իրենց ձայնը կարող էին տալ միայն բոլոր ելույթներն ավարտվելուց հետո վերջին 15 րոպեների ընթացքում:
Հեռախոսազանգերի եւ sms-հաղորդագրությունների միջոցով քվեարկելու նոր կարգը կգործի «Եվրատեսիլ-2010» մրցույթի կիսաեզրափակիչ եւ եզրափակիչ համերգների ժամանակ:
«Սա ավելի տրամաբանական է, քանի որ դուք ձեր ձայնը կարող եք տալ մասնակցին նրան լսելու ընթացքում, այլ ոչ թե բոլոր ելույթներից հետո: Մի շարք ազգային ընտրությունների փորձը ցույց է տվել, որ քվեարկության ժամանակի ավելացումը բավական արդյունավետ է»,- նշել է «Եվրատեսիլի» գործադիր ղեկավար Սվանտե Ստոկսելիուսը:
Մրցույթի կանոններում կատարված մյուս փոփոխությունը վերաբերում է քվեարկությանը մասնակցող անձանց մասին տեղեկատվությունը հրապարակող պատասխանատուներին:
Այսուհետեւ այդպիսի խախտումների համար պատասխանատվություն են կրելու ազգային այն հեռուստաընկերությունները, որոնք կհեռարձակեն մրցույթը: Նախկինում պատասխանատվությունը հեռահաղորդակցության ծառայությունների խղճի վրա էր:
Պատասխանատուներին փոխելու մասին որոշումն ընդունվեց Ադրբեջանում ծագած սկանդալից հետո: Այդ ժամանակ տեղական դատախազությունը քննության ենթարկեց մի քանի անձանց, որոնք «Եվրատեսիլ-2009» -ի ժամանակ քվեարկել էին Հայաստանի երգիչների օգտին:

29 Октябрь 2009 - 16:23 AMT
Организаторы песенного конкурса “Евровидение” изменили правила голосования, сообщает пресс-служба конкурса. Уже со следующего года телезрители смогут голосовать за участника, который им понравился, на протяжении всего эфира соревнований. Раньше отдать свой голос можно было лишь в последние 15 минут после завершения всех выступлений.
Новые правила голосования с помощью sms-сообщений и телефонных звонков будут действовать уже во время полуфинала и финала “Евровидения-2010”.
“Это более логично, когда вы можете отдать свой голос за исполнителя, пока видите и слышите его песню, а не после всех выступлений. Опыт нескольких национальных отборов также показал, что увеличение времени на голосование достаточно эффективно,” – отметил исполнительный руководитель “Евровидения” Сванте Стокселиус.
Другая поправка в правилах конкурса касается ответственных за разглашение информации о лицах, участвовавших в голосовании.
Отныне ответственность за подобное нарушение будут нести национальные телекомпании, транслирующие песенный конкурс. Раньше же это было на совести поставщиков телекоммуникационных услуг.
Соответствующее решение о смене ответственного было принято после скандала в Азербайджане. Тогда местная прокуратура вызвала на допрос нескольких лиц, проголосовавших на “Евровидении-2009” за представителей Армении.