30 Հոկտեմբեր 2009 - 12:21 AMT
Այսօր հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման գործընթացն ընկալվում է հետեւյալ կերպ. հայ-թուրքական սահմանը չի բացվի այնքան ժամանակ, մինչեւ չլուծվի ղարաբաղյան հիմնահարցը, սակայն եթե սահմանը չբացվի, ԱՄՆ կոնգրեսը Հայոց ցեղասպանության ճանաչման մասին բանաձեւ կընդունի: Այսօր Երեւանում կայացած մամլո ասուլիսում նման կարծիք է հայտնել Հայաստանի Արեւելագիտության ինստիտուտի տնօրեն, թուրքագետ Ռուբեն Սաֆրաստյանը: Նրա խոսքով, Թուրքիան փորձում է ելք գտնել այդ «եռանկյունուց», բայց այնպես, որ հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորումը չվնասի Ադրբեջանի հետ նրա հարաբերություններին: Ընդ որում, հայ թուրքագետը նշել է, որ թե թուրքական, եւ թե ադրբեջանական կողմի վերջին քայլերը ցույց տվեցին այդ երկրների փոխկախվածությունը:
«Հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորումն անդրադառնում է թուրք-ադրբեջանական հարաբերությունների վրա ոչ միայն քաղաքական, այլեւ տնտեսական ոլորտում»,- նշել է Սաֆրաստյանը:
Հայ թուրքագետը մեկնաբանել է նաեւ թուրքական սփյուռքի արձագանքը հայ-թուրքական Արձանագրություններին` նշելով, որ այն դրական էր: «Ի տարբերություն մեր Սփյուռքի, թուրքականն իր երկրի կառավարության ազդեցության տակ է գտնվում»,- նկատել է Սաֆրաստյանը: Ընդ որում, հայ թուրքագետը նշել է, որ թուրքական ընդդիմության արձագանքն ի տարբերություն սփյուռքի բացասական էր, եւ որ դրա պատճառն Ադրբեջանն է:

30 Октябрь 2009 - 12:21 AMT
Сегодня процесс нормализации армяно-турецких отношений воспринимается следующим образом: армяно-турецкая граница не будет открыта до тех пор, пока не будет решен карабахский вопрос, однако, если не откроется граница, конгресс США примет резолюцию о признании Геноцида армян. Такое мнение высказал сегодня на пресс-конференции в Ереване директор Института востоковедения Армении, тюрколог Рубен Сафрастян. По его словам, Турция пытается найти выход из этого “треугольника”, но таким образом, чтобы нормализация армяно-турецких отношений не навредила ее отношениям с Азербайджаном. При этом армянский тюрколог отметил, что последние шаги и турецкой, и азербайджанской стороны показали взаимозависимость этих стран.
“Нормализация армяно-турецких отношений сказывается на турецко-азербайджанских отношениях не только в политической, но и в экономической сфере”, – отметил Сафрастян.
Армянский тюрколог также прокомментировал реакцию турецкой диаспоры на армяно-турецкие Протоколы, отметив, что она была положительной. “В отличие от нашей Диаспоры, турецкая, находится под влиянием правительства своей страны”, – заметил Сафрастян. При этом армянский тюрколог отметил, что реакция турецкой оппозиции в отличие от диаспоры, была отрицательной, и причиной тому является Азербайджан.