30 Հոկտեմբեր 2009 - 13:17 AMT
Սա առաջին դեպքն է, երբ ԱՄՆ վարչակազմը երկրի նախագահի գլխավորությամբ հանդես է գալիս Հայոց ցեղասպանության իրագործման մեղավորներին պատժելու օգտին: Այդ մասին այսօր Երեւանում կայացած մամլո ասուլիսում հայտնել է Հայաստանի Արեւելագիտության ինստիտուտի տնօրեն, թուրքագետ Ռուբեն Սաֆրաստյանը: Նրա խոսքով, այդ հանգամանքը Թուրքիային ստիպում է ավելի զգույշ եւ լուրջ վերաբերվել հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման գործընթացին: Որպես փաստարկ հայ թուրքագետը բերեց Թուրքիայի ԱԳՆ ղեկավար Ահմետ Դավութօղլուի հայտարարություններն այն մասին, որ Թուրքիան մտադիր է արագացնել հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման գործընթացը:
Ռուբեն Սաֆրաստյանը նշել է նաեւ Թուրքիայի վարչապետ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի մեղմացած դիրքորոշումն ու հեռտորությունը երկրների միջեւ հարաբերությունների կարգավորման առնչությամբ: «Այդ կապակցությամբ Էրդողանն ավելի զգույշ է դարձել Հայաստանին վերաբերող իր հայտարարություններում»,- նշել է հայ թուրքագետը:
«Որքան Արձանագրություններն արագ մտնեն ուժի մեջ, այնքան լավ: Ըստ իս, դրանց իրականացումը կնպաստի Հայաստանի զարգացմանը»,- ընդգծել է Սաֆրաստյանը:

This is the first case when US Administration announces in the person of President that Armenian Genocide should be punished, Turkish Studies expert and Oriental Studies Institute Director Ruben Safrastyan told a news conference in Yerevan. That makes Turkey adopt a more cautious and serious attitude to normalization of Armenian-Turkish ties, expert believes. As an example, he quoted Turkish FM Davutoglu’s recent statement on his country’s intention to speed up normalization process.
Mr. Safrastyan dwelled on Turkish Premier Recep Tayyip Erdogan’s mitigated position on current normalization process. “In that connection, Erdogan has become cautious in his statements about Armenia,” he said.
“The sooner Protocols enter into force the better. I think their implementation will contribute to Armenia’s development,” Armenian expert stressed.