30 Հոկտեմբեր 2009 - 13:17 AMT
Սա առաջին դեպքն է, երբ ԱՄՆ վարչակազմը երկրի նախագահի գլխավորությամբ հանդես է գալիս Հայոց ցեղասպանության իրագործման մեղավորներին պատժելու օգտին: Այդ մասին այսօր Երեւանում կայացած մամլո ասուլիսում հայտնել է Հայաստանի Արեւելագիտության ինստիտուտի տնօրեն, թուրքագետ Ռուբեն Սաֆրաստյանը: Նրա խոսքով, այդ հանգամանքը Թուրքիային ստիպում է ավելի զգույշ եւ լուրջ վերաբերվել հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման գործընթացին: Որպես փաստարկ հայ թուրքագետը բերեց Թուրքիայի ԱԳՆ ղեկավար Ահմետ Դավութօղլուի հայտարարություններն այն մասին, որ Թուրքիան մտադիր է արագացնել հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման գործընթացը:
Ռուբեն Սաֆրաստյանը նշել է նաեւ Թուրքիայի վարչապետ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի մեղմացած դիրքորոշումն ու հեռտորությունը երկրների միջեւ հարաբերությունների կարգավորման առնչությամբ: «Այդ կապակցությամբ Էրդողանն ավելի զգույշ է դարձել Հայաստանին վերաբերող իր հայտարարություններում»,- նշել է հայ թուրքագետը:
«Որքան Արձանագրություններն արագ մտնեն ուժի մեջ, այնքան լավ: Ըստ իս, դրանց իրականացումը կնպաստի Հայաստանի զարգացմանը»,- ընդգծել է Սաֆրաստյանը:

Это первый случай, когда администрация США во главе с президентом страны выступает за то, чтобы виновные в Геноциде армян были наказаны. Об этом на пресс-конференции в Ереване заявил директор Института востоковедения Армении, тюрколог Рубен Сафрастян. По его словам, это обстоятельство заставляет Турцию более осторожно и серьезно относиться к процессу нормализации армяно-турецких отношений. В качестве довода армянский тюрколог привел последние заявления главы МИД Турции Ахмета Давутоглу о том, что Турция намерена ускорить процесс нормализации армяно-турецких отношений.
Рубен Сафрастян также отметил смягчившуюся позицию и риторику премьер-министра Турции Реджепа Тайипа Эрдогана в отношении нормализации отношений между странами. “В связи с этим Эрдоган стал более осторожным в своих заявлениях, касающихся Армении”, – отметил армянский тюрколог.
“Чем быстрее Протоколы войдут в силу, тем лучше. По-моему, их реализация будет способствовать развитию Армении”, – подчеркнул Сафрастян.