30 Հոկտեմբեր 2009 - 14:58 AMT
Հոկտեմբերի 29-ին Գերմանիայում Հայաստանի դեսպան Արմեն Մարտիրոսյանը հավատարմագրերն է հանձնել Գերմանիայի նախագահ Հորսթ Քյոլերին: Արարողությանը հաջորդած առանձնազրույցի ընթացքում Գերմանիայի նախագահը նշել է, որ Հայաստանը կարեւոր գործընկեր է Գերմանիայի համար: Դեսպան Մարտիրոսյանն իր հերթին շեշտել է Գերմանիայի հետ հարաբերությունները նոր մակարդակի բարձրացնելու հայկական կողմի պատրաստակամությունը:
Կողմերը քննարկել են մի շարք հարցեր, այդ թվում` համաշխարհային տնտեսական ճգնաժամի ազդեցությունը Հայաստանի տնտեսության վրա: Զրույցի ընթացքում դեսպան Մարտիրոսյանը ներկայացրել է նաեւ հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման վերջին զարգացումները:
Գերմանիայի նախագահը հաջողություն է մաղթել Հայաստանի դեսպանին` հույս հայտնելով, որ նա իր ներդրումը կունենա երկկողմ հարաբերությունների զարգացման գործում, հաղորդում է ՀՀ ԱԳՆ մամլո ծառայությունը:

Посол Армении в Германии Армен Мартиросян 29 октября вручил верительные грамоты президенту Германии Хорсту Келеру. В ходе состоявшейся после церемонии вручения верительных грамот беседы президент Германии подчеркнул, что Армения является важным партнером для Берлина. В свою очередь Армен Мартиросян отметил готовность Армении поднять на новый уровень отношения с Германией.
В ходе встречи стороны обсудили ряд вопросов, в том числе, влияние всемирного финансового кризиса на экономику Армении. Армянский дипломат представил последние развития в процессе нормализации армяно-турецких отношений.
Президент Гемании Хорст Келер пожелал Армену Мартиросяну успехов и выразил надежду, что он внесет свой вклад в развитие армяно-немецких связей, сообщает пресс-служба МИД РА.