Պետական կամերային «Հովեր» երգչախումբը եւ գեղարվեստական ղեկավար, դիրիժոր Սոնա Հովհաննիսյանը գերել են առաջադեմ միջազգային փառատոներից մեկի` Լյուդվիգ վան Բեթհովենի անվան փառատոնի ղեկավար Էլժբետա Պենդերեցկուն:
«Հովեր» երգչախումբն ու նրա տաղանդավոր ղեկավար Սոնա Հովհաննիսյանը ցուցադրեցին բարձր պրոֆեսիոնալիզմ, ինչի հանդեպ ես չէի կարող անտարբեր մնալ: Երգչախումբն արդեն հրավիրված է մասնակցելու փառատոնին, որը ես արդեն 14 տարի է անցկացնում եմ», – հոկտեմբերի 30-ին տեղի ունեցած մամլո ասուլիսում ասաց Էլժբետա Պենդերեցկին :
Նա միաժամանակ հայտնեց նաեւ, որ Հայաստանի Հանրապետության նախագահ Սերժ Սարգսյանը, իր խնդրանքը չմերժելով, համաձայնել է տրամադրել ֆինանսական միջոցների մի մասը, որն անհրաժեշտ է Լյուդվիգ վան Բեթհովենի անվան փառատոնին «Հովեր» երգչախմբի մասնակցության համար:
«Հովեր» կամերային երգչախումբը ստեղծվել է 1992 թ.: Երգչախմբի գլխավոր տնօրենն ու հիմնադիրը Կոմիտասի անվան պետական կոնսերվատորիայի դոցենտ Սոնա Հովհաննիսյանն է: «Հովերը» մասնակցել է բազմաթիվ միջազգային մրցույթների եւ մեծ ճանաչում ունի ողջ աշխարհում հոգեւոր երաժշտությունը գնահատողների շրջանում:
Առաջին անգամ «Լյուդվիգ վան Բեթհովենի փառատոն»-ը, որը կապված էր կոմպոզիտորի մահվան 170-ամյակի հետ, տեղի է ունեցել 1997 թ.: Հետագայում այն դարձավ, ըստ ավանդության, Սուրբ շաբաթվան ուղեկցող մշակութային միջոցառման մի հատվածը: Փառատոնը սկզբում անցկացվում էր Կրակովում, ապա 2004 թ. տեղափոխվում է Վարշավա: Փառատոնի երգացանկը փոխվում է ամեն տարի, ներկայացնելով համաշխարհային եւ եվրոպական երաժշտության առավել նշանակալի եւ հետաքրքրական գործերը, ընդ որում, գլխավոր տեղը գրավում են Բեթհովենի ստեղծագործությունները: Համաշխարհային ճանաչում ունեցող երգիչների ու երաժիշտների կատարմամբ հնչում են մեծ կոմպոզիտորի սոնատաները, քառյակները, համերգները, սիմֆոնիաները, օրատորիաները, օպերաները եւ դերամատիկական ներկայացումների համար գրված երաժշտությունը:

Государственный камерный хор “Овер” и художественный руководитель, дирижер Сона Ованнисян покорили организатора одного из престижных международных фестивалей имени Людвига ван Бетховена Элжбету Пендерецкую.
“Овер” и гениальный руководитель хора Сона Ованнисян показали свой высокий профессионализм, к чему я не смогла остаться равнодушной. Хор уже приглашен на участие в фестивале, который я провожу вот уже 14 лет”, – на прошедшей 30-го октября пресс-конференции сообщила Элжбета Пендерецкая.
Она также отметила, что президент Армении Серж Саркисян по ее просьбе согласился обеспечить часть средств, необходимых для участия “Овер” в фестивале имени Людвига ван Бетховена.
Камерный хор «Овер» создан в 1992 году. Генеральным директором и основателем ансамбля является доцент Государственной консерватории имени Комитаса Сона Ованнисян. Хор «Овер» принимал участие во многих международных конкурсах и пользуется большой популярностью среди ценителей духовной музыки во всем мире.
Первый «Фестиваль Людвига ван Бетховена», приуроченный к 170-летию со дня смерти композитора, состоялся в 1997 году. В дальнейшем он стал частью культурной программы, которая, по традиции, сопутствует Святой Неделе. Поначалу фестиваль проходил в Кракове и лишь в 2004 году переместился в Варшаву. Репертуар фестиваля меняется каждый год, представляя наиболее интересные и значительные достижения в мировой и европейской музыке. Однако центральное место в нем занимают произведения Бетховена. Сонаты, квартеты, концерты, увертюры, симфонии, оратории, оперы и музыка к драматическим спектаклям звучат в исполнении всемирно известных певцов и музыкантов.