30 Հոկտեմբեր 2009 - 16:44 AMT
«Առողջապահության ոլորտի ֆինանսական մեխանիզմները որակապես պետք էբարելավվեն»,- հայտնել է Հայաստանի վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը խորհրդարանական հանձնաժողովներում 2010թ. պետբյուջեի նախագծի վերաբերյալ լսումների ժամանակ: Նրա խոսքով, պետությանգործառույթները պետք էլինենհստակ ու հասկանալիշուկայի բոլորմասնակիցների համար` պետական, թե մասնավոր, եւվերահսկելի լինեն ԱԺ-ի եւ հանրության կողմից:
Այդ առիթով կառավարության ղեկավարն ավելացրել է, համագործակցելով ԱԺ հանձնաժողովի հետ, արդենիսկհաստատվել ենառողջապահությանոլորտի կարեւորագույն արմատական 9 միջոցառումները, որ պետք է իրանակացվեն:
Նմանատիպ միջոցառումներ, Տիգրան Սարգսյանի խոսքով, իրականացվելու են կրթությանբնագավառում: «Կա հստակհանձնարարական հանրապետության նախագահի կողմից,եւոր կառավարությունը պարտավոր է 2010թ. պետականպատվերնիրականացնելարդենիսկբարեփոխված ֆինանսական մեխանիզմներով»,- ասել է նա:
Դրանից բացի Հայաստանի վարչապետը նշել է, որ կառավարությունը շարունակելու է հակաճգնաժամային միջոցառումների իրականացումը, որը կուղեկցվի արդեն իսկ ձեւավորված ինստիտուտների աշխատանքների ակտիվացմամբ, ինչպես նաեւ նոր ինստիտուտների ստեղծմամբ:

«Финансовые инструменты сферы здравоохранения качественно должны быть улучшены», – заявил премьер-министр Армении Тигран Саркисян на слушаниях по проекту госбюджета на 2010 год в парламентских комиссиях. По его словам, функции государства должны быть четкими и понятными для всех участников рынка и контролируемы как со стороны НС РА, так и со стороны общественности.
В связи с этим глава правительства добавил, что совместно с НС РА уже утверждены наиважнейших 9 мероприятий для реформирования сферы здравоохранения, которые должны быть реализованы.
Подобные мероприятия, по словам Тиграна Саркисяна, будут реализованы также в сфере образования. «Есть конкретное поручение со стороны президента республики, и в 2010 году мы обязаны выполнить госзаказ по уже реформированным финансовым механизмам», – сказал он.
Помимо этого премьер-министр Армении отметил, что правительство будет продолжать реализацию антикризисных мероприятий, которые будут сопровождаться активизацией работ уже сформированных институтов, а также посредством созданием новых институтов.