31 Հոկտեմբեր 2009 - 10:46 AMT
Լեհ կոմպոզիտոր Քշիշտոֆ Պենդերեցկու 40 տարի առաջ գրված ստեղծագործությունն առաջին անգամ կատարվել է Երեւանում Պենդերեցկու օրերի շրջանակներում` հոկտեմբերի 26-29-ը:
«Էկլոգսը» բարդագույն ստեղծագործություն է, որը պահանջում է 6 վոկալիստներ: Այն այնքան բարդ է, որ առաջին կատարողներին ստիպված եղանք սպասել 40 տարի: Ես շատ ուրախ եմ եւ գոհ, որ «Հովեր» երգչախմբի վոկալիստները ամենաբարձր մակարդակով կատարեցին «Էկլոգսը»,-ասել է կոմպոզիտորը հոկտեմբերի 30-ին կայացած մամլո ասուլիսում:
Առաջին անգամ Ք.Պենդերեցկու օրերը Հայաստանում անցան 2008թ. ապրիլին:
Ք.Պենդերեցկին ծնվել է 1933թ. նոյեմբերի 25-ին փաստաբանի ընտանիքում: Պենդերեցկին ժամանակակից երաժշտական մշակույթի ամենավառ ներկայացուցիչներց մեկն է` կոմպոզիտոր, դիրիժոր, հասարակական գործիչ, մանկավարժ: Նրա բազմակողմանի գործունեությունը կապված է աշխարհի շատ երկրների հետ, իսկ ստեղծագործությունը` ինտերնացիոնալ է: Պենդերեցկու գրեթե բոլոր ստեղծագործությունները ձայնագրված են սկավառակների վրա, դրանք ընդգրկված են Զ.Մետայի, Ի.Ստերնի, Դ.Ֆիշեր-Դիսկաուի ռեպերտուարում: Իր գործունեության ընթացքում նա երեք անգամ պարգեւատրվել է «Գրեմմի», երկու անգամ «Էմմի» մրցանակներով, պետական պարգեւների դափնեկիր է:

31 Октябрь 2009 - 10:46 AMT
Написанное 40 лет назад произведение польского композитора Кшиштофа Пендерецкого впервые было исполнено в Ереване в рамках Дней Пендерецкого, которые прошли с 26 по 29 октября.
“Эклогс” – сложнейшее произведение, требующее исполнения 6 вокалистов. Оно настолько сложное, что пришлось первых исполнителей ждать 40 лет. Я очень рад и доволен тем, что вокалисты хора “Овер” исполнили “Эклогс” на высочайшем уровне”,- отметил композитор на прошедшей 30 октября пресс-конференции.
Впервые дни Кшиштофа Пендерецкого в Армении прошли в апреле 2008 года.
Кшиштоф Пендерецкий родился в семье адвоката 25 ноября 1933 года, в польском городке Дембица. Пендерецкий один из самых ярких представителей современной музыкальной культуры: композитор, дирижер, общественный деятель, педагог. Его разносторонняя деятельность связана со многими странами мира, а творчество стало подлинно интернациональным. Музыка польского композитора звучит в концертных залах Европы и Азии, Америки и Австралии. Он автор опер, ораторий, инструментальных концертов. Почти все сочинения Пендерецкого записаны на пластинки, они входят в репертуар таких замечательных артистов, как З.Мета, И.Стерн, Д.Фишер-Дискау. За годы своей деятельности композитор был трижды награжден “Гремми”, дважды получал премию “Эмми”, лауреат многих государственных премий.