Երեւանում այսօր սկսվել է միջազգային գիտական կոնֆերանս, որը նվիրված է անգլերեն լեզվի ժամանակակից եւ փորձարարական ուսուցման ուսումնասիրմանը:
Կոնֆերանսին մասնակցում են ավելի քան 100 մասնագետ: Կոնֆերանսի շրջանակներում ներկայացվեցին եւ քննարկվեցին 20 մասնագիտական թեմաներ, այդ թվում` ուսուցման ընթացքում ինտերնետի ու տեղեկատվական տեխնոլոգիաների օգտագործումը, միջազգային կազմակերպությունների կրթական ծրագրերը, անգլերենի ուսուցման ժամանակակից հարցերն ու առանձնահատկությունները եւ այլն:
Կոնֆերանսին մասնակցում էին օտարերկրացի մասնագետներ` Աբու-Դաբիի (ԱՄԷ) Գիտության եւ արվեստի համալսարանի պրոֆեսոր Սիվակումար Սիվասուբրամանյամը, Ուկրաինայում ԱՄՆ դեսպանատան ներկայացուցիչ, անգլերեն լեզվի ավագ մասնագետ Թոմաս Սանթոսը եւ Վրաստանում ԱՄՆ դեսպանատան ներկայացուցիչ, անգլերեն լեզվի ավագ մասնագետ Ջուդիթ Էլիոթը:
Կոնֆերանսը նախաձեռնել եւ անցկացնում է Հայաստանի անգլերեն լեզվի ուսուցիչների միությունը (ՀԱԼՈՒՄ)` Բրիտանական խորհրդի, Հայաստանում ԱՄՆ դեսպանատան, Եվրոպական տարածաշրջանային կրթական ակադեմիայի, «Մաքմիլան Արմենիա» տպարանի եւ Ամերիկյան խորհրդի աջակցությամբ:

В Ереване сегодня стартовала международная научная конференция, посвященная современному и экспериментальному исследованию преподавания английского языка.
Цель конференции – ознакомить специалистов английского языка с новаторскими методами и подходами сферы, обмен опытом и предоставление возможностей развития и профессионального роста.
В рамках конференции, в которой участвуют более 100 специалистов, были представлены и обсуждены 20 профессиональных тем, в том числе использование интернета и информационных технологий в процессе преподавания, образовательные программы международных организаций, современные вопросы и особенности преподавания английского языка и т.д.
В конференции участвовали иностранные специалисты: профессор Сивакумар Сивасубраманям из Университета искусств и наук Абу-Даби (ОАЭ), представитель посольства США в Украине, старший специалист по английскому языку Томас Сантос и представитель посольства США в Грузии, старший специалист по английскому языку Джудит Элиот.
Конференцию проводит Союз преподавателей английского языка в Армении (AELTA) при содействии Британского совета, посольства США в Армении, Европейской образовательной региональной академии, типографии «Макмилан Армения» и Американского совета.