Հոկտեմբերի 30-ին Գանաու քաղաքում տեղի ունեցավ «Արցախի ձայներ» խմբի համերգը, իսկ այսօր այն ելույթ կունենա Հեպպինգենում:
Համերգաշրջանը կազմակերպել է ԼՂՀ ներկայացուցչությունը Ֆրանսիայում ու Գերմանիայում Հեսսենի եւ Բադեն-Վյուրտեմբերգի հայկական եկեղեցական համայնքի հետ համատեղ, մոսկվաբնակ արցախցի բարերար Էդուարդ Ղուլյանի ու «Արմավիա» ավիաընկերության ֆինանսական աջակցությամբ:
Նշենք, որ մինչ Գերմանիա ժամանելը, «Արցախի ձայները» հանդես են եկել համերգով Ֆրանսիայում, որից հետո դերասան Նարեկ Դուրյանի ուղեկցությամբ ժամանեցին Գերմանիա:
«Սա չափազանց կարեւոր իրադարձություն է մեզ համար: Մենք միշտ լսում ենք Ղարաբաղի մասին քաղաքական համատեքստում: Շատերի մոտ, ով չի եղել Ղարաբաղում, այնպիսի տպավորություն է ստեղծվում, որ Ղարաբաղը բացառապես հակամարտության գոտի է ներկայացնում իրենից: Իսկ համերգի շնորհիվ մենք բոլորս տեսանք Արցախն իր ավանդական եւ ժամանակակից երգերով, պարերով, եւ այս ամենն ուղեկցվում է լավ բեմականացմամբ»,-PanARMENIAN.Net-ի թղթակցի հետ զրույցում նշել է Հայ առաքելական եկեղեցու Գերմանիայի թեմի առաջնորդ Սերովբե Իսախանյանը:
Ըստ նրա, շրջագայության ժամանակ խմբի մասնակիցները խմբի ղեկավար Սուսաննա Պետրոսյանի ղեկավարությամբ հանդես եկան Գանաուի համերագսրահում:
«Արցախի ձայներ» խումբը հիմնադրվել է երգեցողության եւ դաշնամուրի պրոֆեսոր Լիրա Քոչարյանի նախաձեռնությամբ 2003 թվականին: Այն ներկայացնում է Արցախի ժողովրդական երաժշտության ողջ բազմազանությունը: Խումբը կազմված է 5-25 տարեկան 25 հոգուց` երգիչներից, դերասաններից, երաժիշտներից, որոնք մանկուց են զբաղվում երգով ու պարով:

30-го октября в городе Ганау состоялся концерт группы “Голоса Арцаха”, а сегодня она будет выступать в Геппингене.
Концертный тур организовало представительство Нагорно-Карабахской Республики (НКР) во Франции и Германии совместно с Армянской церковной общиной Гессена и Баден-Вюртемберга при финансовой поддержке арцахского благодетеля, проживающего в Москве, Эдуарда Гуляна и авиакомпании “Армавиа”.
Отметим, что до приезда в Германию, “Голоса Арцаха” выступили с концертной программой во Франции, после чего в сопровождении армянского актера Нарека Дуряна прибыли в Германию.
“Это очень важное событие для нас. Мы всегда слышим о Карабахе только в политическом контексте. У многих, кто не бывал в Карабахе, складывается впечатление, что Карабах представляет собой исключительно конфликтную зону. А благодаря концерту все мы увидели Арцах с его традиционными и современными песнями, танцами, и все это в сопровождении хорошей инсценировки”, – в беседе с корреспондентом PanARMENIAN.Net отметил заместитель главы армянской епархии в Германии Серовбе Исаханян.
По его словам, участвующие в турне участники группы во главе с руководителем группы Сусанной Петросян в Ганау собрали полный зал.
Группа “Голоса Арцаха” была основана по инициативе профессора песни и пианино Лиры Кочарян в 2003 году. Представляет разнообразие народной музыки Арцаха. Группа состоит из 25 человек, от 5 до 25 лет – певцы, актеры, музыканты, которые занимаются пением и танцами с детства.