2 Նոյեմբեր 2009 - 06:35 AMT
Հոկտեմբերի 31-ն, Երեւանում տեղի ունեցավ ՀՀ -մ գործող կազակների կազմակերպությունների խորհրդակցություն, որին ներկայացվեց Ատամանների խորհրդի ստեղծման գաղափարը, որը կհամակարգի կազակների հետագա գործունեությունը Հայաստանում:
Նորաստեղծ համակարգ ընտրվել է Հայ-կազակական միջազգային ընկերության եւ համագործակցության միավորման, Հայ-Ռուսական կազակական միավորման եւ Վալերի Մադատովի անվան կազակների միասնության հայկական հասարակական կազմակերպության հնգական ներկայացուցիչ:
«Այս քայլը` ինքնանպատակ չէ, – ընդգծել է Հայ-կազակական միջազգային ընկերության եւ համագործակցության միավորման անվտանգության հարցերով փոխնախագահ, կազակների գեներալ-մայոր Արթուր Մաքսապետյանը: – Այն ուղղված է մեր առաջ դրված խնդիրների արդյունավետ լուծման համար, որոնց թվում են` ՀՀ-ն մասնակցությունը պաշտպանունակության հզորացման, հակամարտությունների կանխում, երիտասարդության ռազմա-հայրենասիրական դաստիարակում, մերձավոր եւ հեռավոր արտերկրների կազակական կազմակերպությունների հետ համագործակցության ընդլայնումը եւ ամրապնդումը»:
Խորհրդակցության արդյունքում որոշում կայացվեց Ատամանների խորհրդի ստողծման մասին: Նաեւ որոշում ընդունվեց գումարել Հայ Կազակների առաջին մեծ հավաքը (Գլխավոր ժողով), որը տեղի կունենա դեկտեմբերի 17-ն, Երեւանում, հաղորդում է Հայ-կազակական միջազգային ընկերության եւ համագործակցության միավորման մամլո ծառայությունը:

31 октября в Ереване состоялось совещание руководителей казачьих организаций, действующих в Республике Армения, на котором было признано целесообразным создать Совет атаманов, который будет координировать дальнейшую деятельность казачества в Армении.
В новосозданную структуру избрано по пять представителей Международного Армяно-казачьего объединения дружбы и сотрудничества (МАКО ДС), Армяно-Российского казачьего объединения (АРКО) и Армянской общественной организации единства казаков им. генерал-лейтенанта князя Валерия Мадатова.
«Этот шаг – не самоцель,- подчеркнул вице-президент Международного Армяно-казачьего объединения дружбы и сотрудничества (МАКО ДС) по вопросам безопасности, казачий генерал-майор Артур Максапетян.- Он нацелен на более эффективное решение поставленных перед нами задач, в ряду которых – участие в укреплении обороноспособности РА, предотвращение конфликтов на межнациональной основе, военно-патриотическое воспитание молодежи, укрепление и расширение сотрудничества с казачьими организациями ближнего и дальнего зарубежья».
По итогам совещания утверждено решение о создании Совета атаманов. Принято также решение о созыве Первого Большого круга (Генеральное собрание) Армянского казачества. Большой круг состоится 17 декабря в Ереване, сообщает пресс-служба МАКО.