Գլխավոր գրասենյակի բացման կապակցությամբ «Ամերիաբանկ» ՓԲԸ-ն նվեր է մատուցում ջազի սիրահարներին: Իրավամբ համարվող աշխարհի ամենահայտնի ջազային կիթառահարներից մեկը` Ջորջ Բենսոնը իր միակ համերգով հանդես կգա նոյեմբերի 12-ն Կարեն Դեմիրճյանի անվան մարզահամերգային համալիրում: Համերգը կանցկացվի «21 դարի հեռանկարներ» միջազգային 10-դ երաժշտական փառատոնի շրջանակներում, որը անց է կացվում ՀՀ մշակույթի նախարարության եւ ՀՀ նախագահի բարձր հովանու ներքո:
PanARMENIAN.Net-ի թղթակցի հետ զրույցում «21 դարի հեռանկարներ» միջազգային 10-դ երաժշտական փառատոնի գլխավոր մենեջեր Սոնա դանիելյանը նշել է. «Մենք դժվարությամբ կարողացանք համոզել Ջորջ Բենսոնին ելույթ ունենալ Հայաստանում, որի գոյության մասին նա չէր էլ իմանում»:
Սոնա Դանիելյանի խոսքերով, բանակցություններ վարելիս, նրանք չեն ունեցել ֆինանսական խնդիրներ, քանի որ բազում կազմակերպություններ պատրաստ էին հովանավորել համերգը:
Ինչպես հայտնեցին PanARMENIAN.Net-ի թղթակցին, տոմսերի արժեքը 5 000 – 100 000 դրամ է: Տոմսերը վաճառվում են միայն «Շարմի» գրասենյակում:
Ջորջ Բենսոնը ծնվել է 1943 թ-ին, մարտի 22-ն Փիտսբուրգում (Պենսիլվանիայի նահանգ): Ութ տարեկանից նա ելույթներ էր ունենում գիշերային ակումբներում, եւ մինչեւ տաս տարեկան դառնալը, հասցրեց ձայնագրել մի քանի կոմպոզիցիա RCA ընկերության համար: 1960 թ-ին նա հավաքեց իր սեփական ռոք-խումբը, սակայն երկու տարի անց միացավ երգեհոնահար Ջեկ Աքդաֆֆի խմբին, որը միտված էր սոուլին եւ ֆանկ-ջազին: Ջորջ Բենսոնը ողջ ջազի պատմության մեջ ամենամեծագույն կիթառահարներից մեկն է , որը նվագել է լայն դիապազոնով` սվինգից, բոփից մինչեւ ջազ-ռոքը եւ smooth-ջազը: Նրա կիթառը երբեք չի մղվել երկրորդ պլան, պահպանելով հավասարակշռությունը վոկալային եւ գործիքային պիեսների միջեւ:

В связи с открытием головного офиса ЗАО “Америабанк” преподносит подарок любителям джаза. По праву считающийся одним из самых популярных джазовых гитаристов в мире, музыкант, добившийся успеха не только на джазовой сцене, но и в мире поп-музыки, Джордж Бенсон с единственным концертом выступит 12 ноября в концертном зале ереванского СКК имени Карена Демирчяна. Концерт пройдет в рамках Международного десятого музыкального фестиваля “Перспективы 21-го”, который проходит при содействии Министерства культуры и под патронажем президента Армении.
В беседе с корреспондентом PanARMENIAN.Net главный менеджер Международного музыкального фестиваля “Перспективы 21-го века” Сона Даниелян отметила: ”Работая над организацией ереванского концерта известнейшего джазмена Ал Джеро, мы стали первопроходцами в том темном лесу, через который уже проложена тропинка, ведущая к великим законодателям джаза. И, проходя по нами же проложенной тропинке, путем, мягко говоря, нелегких переговоров смогли уговорить Джорджа Бенсона с единственным концертом выступить в Армении – в стране, о существовании которой он и не знал”.
По словам Соны Даниелян, ведя переговоры, они не сталкивались с финансовыми трудностями, так как многие компании выразили готовность спонсировать концерт.
Как сообщили корреспонденту PanARMENIAN.Net в компании Шарм, билеты на концерт стоят от 5 до 100 тысяч драмов и продаются только в офисе компании.
Джордж Бенсон родился 22 марта 1943 года в Питсбурге, штат Пенсильвания (США). Уже с восьми лет он выступал в ночных клубах, и до того как ему исполнилось десять, успел записать несколько композиций для фирмы RCA. В 1960 году Бенсон собрал собственную рок-группу, однако два года спустя, под влиянием музыки джазовых музыкантов – гитариста Чарли Крисчена и саксофониста Чарли Паркера, присоединился к группе органиста Джека Макдаффа, который был ориентирован на соул и фанк-джаз. Джордж Бенсон, являясь одним из выдающихся гитаристов за всю историю джаза, игравший в диапозоне от свинга и бопа до джаз-рока и smooth-джаза, переходя порою в поле ритм-н-блюза и поп-музыки, не менее известен и как поп- и джаз-вокалист. При этом, его гитара практически никогда не уходила на второй план, соблюдая паритет между вокальными и инструментальными пьесами.