2 Նոյեմբեր 2009 - 12:10 AMT
Արդեն երեք օր է, ինչ դիմումներ են ստացվում հայ դասական գրականության մեծանուն բանաստեղծ Վահան Թեքեյանի անվան ամենամյա արվեստի, գրականության եւ գիտության 2009 թ. մրցույթին մասնակցելու համար: Մասնակիցների թիվն ավելանում է. անցյալ տարի դիմումների թիվը 130 էր:
Այս տարի մրցույթն անցկացվելու է ինը անվանակարգով` «Գեղարվեստական գրականություն», «Երաժշտություն», «Գեղանկարչություն», «Ռադիո եւ հեռուստատեսություն», «Սոցիալ-քաղաքական երգիծանք», «Երեխաների եւ դպրոցականների համար ամենալավ հաղորդումը», «Քանդակագործություն», «Թատրոն», ինչպես նաեւ «Ամենալավ հրապարակումը «Ազգ» օրաթերթում»:
Հայաստանում «Թեքեյան» մշակութային միության նախագահ Ռուբեն Միրզախանյանի խոսքերի համաձայն, մրցույթը նոր որակ է ձեռք բերել, քանի որ վերջին տարիներին դրան մասնակցում են նաեւ սփյուռքի ներկայացուցիչները:
«2010 թ. նշվելու է Հայաստանում մեր մշակութային կենտրոնի գործունեության 20-ամյակը: Այդ առիթով մենք որոշել ենք գիրք հրատարակել, որում ներկայացված կլինեն բոլոր մրցանակակիրների աշխատանքները, այդ թվում նաեւ «Ադամանդե Արարատ» մրցանակով պարգեւատրվածների աշխատանքները: Նրանցից են` Ամենայն հայոց կաթողիկոս Գարեգին Երկրորդը, Շառլ Ազնավուրը, բարոնուհի Քերոլայն Քոքսը եւ այլք», – ասաց Ռուբեն Միրզախանյանը:
Մրցույթին մասնակցել կարող են բոլոր ցանկացողները թե’ Հայաստանից, թե’ սփյուռքից: Հայտերը ընդունվում են մինչեւ դեկտեմբերի 15-ը: Հեղինակավոր հանձնաժողովը, որի կազմում են գրողներ եւ արվեստագետներ, կընտրեն հաղթողներին, որոնց էլ 2010 թ. հունվարին կհանձնեն մրցանակները:
Վահան Թեքեյանը ծնվել է 1878 թ. Կոստանդնուպոլսում: 1901 թ. Փարիզում հրատարակվում է նրա բանաստեղծությունների առաջին գիրքը` «Մտորումներ»-ը: Թեքեյանի գրչին են պատկանում «Կեսգիշերից մինչեւ լուսաբաց», (1920), «Սեր» (1933), «Հայկական երգեր» (1943) եւ այլ հատընտիրներ: Թեքեյանը հայտնի է նաեւ որպես «Շիրակ» ամսագրի հիմնադիր (Կահիրե), 1915 թ.-ից հրատարակում է «Արեւ» թերթը, 1922 թ.-ից Կոստանդնուպոլսում` «Բարձրավանք» թերթը: Վահան Թեքեյանը մահացել է 1945թ.:

Уже три дня принимаются заявки на участие в ежегодном конкурсе имени выдающегося классика армянской литературы Ваана Текеяна в сфере искусства, литературы и науки за 2009 год. Растет число участников: в прошлом году число заявок достигло 130.
В этом году конкурс проводится по девяти номинациям: “Художественная литература”, “Музыка”, “Живопись”, “Радио и телевидение”, “Социально-политическая сатира”, “Лучшая передача для детей и школьников”, “Скульптура”, “Театр”, а также “Лучшая публикация в газете “Азг”.
По словам руководителя общества “Текеян” в Армении Рубена Мирзаханяна, конкурс обрел новое качество, так как в последние годы в нем принимают участие и представители Диаспоры.
“В 2010 году будет отмечаться 20-летие деятельности нашего культурного центра в Армении. В связи с этим мы решили издать книгу, в которой будут представлены работы всех призеров конкурса, в том числе и награжденных орденом “Бриллиантовый Арарат”. Это Католикос Всех Армян Гарегин II, Шарль Азнавур, баронесса Кэролайн Кокс и другие”,- сказал Рубен Мирзаханян.
Принять участие в конкурсе могут все желающие, как из Армении, так и из Диаспоры. Заявки принимаются до 15 декабря. Авторитетное жюри, в составе которого писатели и искусствоведы, отберет победителей, которым в середине января 2010 года будут вручены премии.
Ваан Текеян родился в 1878 году в Константинополе. В 1901 в Париже был издан первый сборник стихов Текеяна «Раздумья». Текеян является автором сборников “Чудесное воскресенье” (1914), “С полуночи до зари” (1920), “Любовь” (1933), “Армянские песни” (1943) и др. Текеян известен также как основатель журнала «Ширак» (в Каире), с 1915 издавал газету “Арев”, с 1922 в Константинополе “Барцраванк”. Ваан Текеян скончался в 1945 году.