2 Նոյեմբեր 2009 - 12:12 AMT
Վերջին ժամանակներս ՀՀ կողմից ԼՂՀ անկախության ճանաչման թեման կրկին ակտուալ է դարձել ինչպես Հայաստանի, այնպես էլ ԼՂՀ քաղաքական դաշտում, այսօր Երեւանում կայացած մամլո ասուլիսին ընդգծել է «Ժառանգություն» կուսակցության խորհրդարանական խմբակցության պատգամավոր Անահիտ Բախշյանը եւ հաղորդել, որ կուսակցությունը, կարեւորելով Հայաստանի կողմից ԼՂՀ անկախության ճանաչումը, մեկ շաբաթ առաջ հերթական անգամ հայ խորհրդարանականներին առաջարկեց ծանոթանալ Արցախի անկախության ճանաչման մասին օրինագծին:
Պատգամավորի խոսքով, Հայաստանի զանազան քաղաքական շրջանակներն ու ԼՂՀ ղեկավարությունը հայ-թուրքական հարաբերությունների առիթով անուղղակիորեն խոսել են Արցախի անկախության ճանաչման անհրաժեշտության մասին: «Հայաստանը պետք է պարտադիր ճանաչի ԼՂՀ անկախությունը, որպեսզի իրավունք ունենա նույնը պահանջելու մյուս երկրներից»,- նշել է Բախշյանը:
Անահիտ Բախշյանն ընդգծել է, որ Հայաստանի կողմից ԼՂՀ ճանաչումը կնպաստի նրա` որպես լիիրավ անդամի ներգրավմանը բանակցային գործընթացի մեջ: Նա ավելացրել է նաեւ, որ Արցախի անկախության ճանաչումից հետո նրա նկատմամբ պետք է փոխվի նաեւ միջազգային կազմակերպությունների վերաբերմունքը, քանի որ այն արդեն ճանաչված պետություն է լինելու:
Պատասխանելով լրագրողների հարցին այն մասին, թե ինչպիսի սահմաններով է «Ժառանգությունն» առաջարկում ճանաչել Լեռնային Ղարաբաղը, պատգամավորը պատասխանել է, որ իրենց կուսակցությունը ելնում է ԼՂՀ Սահմանադրության 142-րդ հոդվածից, որում ամրագրված է, որ «ԼՂՀ կազմի մեջ մտնում են բոլոր ազատագրված տարածքները»:
«Չնայած, որ երկու կառավարող կուսակցությունները` Հայաստանի Հանրապետական կուսակցությունը (ՀՀԿ) եւ «Բարգավաճ Հայաստանն» արդեն արտահայտվել են այդ գաղափարի դեմ, մենք շարունակելու ենք պնդել, որպեսզի օրինագիծը գոնե այս անգամ մտնի խորհրդարանի մեծ օրակարգի մեջ»,- նշել է Բախշյանը:

Recently, the issue of recognizing the independence of Nagorno Karabakh by Armenia has become topical in Armenia and Nagorno-Karabakh, Anahit Bakhshyan , MP from the Heritage faction told a news conference in Yerevan today. She informed that the party a week ago again invited the Armenian MPs to read the bill on the recognition of Artsakh’s independence.
According to the deputy, the various political circles in Armenia and the NKR leadership indirectly talked about the need to recognize Artsakh particularly in the light of Armenian-Turkish relations. “Armenia must necessarily recognize the independence of Nagorno Karabakh to have the right to demand the same from other countries,” she said.
Anahit Bakhshyan stressed that by that recognition Armenia will help to involve NKR in the negotiation process as a full participant. She also added that after the recognition of Artsakh’s independence, attitudes of international organizations must be changed, since it will be a recognized state.
Answering the questions, in which boundaries should Nagorno-Karabakh be recognized, the deputy particularly said, that Heritage party takes as granted the 142th article of the Constitution of NKR, which stipulates that ” all the liberated territories are part of the Nagorno Karabakh Republic”.
“Despite the fact that the two ruling parties – the Republican Party of Armenia and the Prosperous Armenia have already opposed this idea, we will insist that the bill will enter the major agenda of the parliament at least this time,” Ms.Bakhshyan stressed.