2 Նոյեմբեր 2009 - 12:12 AMT
Վերջին ժամանակներս ՀՀ կողմից ԼՂՀ անկախության ճանաչման թեման կրկին ակտուալ է դարձել ինչպես Հայաստանի, այնպես էլ ԼՂՀ քաղաքական դաշտում, այսօր Երեւանում կայացած մամլո ասուլիսին ընդգծել է «Ժառանգություն» կուսակցության խորհրդարանական խմբակցության պատգամավոր Անահիտ Բախշյանը եւ հաղորդել, որ կուսակցությունը, կարեւորելով Հայաստանի կողմից ԼՂՀ անկախության ճանաչումը, մեկ շաբաթ առաջ հերթական անգամ հայ խորհրդարանականներին առաջարկեց ծանոթանալ Արցախի անկախության ճանաչման մասին օրինագծին:
Պատգամավորի խոսքով, Հայաստանի զանազան քաղաքական շրջանակներն ու ԼՂՀ ղեկավարությունը հայ-թուրքական հարաբերությունների առիթով անուղղակիորեն խոսել են Արցախի անկախության ճանաչման անհրաժեշտության մասին: «Հայաստանը պետք է պարտադիր ճանաչի ԼՂՀ անկախությունը, որպեսզի իրավունք ունենա նույնը պահանջելու մյուս երկրներից»,- նշել է Բախշյանը:
Անահիտ Բախշյանն ընդգծել է, որ Հայաստանի կողմից ԼՂՀ ճանաչումը կնպաստի նրա` որպես լիիրավ անդամի ներգրավմանը բանակցային գործընթացի մեջ: Նա ավելացրել է նաեւ, որ Արցախի անկախության ճանաչումից հետո նրա նկատմամբ պետք է փոխվի նաեւ միջազգային կազմակերպությունների վերաբերմունքը, քանի որ այն արդեն ճանաչված պետություն է լինելու:
Պատասխանելով լրագրողների հարցին այն մասին, թե ինչպիսի սահմաններով է «Ժառանգությունն» առաջարկում ճանաչել Լեռնային Ղարաբաղը, պատգամավորը պատասխանել է, որ իրենց կուսակցությունը ելնում է ԼՂՀ Սահմանադրության 142-րդ հոդվածից, որում ամրագրված է, որ «ԼՂՀ կազմի մեջ մտնում են բոլոր ազատագրված տարածքները»:
«Չնայած, որ երկու կառավարող կուսակցությունները` Հայաստանի Հանրապետական կուսակցությունը (ՀՀԿ) եւ «Բարգավաճ Հայաստանն» արդեն արտահայտվել են այդ գաղափարի դեմ, մենք շարունակելու ենք պնդել, որպեսզի օրինագիծը գոնե այս անգամ մտնի խորհրդարանի մեծ օրակարգի մեջ»,- նշել է Բախշյանը:

В последнее время тема признания независимости НКР со стороны РА вновь стала актуальной как в политическом поле Армении, так и в НКР,- подчеркнула на пресс-конференции в Ереване депутат парламентской фракции парии «Наследие» Анаит Бахшян и сообщила, что партия, придавая важность признанию Арменией независимости НКР, неделю назад в очередной раз предложила армянским парламентариям ознакомиться с законопроектом о признании независимости Арцаха.
По словам депутата, различные политические круги Армении и руководство НКР косвенно говорили о необходимости признания Арцаха в свете армяно-турецких отношений. “Армения должна обязательно признать независимость НКР, чтобы иметь право требовать того же от других стран”, – отметила Бахшян.
Анаит Бахшян подчеркнула, что признание НКР Арменией будет способствовать ее вовлечению в переговорный процесс в качестве полноправного члена. Она также добавила, что после признания независимости Арцаха, к ней также должно измениться отношение и международных организаций, поскольку она уже будет признанным государством.
Отвечая на вопрос журналистов о том, в каких границах “Наследие” предлагает признать Нагорный Карабах, депутат ответила, что их партия исходит из 142-ой статьи Конституции НКР, в которой зафиксировано, что «в состав НКР входят все освобожденные территории».
“Несмотря на то, что две правящие партии – Республиканская партия Армении (РПА) и “Процветающая Армения” уже высказались против этой идеи, мы будем настаивать на том, чтобы законопроект хотя бы на этот раз вошел в большую повестку парламента”, – отметила Бахшян.