«Հայաստանի կողմից ԼՂՀ անկախության ճանաչումը միակողմանի կարգով չպետք է ինքնանպատակ դառնա, քանի որ ՀՀ ղեկավարությունը ձգտում է հասնել Արցախի միջազգային ճանաչման»,-PanARMENIAN.Net-ի հետ զրույցում նշել է Հայաստանի հգանրապետական կուսակցության խորհրդարանական խմբակցության քարտուղար Էդուարդ Շարմազանովը:
Անդրադառնալով «Ժառանգության» օրինագծին Հայաստանի կողմից ԼՂՀ անկախության ճանաչման մասին` Շարմազանովը նշել է, որ ներկայումս այդ քայլն ժամանակավրեպ է: Նա նաեւ հավելել է, որ ղարաբաղյան խնդրի կարգավորումը գտնվում է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի իրավասության մեջ, եւ եթե Հայաստանն այժմ միակողմանի կարգով ճանաչի ԼՂՀ անկախությունը, դա կխանգարի խաղաղ կարգավորման գործընթացին:
Անդրադառնալով միջազգային հանրության հնարավոր արձագանքին Հայաստանի կողմից ԼՂՀ-ն միակողմանի ճանաչելու դեպքում, ՀՀԿ խորհրդարանական խմբակցության քարտուղարը վստահություն է հայտնել, որ աշխարհը կդիտարկի Արցախն այնպես, ինչպես Հարավային Օսեթիան ու Աբխազիան, թեեւ վերջիններս արդեն ճանաչվել են Ռուսաստանի կողմից որպես անկախ հանրապետություններ: «Ղարաբաղյան կարգավորման շուրջ բանակցություններում մենք հասել ենք նրան, որ Մադրիդյան փաստաթղթում հստակ ֆիքսված է ազգերի ինքնորոշման սկզբունքը: Դա արդեն հնարավորություն է տալիս ապագայում եւ դե-ֆակտո, եւ դե-յուրե ամրագրել այդ սկզբունքը»,-ասել է Շարմազանովը:

2 November 2009 - 16:39 AMT
“Armenia’s recognition of NKR independence should not be an end in itself. since authorities seek for full recognition of Artsakh,” RPA faction secretary Edward Sharmazanov told a PanARMENAIN.Net reporter.
Touching on Heritage-proposed bill on Armenia’s recognition of NKR, he considered the step untimely. Besides, he added, Karabakh settlement issue is within Minsk Group’s competences, and if Armenia unilaterally recognizes NKR’s independence, that will impede the peaceful settlement process.
With regard to international community’s possible reaction, RPA faction secretary expressed conviction that world would treat Artsakh as a state like South Ossetia and Abkhazia although the latter have already been recognized by Russia as independent republics. “As much as Karabakh peace process is concerned, we have managed to have nations’ self-determination right fixed in Madrid document. That will make it possible to enshrine the principle both de facto and de jure in future,” Sharmazanov noted.