«Հայաստանի կողմից ԼՂՀ անկախության ճանաչումը միակողմանի կարգով չպետք է ինքնանպատակ դառնա, քանի որ ՀՀ ղեկավարությունը ձգտում է հասնել Արցախի միջազգային ճանաչման»,-PanARMENIAN.Net-ի հետ զրույցում նշել է Հայաստանի հգանրապետական կուսակցության խորհրդարանական խմբակցության քարտուղար Էդուարդ Շարմազանովը:
Անդրադառնալով «Ժառանգության» օրինագծին Հայաստանի կողմից ԼՂՀ անկախության ճանաչման մասին` Շարմազանովը նշել է, որ ներկայումս այդ քայլն ժամանակավրեպ է: Նա նաեւ հավելել է, որ ղարաբաղյան խնդրի կարգավորումը գտնվում է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի իրավասության մեջ, եւ եթե Հայաստանն այժմ միակողմանի կարգով ճանաչի ԼՂՀ անկախությունը, դա կխանգարի խաղաղ կարգավորման գործընթացին:
Անդրադառնալով միջազգային հանրության հնարավոր արձագանքին Հայաստանի կողմից ԼՂՀ-ն միակողմանի ճանաչելու դեպքում, ՀՀԿ խորհրդարանական խմբակցության քարտուղարը վստահություն է հայտնել, որ աշխարհը կդիտարկի Արցախն այնպես, ինչպես Հարավային Օսեթիան ու Աբխազիան, թեեւ վերջիններս արդեն ճանաչվել են Ռուսաստանի կողմից որպես անկախ հանրապետություններ: «Ղարաբաղյան կարգավորման շուրջ բանակցություններում մենք հասել ենք նրան, որ Մադրիդյան փաստաթղթում հստակ ֆիքսված է ազգերի ինքնորոշման սկզբունքը: Դա արդեն հնարավորություն է տալիս ապագայում եւ դե-ֆակտո, եւ դե-յուրե ամրագրել այդ սկզբունքը»,-ասել է Շարմազանովը:

“Признание независимости НКР Арменией в одностороннем порядке не должно стать самоцелью, так как руководство РА стремится достичь международного признания Арцаха”, – в беседе с корреспондентом PanARMENAIN.Net отметил секретарь парламентской фракции Республиканской партии Армении (РПА) Эдуард Шармазанов.
Говоря о законопроекте партии «Наследие» о признании независимости НКР Арменией, Шармазанов отметил, что в настоящее время этот шаг несвоевременный. Он также добавил, что процесс урегулирования нагорно-карабахской проблемы находится в компетенции Минской группы ОБСЕ, и если Армения сейчас в одностороннем порядке признает независимость НКР, это помешает мирному процессу урегулирования.
Говоря о возможной реакции международного сообщества на НКР после ее признания со стороны Армении, секретарь парламентской фракции РПА выразил уверенность, что мир будет рассматривать Арцах также, как Южную Осетию и Абхазию, хотя последние уже признаны со стороны России в качестве независимых республики. «В переговорах по нагорно-карабахскому урегулированию мы достигли того, что в Мадридском документе четко зафиксирован принцип самоопределения наций. Это уже дает возможность в будущем и де-факто, и де-юре закрепить этот принцип», – отметил Шармазанов.