3 Նոյեմբեր 2009 - 11:04 AMT
«Հոկտեմբերի մեկից Հայաստանում USAID-ի «Հակակոռպուպցիոն գործողությունների մոբիլիզացում» ծրագրի աջակցությամբ մեկնարկել է հասարակայնության հետ կապերի գծով Հայկական ասոցացիայի «Դուրս մղել կոռուպցիան մեր կյանքից» նախագիծը»,- այսօր Երեւանում կայացած մամլո ասուլիսում հայտնել է հասարակայնության հետ կապերի գծով Հայկական ասոցացիայի նախագահի տեղակալ Արման Սաղաթելյանը:
Նրա խոսքով, ծրագրի նպատակը հանրության, բիզնեսի եւ լրտվամիջոցների տեղեկացվածության աստիճանի բարձրացումն է կոռուպցիոն ռիսկերի առաջացման դեպքում սեփական շահերի պաշտպանության իրավական մեխանիզմների մասին: Նա նկատել է նաեւ, որ այդ ծրագրի շրջանակներում կանցկացվի մեդիա-քարոզչություն, որին կմասնակցեն 20 լրագրողներ Հայաստանի զանազան հեռուստաընկերություններից եւ լրատվական գործակալություններից, այդ թվում` Գյումրիից եւ Լոռու մարզից:
Ասոցացիայի փոխնախագահի խոսքով, այդ նախագծի նպատակային խումբը կազմում են փոքր եւ միջին բիզնեսի ներկայացուցիչները, եւ լրագրողների օգնությամբ կլուսաբանվեն բոլոր այն դատական նիստերը, որոնք առնչվում են կաշառակերության հետ: Արման Սաղաթելյանը նաեւ նշել է, որ լուսաբանման ենթակա նիստերի ընտրությունն իրականացնելու է Հայաստանի Վարչական դատարանը, որի հետ Ասոցացիան համագործակցում է այդ նախագծի շրջանակներում: «Այս նախագծի իրականացման արդյունքում մենք հույս ունենք վերը նշված հարցերի շուրջ տեղեկացվածության պահանջարկ ձեւավորել հասարակության մեջ: Դա մեր համոզմամբ աջակցելու է հայ հասարակության մեջ կոռուպցիոն ռիսկերի նվազմանը»,- նշել է ասոցացիայի նախագահի տեղակալը:
Նա նշել է նաեւ, որ նախագծի տեւողությունը վեց ամիս է, որի շրջանակներում կլուսաբանվի 15 դատավարություն, կկայանա 4 ճեպազրույց լրագրողների, փորձագետների եւ դատավորների մասնակցությամբ: «Նախագծի ավարտին լրագրողները հոնորար կստանան, իսկ նրանցից չորսը մրցանակ կստանան լավագույն աշխատանքի համար»,- ասել է Սաղաթելյանը:

“С первого октября в Армении стартовал проект “Вытеснить коррупцию из нашей жизни” Армянской ассоциации по связям с общественностью при содействии программы USAID «Мобилизация антикоррупционных действий”, – на пресс-конференции в Ереване сообщил заместитель председателя ассоциации по связям с общественностью Арман Сагателян.
По его словам, целью программы является повышение степени информированности общественности, представителей бизнеса и СМИ о правовых механизмах защиты своих интересов в случае возникновения коррупционных рисков. Он также заметил, что в рамках этой программы будет проводиться медиа-компания, в которой примут участие 20 журналистов из разных телекомпаний и информационных агентств Армении, в том числе из Гюмри и Лорийской области.
По словам зампредседателя ассоциации, целевая группа этого проекта составляют представители малого и среднего бизнеса, и с помощью журналистов будут освещаться все те судебные заседания, которые касаются коррупции. Арман Сагателян также отметил, что выборку заседаний, подлежащих освещению журналистами, будет осуществлять Административный суд Армении, с которым Ассоциация сотрудничает в рамках этого проекта. “В результате осуществления этого проекта мы надеемся сформировать спрос среди общества на информированность по вышеуказанным вопросам. Это по нашему убеждению будет содействовать снижению коррупционных рисков в армянском обществе”, – отметил заместитель председателя ассоциации.
Он также отметил, что длительность проекта шесть месяцев, в рамках которого будет освещаться 15 судопроизводств, состоятся 4 брифинга с участием журналистов, экспертов и судей. “Журналисты к концу проекта получат гонорар, а четверым из них будут вручены призы за лучшую работу”, – сказал Сагателян.