3 Նոյեմբեր 2009 - 14:50 AMT
«2009 թ. մայիսի 29-ին Հայաստանի կառավարությունը որոշում է ընդունել «Ստուգումներ կազմակերպելու եւ անցկացնելու մասին», որից հետո Հայաստանի Գյուղատնտեսության նախարարությանը կից սննդամթերքի անվտանգության տեսչությունը 6 անգամ կառավարությանն է դիմել` պահանջելով ստուգումներ անցկացնել փոքր եւ միջին ձեռնարկություններում: Այդ ընթացքում անցկացվել է 56 ստուգում, իսկ մինչ որոշում ընդունելը անցկացվել էր ավելի քան 1000 ստուգում, որոնց արդյունքում վճարվել էր 40 մլն դրամ տուգանք», – նոյեմբերի 3-ին կայացած մամլո ասուլիսում հայտարարեց Տեսչության պետ Գրիշա Բաղյանը:
Նրա խոսքով, վերջերս Հայաստանի Գյուղատնտեսության նախարարության հրամանագրով անցկացվել է 15 ստուգում մի շարք խոշոր տնտեսվարող սուբյեկտներում, որոնցից յուրաքանչյուրը տուգանվել էր 150-200 հազար դրամի չափով:
«Իսկ փոքր եւ միջին ձեռնարկություններում իրականացվում են այցեր եւ դիտարկումներ: Հայաստանի տարածքում կատարված այցերի ընթացքում գրանցվել են սանիտարահիգիենիկ պայմանների, ժամկետանց մթերքի օգտագործման եւ մի շարք այլ խախտումներ», – նշել է Գրիշա Բաղյանը:
Նրա խոսքով, ստուգումների ժամանակ օրինախախտները տուգանվում են 50-300 հազ. դրամի չափով, իսկ այցերի ժամանակ միայն գրանցվում են կոնկրետ դեպքեր, որոնք ավելի ուշ ներկայացվում են քննարկման:

3 Ноябрь 2009 - 14:50 AMT
“29 мая 2009 правительство Армении приняло решение “Об организации и проведении проверок”, после чего Инспекция по безопасности продуктов при Министерстве сельского хозяйства Армении 6 раз обратилась в правительство с требованием провести проверки в малых и средних предприятиях. И за это время было проведено 56 проверок, а до принятия решения было проведено более чем 1000 проверок, в результате которых было выплачено штрафов и неустоек на сумму в 40 миллионов драмов”, – на состоявшейся 3 ноября пресс-конференции заявил начальник Инспекции Гриша Багян.
По его словам, недавно по указанию Министерства сельского хозяйства Армении было проведено 15 проверок в нескольких крупных хозяйствующих субъектах, практически каждое было оштрафовано на 150-200 тысяч драмов.
“А в малых и средних предприятиях осуществляются мониторинг и обходы. В ходе обходов в областях Армении было зарегистрировано несколько нарушений: санитарно-гигиенических условий, торговля просроченными товарами и т.д.”, – отметил Гриша Багян.
По его словам, во время проверок нарушители закона штрафуются на сумму от 50 до 300 тыс. драмов, а во время обходов только регистрируются конкретные случаи, которые позже представляются в рекомендациях.