Ս.թ. նոյեմբերի 2-ին Իտալիայի Տոսկանա նահանգի Բանյո Ռիպոլի քաղաքապետարանում հայտարարվել էր «Հայաստանի օր», որի ընթացքում տեղի է ունեցել Հայաստանի Շիրակի մարզի Այգեբաց գյուղի ջրային համակարգի վերականգնման ծրագրի շնորհանդեսը: ԵՄ-ի կողմից ֆինանսավորվող այդ ծրագրի համաձայն, առաջին փուլում վերականգնվում է գյուղ տանող խմելու ջրի խողովակաշարը` շուրջ 7 կիլոմետր, այնուհետեւ` երկրորդ փուլով վերանորոգվելու է գյուղի ջրամատակարարման ներքին ողջ ցանցը: Առաջին փուլի իրականացման համար հատկացվել է 300.000 եվրո:
Շնորհանդեսին հաջորդել է Իտալիայում Հայաստանի դեսպան Ռուբեն Կարապետյանի մամուլի ասուլիսը: Դեսպան Կարապետյանը կար-որել է Հայաստանի եւ Իտալիայի միջ- նահանգային, քաղաքային եւ գյուղային մակարդակներով ուղիղ կապերի հաստատումը: Դեսպանը շնորհակալություն է հայտնել ծրագրի նախաձեռնման համար – հույս հայտնել, որ այն կարող է օրինակ ծառայել նա- Իտալիայի մյուս նահանգների եւ քաղաքների համար:
Նույն օրը Բանյո Ռիպոլի քաղաքային դպրոցի իտալացի աշակերտները ներկայացրել են «Արարատ» բեմադրությունը, որը նվիրված էր հայ ժողովրդի պատմությանն ու մշակույթին:

4 Ноябрь 2009 - 10:36 AMT
В итальянском Банио Риполи презентован проект восстановления водопроводной системы одного из сел Армении
В мэрии Банио Риполи (Тоскана, Италия) 2 ноября в рамках Дня Армении был презентован проект восстановления водопроводной системы села Айгабац Ширакской области (Армения). Проект, реализуемый в два этапа, финансирует ЕС. Первый этап восстановительных работ стоимостью в 300 тыс. евро обеспечит проведение водопровода (7 км.) до села, а второй этап – полностью обеспечит внутреннюю систему водопроводаu.
В ходе пресс-конференции, проведенной после презентации, посол Армении в Италии Рубен Карапетян, поблагодарив за проведение мероприятия, подчеркнул важность сотрудничества между двумя странами и налаживания контактов непосредственно между областями, городами, селами Италии и Армении.
В тот же день ученики городской школы Банио Риполи представили постановку “Арарат” об истории Армении.