Հայաստանի Կոմունիստական կուսակցության ղեկավար Ռուբեն Թովմասյանը սուտ է անվանել Ադրբեջանի Կոմունիստական կուսակցության Կենտրոնական կոմիտեի քարտուղար Ռաուֆ Ղուրբանովի հայտարարությունն այն մասին, որ Մոսկվայում Հայաստանի եւ Ադրբեջանի Կոմկուսի ներկայացուցիչները առանձին հանդիպում են ունեցել, որի ընթացքում քննարկել են Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության հարցը:
«Ղուրբանովը հայտարարել է նաեւ, որ այդ հանդիպման ընթացքում մենք, իբր, ասել ենք, թե Ղարաբաղը Ադրբեջանին է պատկանում: Ուզում եմ հայտարարել, որ ադրբեջանական կողմի այս հայտարարությունները միանգամայն սուտ են եւ հիվանդ երեւակայության արդյունք», – ասել է Ռուբեն Թովմասյանը Երեւանում տեղի ունեցած մամլո ասուլիսի ժամանակ:
ՀՀ Կոմկուսի ղեկավարը հայտնել է, որ վերջերս Մոսկվայում կայացավ Կոմունիստական կուսակցությունների միության-ԽՄԿԿ հերթական` 34-րդ համագումարը, որին մասնակցում էին ԱՊՀ երկրների կոմունիստները: Ռուբեն Թովմասյանի հավաստմամբ, համագումարի օրակարգում ղարաբաղյան հակամարտության հարցը դրված չէր եւ ադրբեջանցի կոմունիստների հետ հանդիպում չի եղել:
Ավելի վաղ Ադրբեջանի ԿԿ նախագահ Ռաուֆ Ղուրբանովը հայտարարել էր, որ Մոսկվայում կայացած Կոմունիստական կուսակցությունների միության-ԽՄԿԿ հերթական 34-րդ համագումարի շրջանակներում հանդիպում է կայացել Հայաստանի եւ Ադրբեջանի կոմունիստների միջեւ: Ղուրբանովի խոսքերով, հայ կոմունիստների հետ հանդիպման ժամանակ քննարկվել է ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման հարցը: «Մենք հայ կոմունիստների հետ տարակարծիք չենք այն հարցում, որ Լեռնային Ղարաբաղը ադրբեջանական հող է: Նրանք բացահայտ խոստովանում են, որ այդ հողերը պատկանում են Ադրբեջանին: Եվ ոչ առաջին անգամ, նրանք միշտ են այդ մասին հայտարարում», – ասել է Ադրբեջանի ԿԿ նախագահը:

Лидер коммунистической партии Армении Рубен Товмасян назвал ложным заявление первого секретаря Центрального комитета коммунистической партии Азербайджана Рауфа Гурбанова о том, что в Москве представители компартий Армении и Азербайджана провели отдельную встречу, в ходе которой обсудили нагорно-карабахский конфликт.
“Гурбанов также заявил, что в ходе этой встречи мы якобы сказали, что Карабах принадлежит Азербайджану. Хочу заявить, что эти заявления азербайджанской стороны – полная ложь и плод больного воображения”,- сказал Рубен Товмасян на пресс-конференции в Ереване.
Лидер Компартии РА сообщил, что недавно в Москве состоялся очередной XXXIV съезд Союза коммунистических партий – КПСС, в котором приняли участие коммунисты из стран СНГ. Как заверил Рубен Товмасян, в повестке съезда не стоял вопрос нагорно-карабахского конфликта, и никакой встречи с азербайджанскими коммунистами не было.
Ранее председатель КПА Рауф Гурбанов заявил, что в рамках 34-го съезда СКП-КПСС в Москве, состоялась встреча между армянскими и азербайджанскими коммунистами. По словам Гурбанова, на встрече с армянскими коммунистами были проведены обсуждения в связи с урегулированием нагорно-карабахского конфликта. «У нас нет расхождения во мнениях с армянскими коммунистами относительно того, что Нагорный Карабах – азербайджанская земля. Они открыто признают, что эти земли принадлежат Азербайджану. И это не в первый раз, они всегда заявляют об этом»,- заявил председатель КП Азербайджана.