4 Նոյեմբեր 2009 - 13:14 AMT
«Մենք համագործակցում ենք տարբեր երկրների ակադեմիաների հետ: 2010թ. հունվարից Ֆրանսիայի գիտությունների ակադեմիայի հետ համագործակցությամբ կգործի 3 համատեղ հայ-ֆրանսիական հետազոտական լաբորատորիա ֆիզիկայի, երկրաբանության եւ հնագիտության ոլորտներում: Իսկ երկկողմ համագործակցության շրջանակներում հայկական 10 նախագիծ շուրջ 70 հազար եվրոյի դրամաշնորհ է ստացել Քաղաքացիական հետազոտությունների ֆրանսիական կենտրոնից»,-նոյեմբերի 4-ին կայացած մամլո ասուլիսում հայտարարել է ՀՀ ԳԱԱ նախագահ Ռադիկ Մարտիրոսյանը:
Նրա խոսքերով, ԳԱԱ ֆինանսավորումը կատարվում է պետության կողմից եւ կազմում է 8 մլրդ դրամ, դա ծախսային բյուջեի 1 տոկոսից եւ ՀՆԱ-ի 0,2 տոկոսից էլ քիչ է: Իսկ ամբողջ աշխարհում կրթության համար նախատեսված ծախսերը գնահատվում են ոչ թե բյուջեով, այլ ՀՆԱ-ի տոկոսներով:
«Հայաստանում յուրաքանչյուր հետազոտողին ընկնում է 3 հազար եվրո, դա եւ աշխատավարձն է, եւ հետազոտության համար անհրաժեշտ ծախսերը եւ այլն, այն դեպքում, երբ նմանատիպ հետազոտությունները եվրոպական երկրներում կազմում են 130 հազար եվրո»,-ասել է Ռ.Մարտիրոսյանը:
Նրա խոսքերով, գիտության զարգացման ռազմավարությունը, ինչպես նաեւ նմանատիպ այլ փաստաթղթերը, մեծամասամբ հայտարարության բնույթ են կրում: «Ըստ այդ ռազմավարության, մինչեւ 2020թ. մենք պետք է ունենանք եվրոպական չափանիշներին համապատասխան գիտահետազոտական համակարգ: Ինչը նշանակում է, որ ակադեմիայի բյուջեն պետք է լինի ոչ պակաս, քան ՀՆԱ-ի 2 տոկոսը, այնսինքն ավելանա 10 անգամ: Մենք սկսում ենք հուսալ, որ քաղաքական-տնտեսական վիճակը եւ հարաբերությունները հարեւանների հետ հող կստեղծեն գիտության զարգացման համար»,-ասել է ՀՀ ԳԱԱ նախագահ Ռ.Մարտիրոսյանը:

4 Ноябрь 2009 - 13:14 AMT
“Мы сотрудничаем с академиями разных стран. С января 2010 года при сотрудничестве с Академией наук Франции будут действовать 3 совместные лаборатории для исследований в области физики, геологии и археологии. А в рамках двустороннего сотрудничества 10 армянских научных проектов получат гранты от Французского гражданского центра исследований в размере 70 тысяч евро”, – на пресс-конференции 4 ноября заявил президент НАН РА Радик Мартиросян.
По его словам, финансирование НАН осуществляется со стороны государства и составляет 8 миллиардов драмов, это меньше 1% от расходного бюджета, и 0.2 % от ВВП. А во всем мире расходы на образование оцениваются не бюджетом, а процентами от ВВП.
“В Армении на каждого исследователя приходится 3 тыс. евро, это и зарплата, и расходы на исследования и т. д., в то время как на аналогичные исследования в европейских странах предоставляется 130 тыс. евро”, – отметил Радик Мартиросян.
По его словам, стратегия развития науки, также как и другие подобные документы, в большинстве случаев носят исключительно декларативный характер. “Согласно данной стратегии, до 2020 года мы должны иметь научно-исследовательскую систему, соответствующую европейским стандартам. Что означает повышение бюджета академии до 2% от ВВП, т.е. в 10 раз. Нам остается надеяться, что политико-экономическое положение и отношения с соседями создадут почву для развития науки”, – подчеркнул президент НАН РА Радик Мартиросян.