«2009թ. կրթության ու գիտության ակնկալվող ծախսերը կազմում են 108 մլրդ դրամ: Սակայն բյուջետային ֆինանսավորումն այս տարի կրճատվել է 31 մլրդ դրամով: ՀՀ ԱԺ նիստում տեղի է ունեցել 2010թ. կրթության եւ գիտության բյուջեի քննարկումը, եւ այդ նպատակների համար հատկացվել է 95 մլրդ դրամ»,-նոյեմբերի 4-ին տեղի ունեցած մամլո ասուլիսում նշել է ՀՀ ԱԺ գիտության, կրթության, մշակույթի, երիտասարդության եւ սպորտի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Արտակ Դավթյանը:
Նրա խոսքերով, բյուջետային ծախսերի կրճատումը կապիտալ կլինի եւ չի անդրադառնա ուսուցիչների աշխատավարձերի եւ դպրոցների ֆինանսավորման վրա:
Արտակ Դավթյանը նաեւ պարզաբանել է իր տեսակետը հանրակրթական բարեփոխումների վերաբերյալ. «Ցանկացած դպրոց պետք է հստակ մասնագիտական ուղղվածություն տա: Մենք ձգտում ենք, որ Հայաստանի կրթական հաստատություններում տրված փաստաթղթերն ընդունվեն Եվրոպայի երկրներում, այսինքն ձգտում ենք ստեղծել կրթության միասնական տարածք: Դրան է ուղղված նաեւ Բոլոնիայի համակարգը»:
Եվս մեկ ցավոտ թեմա է դասագրքերի անորակությունն ու անմատչելիությունը, նշել է հանձնաժողովի նախագահը` հավելելով, որ հանձնաժողովը դեռ շատ աշխատանք ունի կատարելու այդ ուղղությամբ:

“Ожидаемые затраты на образование и науку в 2009 году составляют 108 млрд. драм. Однако бюджетное финансирование образования и науки в этом году сократилось на 31 млрд. драм. На заседании НС РА прошло обсуждение бюджета образования и науки 2010 года, и на эти цели было выделено 95 млрд. драмов”, – на прошедшей 4 ноября пресс-конференции отметил председатель постоянной комиссии по вопросам науки, образования, культуры, молодежи и спорта Национального Собрания Армении Артак Давтян.
По его словам, планируемые сокращение бюджетных средств будут капитальными и не коснутся зарплат учителей и финансирования школ.
Артак Давтян также пояснил свою точку зрения относительно общеобразовательных преобразований: “Любая школа должна давать четкую профессиональную направленность. Мы стремимся, чтобы документы, выданные в образовательных учреждениях Армении, котировались в странах Европы, то есть стремимся создать единую территорию образования. На это в том числе направлена Болонская система”.
Еще одной очень болезненной темой председатель комиссии назвал некачественные и недоступные учебники и отметил, что комиссии предстоит проделать еще много работы в этом направлении.