«Հայ իրականության մեջ լինում են իրավիճակներ, երբ հասարակությունը ավելի շատ հավատում է կասկածելի արտասահմանյան աղբյուրներին, քան տեղական ԶԼՄ-ներին»,-մամլո ասուլիսում հայտարարել է Հասարակայնության հետ կապերի հայկական ասոցիացիայի (APRA) նախագահի տեղակալ Արման Սաղաթելյանը` անդրադառնալով տեղեկատվության սպառման մշակույթին Հայաստանում:
Տեղեկատվական պատերազմի պայմաններում, խուսափելու համար նման ոչ հավաստի աղբյուրների ազդեցությունից մեր հանրության վրա, Սաղաթելայնը մատնանշել է լրագրողների դերը, որոնց պրոֆեսիոնալիզմը պետք է օգնի հասարակությանը տարբերակել ճշմարիտ տեղեկությունը ապատեղեկատվությունից: «Երկրորդը, հարկավոր չէ ԶԼՄ-ներում զետեղել անորոակ վերլուծական նյութեր, որը եւս բացասաբար է անդրադառնում հայ հանրության կողմից տեղեկատվության սպառման մշակույթի վրա»,-ասել է Սաղաթելյանը:
Նա նաեւ նշել է, որ պետք չէ շփոթել լրագրությունը տեղեկատվական պատերազմների հետ, քանի որ դրանք տարբեր ոլորտներ են տարբեր մեթոդաբանությամբ եւ մեխանիզմներով: «Լավ կլիներ, որ մեր լրագրողները տիրապետեին այդ մեխանիզմներին, տարբերակելու համար հավաստի տեղեկատվությունը ապատեղեկատվությունից»,-ասել է Սաղաթելյանը:
Անդրադառնալով հայկական տեղեկատվական դաշտի ներկա վիճակին` նա նշել է, որ իրենց հետազոտությունների համաձայն, վերջին տարում հայկական կայքերի քանակն ինտերնետում աճել է 5-6 անգամ, իսկ արբանյակային հեռուստաալիքները 1-ց դարձել են 3: «Սա վկայում է, որ մենք առաջընթաց ունենք այս ոլորտում»,-ասել է Սաղաթելյանը:-

4 Ноябрь 2009 - 14:08 AMT
«В армянской действительности бывают ситуации, когда общественность верит больше подозрительным иностранным источникам информации, чем местным», – отметил на пресс-конференции в Ереване заместитель председателя Армянской ассоциации по связям с общественностью (APRA) Арман Сагателян, затрагивая тему культуры потребления информации в Армении.
В условиях информационной войны во избежание влияния на наше общество подобных недостоверных источников, Сагателян указал на роль журналистов, чей профессионализм должен помогать обществу различать правдивую информацию от дезинформации. “Второе, не нужно размещать в СМИ некачественные аналитические работы, что также негативно отражается на культуре потребления информации армянской общественностью”, – разъяснил Сагателян.
Сагателян также отметил, что не нужно смешивать журналистику с информационными войнами, поскольку они разные сферы с разной методологией и механизмами. “Было бы хорошо, если наши журналисты владели этими механизмами, чтобы различать достоверную информацию от пропаганды”, – подчеркнул Сагателян.
Говоря о нынешнем состоянии армянского информационного поля, заместитель председателя ассоциации отметил, что, по результатам их исследований, за последний год число армянских сайтов в интернете увеличивалось в 5-6 раз, а спутниковых телеканалов – с 1-го до 3-х. “Это наглядный пример того, что у нас есть прогресс в этой сфере”, – добавил Сагателян.