«Ներկայիս իրադրության մեջ ԵՄ-ն հայ-թուրքական հարաբերությունների առնչությամբ ոչ մի հստակ քաղաքականություն չունի, ես այս եզրակացությանը եկա վերջերս Բրյուսելում ու Ստրասբուրգում ԵՄ պաշտոնական անձանց հետ ունեցած հանդիպումներից հետո»,- այսօր Երեւանում կայացած մամլո ասուլիսում հայտնել է «Ժառանգություն» կուսակցության խորհրդարանական կուսակցության ղեկավար Ստեփան Սաֆարյանը:
Սաֆարյանի խոսքով, Եվրամիության ընդհանուր քաղաքականության բացակայության հիմնական պատճառը կապված է այն բանի հետ, որ ԵՄ-ն իր էությամբ բազմազան է` թե’ քաղաքական, թե’ տնտեսական, եւ թե’ մշակութային իմաստով: «Իհարկե, ավելի լավ կլիներ, եթե նման քաղաքականություն գոյություն ունենար, որը կկարողանար լրացնել Հայաստանի եւ Թուրքիայի միջեւ հարաբերությունների ասիմետրիան: Իսկ այդ միջոցին Հայաստանը հնարավորություն կունենար ՀՀ եւ Թուրքիայի միջեւ որոշակի հարցերի քննարկումը տեղափոխել եվրոպական օրակարգ»,- ընդգծել է «Ժառանգություն» կուսակցության խորհրդարանական կուսակցության ղեկավարը:
Խոսելով թուրքական խորհրդարանի կողմից հայ-թուրքական Արձանագրությունների վավերացման գործընթացը ձգձգելու ու ԵՄ արձագանքի մասին` Ստեփան Սաֆարյանը նշել է, որ Թուրքիայի ղեկավարությունը վավերացման ձգձգման պատճառն արդեն բացատրել է եվրոպական կառույցներին` ասելով, որ իրենք պետք է համաձայնության գան այդ հարցում, որպեսզի խուսափեն ներքին քաղաքական ապակայունացումից:

4 Ноябрь 2009 - 14:18 AMT
“В нынешней ситуации у ЕС нет четкой политики в связи с налаживанием армяно-турецких отношений, к этому заключению я пришел после моих недавних встреч с официальными лицами ЕС в Брюсселе и Страсбурге”, – на пресс-конференции в Ереване заявил руководитель парламентской фракции парии «Наследие» Степан Сафарян.
По словам Сафаряна, основная причина отсутствия общей политики Евросоюза связана с тем, что ЕС он по свой сути разнообразен – и в политическом, и в экономическом, и в культурном смыслах. «Конечно, было бы лучшее, если такая политика существовала, которая могла бы дополнить асимметрию в отношениях между Арменией и Турцией. Тем временем, Армения имела бы возможность перенести обсуждение определенных вопросов между РА и Турцией в европейскую повестку», – подчеркнул руководитель фракции «Наследие».
Говоря о затягивании процесса ратификации армяно-турецких Протоколов турецким парламентом и реакции ЕС, Степан Сафарян подчеркнул, что руководство Турции уже объяснило европейским структурам причину задержки ратификации тем, что им нужно найти консенсус с оппозицией в этом вопросе во избежание внутриполитической дестабилизации.