«Ներկայիս իրադրության մեջ ԵՄ-ն հայ-թուրքական հարաբերությունների առնչությամբ ոչ մի հստակ քաղաքականություն չունի, ես այս եզրակացությանը եկա վերջերս Բրյուսելում ու Ստրասբուրգում ԵՄ պաշտոնական անձանց հետ ունեցած հանդիպումներից հետո»,- այսօր Երեւանում կայացած մամլո ասուլիսում հայտնել է «Ժառանգություն» կուսակցության խորհրդարանական կուսակցության ղեկավար Ստեփան Սաֆարյանը:
Սաֆարյանի խոսքով, Եվրամիության ընդհանուր քաղաքականության բացակայության հիմնական պատճառը կապված է այն բանի հետ, որ ԵՄ-ն իր էությամբ բազմազան է` թե’ քաղաքական, թե’ տնտեսական, եւ թե’ մշակութային իմաստով: «Իհարկե, ավելի լավ կլիներ, եթե նման քաղաքականություն գոյություն ունենար, որը կկարողանար լրացնել Հայաստանի եւ Թուրքիայի միջեւ հարաբերությունների ասիմետրիան: Իսկ այդ միջոցին Հայաստանը հնարավորություն կունենար ՀՀ եւ Թուրքիայի միջեւ որոշակի հարցերի քննարկումը տեղափոխել եվրոպական օրակարգ»,- ընդգծել է «Ժառանգություն» կուսակցության խորհրդարանական կուսակցության ղեկավարը:
Խոսելով թուրքական խորհրդարանի կողմից հայ-թուրքական Արձանագրությունների վավերացման գործընթացը ձգձգելու ու ԵՄ արձագանքի մասին` Ստեփան Սաֆարյանը նշել է, որ Թուրքիայի ղեկավարությունը վավերացման ձգձգման պատճառն արդեն բացատրել է եվրոպական կառույցներին` ասելով, որ իրենք պետք է համաձայնության գան այդ հարցում, որպեսզի խուսափեն ներքին քաղաքական ապակայունացումից:

4 November 2009 - 14:18 AMT
“The EU has no clear policy in respect to Armenia-Turkey relations,”  Stepan Safaryan, head of the parliamentary faction “Heritage” told a news conference in Yerevan today.
According to him, the European Union is diverse – politically, economically and culturally. According to Stepan Safaryan, such a policy could supplement an asymmetry in the relations between Armenia and Turkey and Armenia would be able to introduce certain issues between Armenia and Turkey to the European agenda.
Speaking of prolonging the process of ratification of the Protocols of the Armenian-Turkish Turkish Parliament and the reaction of the EU, Stepan Safaryan said that Turkish authorities explained to the European institutions the delays with ratification of Protocols by their attempts to find consensus with the opposition to avoid internal political destabilization.