4 Նոյեմբեր 2009 - 14:54 AMT
«ՀՀ 2010թ. սոցիալական ծախսերը ճգնաժամի պատճառով կկրճատվեն, սակայն ոչ էապես` մոտ 2 մլրդ դրամով: Բյուջետային միջոցները սահմանափակ են, սակայն մենք կկատարենք խոստումները եւ սոցծախսերը մեծ փոփոխություններ չեն կրի»,-ասել է ՀՀ աշխատանքի եւ սոցիալական հարցերի նախարար Գեւորգ Պետրոսյանը ԱԺ սոցիալական եւ ֆիանանսավարկային հանձնաժողովներում 2010 պետբյուջեի քննարկումների ընթացքում:
Ըստ Պողոսյանի, փոփոխությունները բացատրվում են օբյեկտիվ պատճառներով, եւ սոցիալական ոլորտի զարգացման համար հատկացումները կազմում են շուրջ 242,4 մլրդ դրամ:
«Հիմնական ծախսերը պահպանված են այն ծավալով, որը թույլ է տալիս լիովին ապահովել քաղաքացիների կարիքները: Հաջորդ տարվա բյուջեում աճել են զինծառայողների, սոցիալական եւ ապահովագրական թոշակների, Մեծ Հայրենական Պատերազմի վետերանների թոշակների համար նախատեսված հատկացումները: Կշարունակվի սոցիալական որոլտի «մաքրումը» կեղծ փաստաթղթերով այնտեղ հայտնված մարդկանցից: Նման քաղաքականության շնորհիվ 2009թ. արդեն 16 հազար ընտանիք է կրճատվել ցուցակից, որոնք այնտեղ էին հայտնվել կեղծ փաստաթղթերով եւ տնտեսվել է 3 մլրդ դրամ բյուջետային միջոցներ»,-ասել է նախարարը:
Նա հաղորդել է, որ 2010 թ. բնակչության զբաղվածության ոլորտի ապահովման համար հատկացվել է 700 մլն դրամ, հաշմանդամներին սայլակներով ապահովելու համար` 119,2 մլն դրամ, երեխաների որդեգրման համար` 11,8 մլն դրամ:

“Социальные расходы государственного бюджета Армении в 2010 году из-за кризиса сократятся несущественно – в размере 2 млрд. драмов в социальной сфере. Бюджетные средства ограниченны, но мы выполнили обещание и соцрасходы не претерпят больших изменений”,- отметил министр труда и по социальным вопросам Геворк Петросян на обсуждениях проекта госбюджета на 2010 год в постоянных парламентских комиссиях по социальным вопросам и финансово-кредитным и бюджетным вопросам.
По словам Петросяна, несущественные изменения бюджета на социальную сферу Армении продиктованы объективными причинами, и отчисления государственного бюджета Армении на сферу социальной защиты населения в 2010 году составят более 242,4 млрд. драмов.
“Основные расходные программы социального бюджета сохранены в таких объемах, которые позволят полностью обеспечить нужды граждан. В бюджете на будущий год возросли отчисления на выплату пенсий военнослужащим, социальных и страховых пенсий, выплату пенсий ветеранам Великой Отечественной войны. Продолжится «очистка» сферы социальной защиты от лиц, попавших в нее по ложным документам. Благодаря такой политике в 2009 году уже исключено 16 тыс. семей, получающих пособия по ложным документам и сэкономлено 3 млрд. драмов бюджетных средств”, – отметил министр труда и по социальным вопросам.
Геворк Петросян также сообщил, что в 2010 году на сферу обеспечения занятости населения выделено 700 млн. драмов, на обеспечение колясками инвалидов будет затрачено 119,2 млн. драмов, на устройство детей в приемные семьи будет выделено 11,8 млн. драмов.