Նոյեմբերի 3-ին Հայաստանում ՌԴ դեսպան Վյաչեսլավ Կովալենկոն այցելել է Հայաստանի նախագահի աշխատակազմին կից Քաղաքական հետազոտությունների ինստիտուտ: Հանդիպման ընթացքում դիվանագետը պատմել իր մասնագիտական գործունեության մասին մինչ Հայաստանում ՌԴ դեսպանի պաշտոնում նշանակվելը, աշխատանքային ծրագրերի մասին, ներկայացրել է հանրապետության իրավիճակի մասին իր տեսակետը, ծանոթացել է ինստիտուտի գործունեության կառուցվածքի ու հիմնական ուղղությունների հետ:
Տեղի է ունեցել շահագրգիռ զրույց եւ ակտիվ բանավեճ Ինստիտուտի վերլուծաբանների հետ, որի ժամանակ շոշափվել են այնպիսի թեմաներ, ինչպիսիք են հայ-ռուսական փոխգործակցության ներկա վիճակը, Հայաստանի հաղորդակցային հնարավորությունների ընդլայնման հեռանկարները:
Դեսպանը նշել է, որ վերջերս Հայաստանը գտնվում է համաշխարհային հանրության ուշադրության կենտրոնում տարածաշրջանային մասշտաբի երկու պատճառով` անցայլ տարվա օգոստոսին Հարավային Օսեթիայի վրա Վրաստանի հարձակման եւ հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման գործընթացի մեկնարկի պատճառով:
Վյաչեսլավ Կովալենկոն ընդգծել է, որ ռուսական կողմն անկեղծորեն ողջունում է դրական տեղաշարժը Հայաստանի եւ Թուրքիայի շփումների միջեւ: Նշվել է, որ Ռուսաստանը Հայաստանի հետ իր հարաբերությունները կառուցում է դարերի համար, այդ առումով ձգտելով ամեն կերպ բարձրացնել իր ռազմավարական դաշնակցի մակարդակը երկու երկրների միջեւ:
Հանդիպման արդյունքում պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել, որ դեսպանատունը կնպաստի Ինստիտուտի կապերի զարգացմանը պրոֆիլային ռուսական ինստիտուտների հետ, հաղորդում է Հայստանում ՌԴ դեսպանատան մամլո ծառայությունը:

3 ноября посол России в Армении Вячеслав Коваленко посетил Институт политических исследований при аппарате президента Армении. В ходе встречи с руководством и экспертами центра российский дипломат рассказал о себе и своей профессиональной деятельности до назначения послом России в Армении, о ближайших планах работы, поделился своим видением нынешней ситуации в республике, ознакомился со структурой и основными направлениями деятельности Института.
Состоялась заинтересованная беседа и активная дискуссия с аналитиками Института, в ходе которой были затронуты такие темы, как нынешнее состояние и будущее российско-армянского взаимодействия, процесс нормализации армяно-турецких отношений и его возможные последствия для региона, текущее положение дел в российско-грузинских контактах, перспективы расширения коммуникационных возможностей Армении.
Посол отметил, что в последнее время Армения находится «в фокусе» внимания всего мирового сообщества по двум причинам регионального масштаба – вооруженного нападения Грузии на Южную Осетию в августе прошлого года и начала процесса нормализации армяно-турецких отношений.
Вячеслав Коваленко подчеркнул, что российская сторона искренне приветствует происходящие положительные сдвиги в контактах Армении и Турции. Было также отмечено, что Россия строит свои отношения с Арменией «на века», стремится в этом плане всемерно повышать уровень стратегического партнерства между двумя странами.
По итогам встречи была достигнута договоренность о содействии посольства развитию связей Института политических исследований при аппарате президента Армении с профильными российскими институтами, сообщает пресс-служба посольства РФ в Армении.