Նոյեմբերի 3-ին Հայաստանում ՌԴ դեսպան Վյաչեսլավ Կովալենկոն այցելել է Հայաստանի նախագահի աշխատակազմին կից Քաղաքական հետազոտությունների ինստիտուտ: Հանդիպման ընթացքում դիվանագետը պատմել իր մասնագիտական գործունեության մասին մինչ Հայաստանում ՌԴ դեսպանի պաշտոնում նշանակվելը, աշխատանքային ծրագրերի մասին, ներկայացրել է հանրապետության իրավիճակի մասին իր տեսակետը, ծանոթացել է ինստիտուտի գործունեության կառուցվածքի ու հիմնական ուղղությունների հետ:
Տեղի է ունեցել շահագրգիռ զրույց եւ ակտիվ բանավեճ Ինստիտուտի վերլուծաբանների հետ, որի ժամանակ շոշափվել են այնպիսի թեմաներ, ինչպիսիք են հայ-ռուսական փոխգործակցության ներկա վիճակը, Հայաստանի հաղորդակցային հնարավորությունների ընդլայնման հեռանկարները:
Դեսպանը նշել է, որ վերջերս Հայաստանը գտնվում է համաշխարհային հանրության ուշադրության կենտրոնում տարածաշրջանային մասշտաբի երկու պատճառով` անցայլ տարվա օգոստոսին Հարավային Օսեթիայի վրա Վրաստանի հարձակման եւ հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման գործընթացի մեկնարկի պատճառով:
Վյաչեսլավ Կովալենկոն ընդգծել է, որ ռուսական կողմն անկեղծորեն ողջունում է դրական տեղաշարժը Հայաստանի եւ Թուրքիայի շփումների միջեւ: Նշվել է, որ Ռուսաստանը Հայաստանի հետ իր հարաբերությունները կառուցում է դարերի համար, այդ առումով ձգտելով ամեն կերպ բարձրացնել իր ռազմավարական դաշնակցի մակարդակը երկու երկրների միջեւ:
Հանդիպման արդյունքում պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել, որ դեսպանատունը կնպաստի Ինստիտուտի կապերի զարգացմանը պրոֆիլային ռուսական ինստիտուտների հետ, հաղորդում է Հայստանում ՌԴ դեսպանատան մամլո ծառայությունը:

4 November 2009 - 16:43 AMT
November 3, Ambassador of Russia in Armenia Vyacheslav Kovalenko , visited the Institute of Political Studies at the Office of RA President. During the meeting Russia’s diplomat told about himself and his professional activities, immediate work plans, shared his vision of the current situation in the republic and got familiar with activities of the Institute.
Current state and future of Russian-Armenian cooperation, process of normalization of Armenian-Turkish relations and its possible consequences in the region, current state of Russian-Georgian ties were discussed.
According to rhe ambassador, recently Armenia has been in the centre of international community’s attention for two reasons: the armed attack of Georgia on South Ossetia in August last year and the start of of normalization of Armenia-Turkey relations.
Vyacheslav Kovalenko said that Russia sincerely welcomes the positive shifts in contacts between Armenia and Turkey. He mentioned that Russia aims to raise the level of strategic partnership between the two countries. An agreement was reached, that the Russian Embassy will help the Institute of Political Studies to establish cooperation with Russia’s institutions, press office of the Embassy of Russia in Armenia reports.