5 Նոյեմբեր 2009 - 11:54 AMT
Ազգային անվտանգության եւ պաշտպանության գծով Հայաստանի հասարակական խորհրդի հանձնաժողովի անդամ, Հայաստանի հիմնարար գիտությունների կենտրոնի տնօրեն, ֆիզիկոս Սիմոն Կամսարականը դիմել է ՀՀ գլխավոր դատախազին` Հայաստանի արտաքին գործերի նախարար Էդվարդ Նալբանդյանի դեմ դատական գործ հարուցելու մասին հայցով` հիմք ընդունելով, որ նա խախտում է երկրի Սահմանադրության դրույթները, ինչպես նաեւ ի պաշտոնե կատարել է մի շարք հանցագործություններ, որոնք վտանգում են ազգային անվտանգությունը, երկրի պաշտպանությունն ու պաշտպանվածությունը: Այդ մասին Երեւանում կայացած մամլո ասուլիսի ժամանակ ասաց Կամսարականը: Նրա խոսքերով, Հայաստանի ԱԳ ղեկավարը պետք է պատասխանի մի շարք հարցերի, որոնք բացատրություն են պահանջում. ո՞վ եւ ե՞րբ է նախաստորագրել հայ-թուրքական Արձանագրությունները, ո՞վ է ձեւակերպել Հայաստանի, Թուրքիայի եւ Շվեյցարիայի ԱԳ ղեկավարների անունից, այսպես կոչված, մամլո հաղորդագրությունը եւ ինչո՞ւ դրա տակ չկան կողմերի ստորագրությունները: Արդյո՞ք Հայաստանի նախագահն ուներ 2009 թ. օգոստոսի 30-ի մամլո հաղորդագրության եւ նախաստորագրված Արձանագրությունների տեքստերը երեք լեզուներով, ինչո՞ւ ստորագրված Արձանագրությունները հասարակությանը չեն ներկայացվում եւ այլ հարցեր:
«Նախաստորագրված Արձանագրությունների հայկական տարբերակը չի համապատասխանում ստորագրվածին», – հայտարարեց Կամսարականը: Համաձայն նրա խոսքերի, նա հայց է ներկայացրել ընդդեմ Նալբանդյանի, քանի որ նա այդ գործընթացում գործող անձ էր, հետեւաբար նա էլ ամեն ինչի համար պատասխանատու է: «Ես Նալբանդյանին դիլետանտ չեմ համարում, բայց կարող եմ ասել, որ նա բոլոր քայլերը գիտակցելով է կատարում: Այս արձանագրությունները ե’ւ Հայաստանի, ե’ւ Թուրքիայի, ե’ւ Շվեյցարիայի ԱԳ ղեկավարների արկածախնդրությունն է», – նշեց Սիմոն Կամսարականը` ավելացնելով, որ Արձանագրությունները իրավական նորմերի տառին չեն համապատասխանում:

5 November 2009 - 11:54 AMT
Committee member of Armenia’s Public Council for Defense and National Security, Director of the Armenian Center for Basic Sciences Simon Kamsarakan requested from the Prosecutor General of the country to initiate criminal proceedings against the head of the Ministry of Foreign Affairs of Armenia Edward Nalbandian, since the latter violates the Constitution and made a number of official crimes that threaten national security, defense and safety of the country, Simon Kamsarakan told a press conference in Yerevan today.
According to him, the Armenian Foreign Minister must answer a number of questions: who and where were initialed the Armenian-Turkish Protocols, who designed the so-called press release on behalf of the foreign ministers of Armenia, Turkey and Switzerland, and why they lack the signatures of the parties? Did the President of Armenia have on August 30, 2009 the texts of press release and initialed protocols in three languages, why are the signed protocols not presented to the society, as well as a number of other issues?
“In the Armenian version the content of the initialed protocols does not match that of the signed,” Mr. Kamsarakan said. He filed a lawsuit against Edward Nalbandian, because the latter is the protagonist of this process, and he accordingly is responsible for everything. “The Armenian-Turkish Protocols are a gamble of foreign ministers of Armenia, Turkey and Switzerland,” Simon Kamsarakan said, adding that these protocols do not match the language of the law.