Ազգային անվտանգության խորհրդի քարտուղար Արթուր Բաղդասարյանը նոյեմբերի 5-ին ընդունել է Կովկասում եւ Կենտրոնական Ասիայում ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղարի հատուկ ներկայացուցիչ Ռոբերտ Սիմոնսի գլխավորած պատվիրակությանը: Զրուցակիցները քննարկել են Հայաստան-ՆԱՏՕ «Անհատական գործընկերության գործողությունների ծրագրով» 2009 թվականին նախատեսված գործողությունների իրականացման հետ կապված հարցեր: Հյուրի խնդրանքով Արթուր Բաղդասարյանը ներկայացրել է ծրագրի իրականացման ուղղությամբ կատարված աշխատանքները:
Կարեւորելով եվրոպական եւ եվրատլանտյան կառույցների ու հաստատությունների հետ Հայաստանի համագործակցության խորացումը` նա տեղեկացրել է, որ Հայաստան-ՆԱՏՕ «Անհատական գործընկերության գործողությունների ծրագրի» համաձայն` բարեփոխումներ են իրականացվում պաշտպանության, արդարադատության, արտակարգ իրավիճակների, առողջապահության, իրավապահ մարմինների գործունեության ոլորտներում: Կարեւորվել է Հայաստանում ճգնաժամային կառավարման կենտրոնի ստեղծման, սահմանային անվտանգության ապահովման, այս ուղղությամբ անհրաժեշտ ենթակառուցվածքների ստեղծման, ահաբեկչության եւ կազմակերպված հանցավորության դեմ պայքարի գործում Հայաստան-ՆԱՏՕ համագործակցության առավել խորացումը:
Ռոբերտ Սիմոնսը գոհունակություն է հայտնել գործողությունների ծրագրի իրականացման ընթացքից եւ արձանագրված առաջընթացը գնահատել դրական:
Անդրադարձ է եղել նաեւ տարածաշրջանային խնդիրներին: Ռոբերտ Սիմոնսը նշել է, որ ՆԱՏՕ-ն պաշտպանում է հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման գործընթացը, ինչպես նաեւ` ԼՂ խնդրի կարգավորման հարցում Մինսկի խմբի գործունեությունը, հաղորդում է ՀՀ Ազգային անվտանգության խորհրդի քարտուղարի մամլո գրասենյակը:

5 Ноябрь 2009 - 13:21 AMT
5 ноября секретарь Совета национальной безопасности Армении Артур Багдасарян встретился со Специальным представителем Генерального секретаря НАТО на Южном Кавказе и в Центральной Азии Робертом Симонсом. В ходе встречи собеседники обсудили вопросы, связанные с деятельностью двух сторон в течение 2009 года в рамках “Индивидуальной программы партнерства”. По просьбе Симонса, Багдасарян представил осуществленные армянской стороной работы в рамках данной программы.
Высоко оценивая сотрудничество Армении с Cевероатлантическим альянсом, Багдасарян отметил, что в рамках “Индивидуальной программы партнерства”, в Армении зафиксированы заметные улучшения в сферах деятельности правосудия, защиты, чрезвычайных ситуаций, здравоохранения, а также правоохранительных органов. При этом секретарь СНБ подчеркнул необходимость создания центра кризисного управления, обеспечения приграничной безопасности и создания необходимых инфраструктур, а также углубление сотрудничества между Арменией и НАТО в борьбе с терроризмом и организованной преступностью.
В свою очередь Роберт Симонс высоко оценил деятельность Армении в рамках “Индивидуальной программы партнерства”.
Стороны также обсудили региональные вопросы. Симонс отметил, что НАТО поддерживает процесс нормализации армяно-турецких отношений, а также деятельность Минской группы ОБСЕ в вопросе урегулирования карабахского конфликта, сообщает пресс-служба СНБ РА.