5 Նոյեմբեր 2009 - 15:03 AMT
Նոյեմբերի 5-ին Հայաստանի Ամերիկյան համալսարանի բիզնես-կենտրոնում տեղի ունեցավ «Հասարակական կազմակերպությունների մասին» օրենքում փոփոխություններ եւ լրացումներ կատարելու վերաբերյալ օրինագծիհասարակական քննարկումը, որը կազմակերպել էր «Համագործակցություն հանուն բաց հասարակության» ՀԿ-ն: Քննարկմանը մասնակցում էին Հայաստանի Ամերիկյան համալսարանի պրոռեկտոր Լուսիկ Դանիելյանը, հասարակական կազմակերպությունների նախաձեռնող խմբի փորձագետ Արսեն Ստեփանյանը, իրավաբան Տաճատ Տեր-Ստեփանյանը եւ Հայաստանի հասարակական սեկտորի ներկայացուցիչները: ՀՀ Արդարադատության նախարարության եւ ՀՀ ԱԺ ներկայացուցիչները քննարկմանը մասնակցելու հրավերին չէին արձագանքել:
Հասարակական կազմակերպությունների նախաձեռնող խմբի փորձագետ Արսեն Ստեփանյանը վերը նշված օրինագիծը քննադատեց` նշելով, որ այն հաստատել է ՀՀ կառավարությունը եւ ուղարկել է Ազգային Ժողովի հաստատմանն առանց հասարակական քննարկում անցկացնելու: Ստեփանյանը պահանջեց հետ կանչել օրինագիծը եւ դրա շուրջ քննարկում սկսել կառավարության եւ հասարակական սեկտորի ներկայացուցիչների միջեւ:
Օրինագծի կոնկրետ կետերի մասին խոսելով` նա անընդունելի համարեց ՀԿ պարտականությունների մեջ ներգրավել այն, որ բացի Հարկային ծառայությունից նաեւ սոցիալական ապահովության ծառայությանը պետք է ներկայացնել հաշվետվություններ եւ դրանք տպագրել թերթերում1000 օրինակ տպաքանակով: Վերջինս, նրա խոսքերով, կազմակերպության համար ստեղծում է ավելորդ ֆինանսական դժվարություններ: «Նմանատիպ հաշվետվություններում պետք է նշված լինի կազմակերպության մեկ տարվա ամբողջ գործունեությունը, կառավարման կառուցվածքի փոփոխությունները եւ ֆինանսական ռեսուրսների աղբյուրները: Այս ամենը հասարակական կազմակերպություններին կառավարելի է դարձնում իշխանությունների կողմից», – ընդգծեց Ստեփանյանը:
Նա նաեւ նշեց, որ կառավարության առաջարկած փոփոխությունները նույնիսկ ֆիզիկապես դժվար է իրականացնել, քանի որ Հայաստանում գործում են 6000 հասարակական կազմակերպություններ, որոնք չեն կարող տարվա սկզբից մինչեւ ապրիլի 1-ը ներկայացնել իրենց հաշվետվությունները եւ դրանք տպագրել թերթերում: «Ընդհանրացնելով ստացվում է, որ մեկ օրում թերթերում պետք է տպագրվեն հասարակական կազմակերպությունների ավելի քան 100 հաշվետվություն», – նշեց փորձագետը:

5-го октября в бизнес-центре Американского университета Армении (AUA) состоялись общественные обсуждения законопроекта о внесении дополнений и поправок в закон РА “Об общественных организациях”, организованное НПО “Сотрудничество во имя открытого общества”. В обсуждении приняли участие проректор AUA Лусик Даниелян, эксперт инициативной группы общественных организаций Арсен Степанян, юрист Тачат Тер-Степанян и представители общественного сектора Армении. Представители Минюста РА и НС РА на приглашение принять участие в обсуждение не отозвались.
Эксперт инициативной группы общественных организаций Арсен Степанян в своей речи подверг вышеуказанный законопроект критике, отметив, что тот был утвержден правительством РА и отправлен в парламент не пройдя общественных обсуждений. Степанян потребовал отозвать законопроект и начать по нему обсуждение между правительством и представителями общественного сектора.
Говоря о конкретных пунктах законопроекта, он указал на неприемлемость включения в обязанность НПО предоставления отчетов помимо Налоговой службы, службы социального обеспечения и печатать те же отчеты в газетах с тиражом не мене 1000 экземпляров. Последнее, по его словам, создает дополнительные финансовые трудности для организаций. “В подобных отчете должна быть отмечена вся деятельность организации, изменения в структуре правления и источники финансовых ресурсов за год, что делает общественные организациям управляемыми для правительства”, – подчеркнул Степанян.
Он также заметил, что предлагаемые изменения правительства даже физически очень трудно осуществлять, так как в Армении существуют 6000 общественных организаций, которые не смогут с начала года до 1-го апреля представить свои отчеты и опубликовать их в газетах. “Если обобщить, то из этого следует, что в день в газетах должны быть напечатано более 100 отчетов общественных организаций”, – отметил эксперт.