6 Նոյեմբեր 2009 - 10:40 AMT
Հայաստանի դիրքորոշումը Արձանագրությունների վավերացման հարցում միանգամայն պարզ է: Այդ մասին մամլո ասուլիսում հայտարարել է Հայաստանի հանրապետական կուսակցության մամլո քարտուղար Էդուարդ Շարմազանովը: Ըստ նրա, Թուրքիան միշտ խոսել է նախապայմանների լեզվով, նա է նախաձեռնել հայ-թուրքական սահմանի փակումը, այնպես որ այն փաստը, որ նա առաջինը պետք է վավերացնի Արձանագրությունները միանգամայն տրամաբանական է: «Դեկտեմբերի 7-ին ընդլայնված նիստում Թուրքիայի խորհրդարանն իր վերջնական կարծիքը կհայտնի Արձանագրությունների վերաբերյալ»,-ասել է Շարմազանովը` հավելելով, որ, հավանաբար, այն դրական կլինի, քանի որ նույն օրը տեղի կունեա Էրդողան-Օբամա հանդիպումը: «Եթե խորհրդարնի եզրակացությունը Արձանագրությունների վերաբերյալ բացասական լինի, ապա Էրդողան-Օբամա հանդիպումը հավանաբար չի կայանա»,-ասել է Շարմազանովը` հավելելով, որ ԱՄՆ-ն հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման կողմնակից է, եւ ԱՄՆ-ի դիրքորոշումն այս հարցում վաղուց արդեն հայտնի է:
«Լավ կլինի, եթե Թուրքիան վավերացնի Արձանագրությունները խելամիտ ժամկետներում»,-ասել է Շարմազանովը: Ընդ որում, նա նշել է, որ Հայաստանը երբեք չի գնա միակողմանի զիջումների:
Շարմազանովը նաեւ ընդգծել է, որ Հայոց ցեղասպանության ճանաչումը երկրի արտաքին քաղաքականության առաջնային հարցերից մեկն է, նշելով զգալի առաջընթացն այս ուղղությամբ:

6 Ноябрь 2009 - 10:40 AMT
Позиция Армении в вопросе ратификации Протоколов вполне объяснима. Об этом на пресс-конференции в Ереване заявил пресс-секретарь Республиканской Партии Армении Эдуард Шармазанов. По его словам, Турция всегда говорила на языке предусловий, она является инициатором того, что армяно-турецкая граница закрыта, так что тот факт, что она первой должна ратифицировать Протоколы вполне логичен. «7 декабря во время расширенного заседания турецкий парламент выскажет свое окончательное мнение по поводу Протоколов»,- отметил Шармазанов, добавив, что, скорее всего, оно будет положительным, поскольку в тот же день состоится встреча премьер-министра Турции и президента США. «Если заключение парламента по поводу Протоколов будет отрицательным, то встреча Эрдоган-Обама скорее всего не состоится», – подчеркнул Шармазанов, добавив, что США являются сторонником нормализации армяно-турецких отношений, и позиция США по этому вопросу уже давно известна.
«Будет лучше, если Турция ратифицирует Протоколы в разумные сроки», – сказал Шармазанов. При этом он отметил, что Армения никогда не пойдет на односторонние уступки.
Шармазанов также подчеркнул, что признание Геноцида армян является одним из приоритетных вопросов внешней политики страны, отметив значительный прогресс в этом направлении.