Հայաստանի նախագահի աշխատակազմի տեղեկատվության եւ հասարակական կապերի կենտրոնն արդեն հասցրել է մի շարք միջոցառումներ իրականացնել ՀՀ պետական քաղաքականության համապատասխան տեղեկատվական ապահովման համար: Ինչպես այսօր Երեւանում կայացած մամլո ասուլիսին հայտնել է Հայաստանի նախագահի աշխատակազմի տեղեկատվության եւ հասարակական կապերի կենտրոնի տնօրեն Արա Սաղաթելյանը, վերջին ամիսների ընթացքում կենտրոնին հաջողվել է հաքերային հարձակումներից հայկական վեբ-կայքերի անվտանգությունն ապահովող համակարգ ստեղծել: «Վերջին երկու ամիսների ընթացքում մենք ուսումնասիրեցինք մոտ 90 կայքեր, պարզեցինք դրանց թույլ տեղերը եւ այդ տեղեկատվությունը ներկայացրեցինք ՀՀ կառավարությանը: Բացի դրանից հասարակական կապերի համար պատասխանատուների համար համապատասխան հարթակ ստեղծվեց, որի շրջանակներում մենք հետեւում ենք, թե ինչպես են նրանք արձագանքում այս կամ այն խնդիրներին եւ ինչպիսի միջոցներ են ձեռնարկում հասարակայնությանը տեղյակ պահելու համար»,- ասել է Սաղաթելյանը:
Նրա խոսքով, վերջին 2 ամիսների ընթացքում կենտրոնին գործընկերների հետ համատեղ հաջողվել է Youtube կայքից ջնջել մոտ 1300 հակահայկական բովանդակությամբ տեսահոլովակներ: «Հայաստանի եւ հայության տեղեկատվական շահերի դեմ ուղղված գործողությունները, որոնք նախաձեռնվում են մեզ հայտնի հարեւան երկրի կողմից, մեր դիտարկման առարկան են դառնում»,- ասել է կենտրոնի տնօրենը:

Центр общественных связей и информации аппарата президента Армении уже успел осуществить ряд мероприятий для соответствующего информационного обеспечения государственной политики РА. Как заявил на пресс-конференции в Ереване глава центра Ара Сагателян, за последние месяцы центру удалось создать систему, обеспечивающую безопасность армянских веб-сайтов от хакерских нападений. “В течение последних двух месяцев мы изучили около 90 сайтов, выявили их слабые стороны и представили эту информацию правительству РА. Кроме того была создана соответствующая площадка для ответственных за общественные связи лиц, в рамках которой мы следим, как они реагируют на те или иные проблемы и какие меры предпринимают для оповещения общества”,- сказал Сагателян.
По его словам, за последние 2 месяца центру при поддержке партнеров удалось удалить с сайта Youtube около 1300 роликов с антиармянским содержанием. “Действия, которые направлены против информационных интересов Армении и армянства, и которые инициируются известной нам соседней страной, становятся предметом наших наблюдений”,- сказал директор центра.