«Հայաստանում վիճակագրական տվյալների համաձայն ընթացիկ տարվա արդյունքում արձանագրվել է 1640 ճանապարհատրանսպորտային պատահար (ՃՏՊ), զոհվել է 363 հոգի, 2260 հոգի մարմնական վնասվածքներ են ստացել: Անցյալ տարվա համեմատ ՃՏՊ թիվը կրճատվել է 176-ով, զոհվածների թիվը` 70 հոգով եւ տուժածների թիվը` 303 հոգով: Դա ՃՏՊ քանակի աննախադեպ նվազեցում է, քանի որ նախորդ տարիներին այդ ցուցանիշի դինամիկ աճ էր նկատվում: Մենք պետք է անենք ամեն հնարավոր բան, որպեսզի պահպանենք այս միտումը»,- նոյեմբերի 6-ին լրագրողների հետ հանդիպմանը հայտնել է Հայաստանի Ճանապարհային ոստիկանության ծրագրման, հաշվառման եւ վերլուծության բաժնի պետ, գնդապետ Հայկ Սարգսյանը:
Վարչության պետը նաեւ Երեւանում ՃՏՊ վիճակագրական տվյալներ բերեց, որոնց համաձայն 2009թ. ընթացքում արձանագրվել է 666 ՃՏՊ, որոնց արդյունքում զոհվել է 56 հոգի եւ 866 հոգի վնասվածքներ է ստացել: Անցյալ տարվա համեմատ ցուցանիշները նույնպես նվազել են. ՃՏՊ քանակը` 76 դեպքով, զոհվածների թիվը` 21 հոգով եւ տուժածների թիվը` 17 հոգով:
«ՃՏՊ քանակի նվազման պատճառների մասին միանշանակ խոսել չի կարելի, սակայն Ճանապարհային ոստիկանության պետի կողմից առաջադրված խնդիրների համալիր կատարման արդյունքում այդ ցուցանիշի նվազեցումը ենթադրվում էր: Ե’ւ վարորդները, ե’ւ հետիոտներն ավելի օրինապահ են դարձել»,- նշել է Հայկ Սարգսյանը:
PanARMENIAN.Net-ի թղթակցի հարցին վարչության պետը պատասխանեց. «Մեր օրենսդրության մեջ չկա որեւէ օրենք, որն առավելություններ է տալիս պետական համարներով մեքենաներին, եւ այդ ավտոմեքենաների սեփականատերերը պետք է ենթարկվեն օրենքին, ինչպես հանրապետության բոլոր մյուս քաղաքացիները»:
Նա ընդգծել է նաեւ, որ 2009թ. ընթացքում ճանապարհը չնախատեսված հատվածում անցնելու համար տուգանվել է 1800 հետիոտն, թեեւ խախտումների քանակը շատ ավելին է եղել: Սակայն ճանապարհային ոստիկանության աշխատակիցները տուգանման քաղաքականությամբ չեն առաջնորդվում, նրանք գերադասում են բացատրել եւ նախազգուշացնել թե’ հետիոտներին, եւ թե’ վարորդներին նախքան նրանց տուգանելը:

6 Ноябрь 2009 - 13:12 AMT
«В Армении по статистическим данным за текущий год зарегистрировано 1640 дорожно-транспортных происшествий (ДТП), погибло 363 человека, 2260 человек получили телесные повреждения. По сравнению с прошлым годом число ДТП сократилось на 176, число погибших – на 70 человек и раненых – на 303 человека. Это беспрецедентное снижение числа ДТП, так как в последние годы наблюдался динамичный рост этого показателя. Мы должны сделать все, чтобы сохранить эту тенденцию»,- заявил 6 ноября на встрече с журналистами начальник отдела планирования, учета и анализа Дорожной полиции Армении, полковник Айк Саркисян.
Начальник управления привел также статистические данные ДТП в Ереване, по которым за 2009 год зафиксировано 666 ДТП, в которых погибло 56 человек и 866 человек получили ранения. По сравнению с прошлым годом показатели также понизились: число ДТП на 76 случаев, погибших – на 21 человек и раненых – на 17 человек.
«Говорить однозначно о причинах снижения ДТП нельзя, однако в результате комплексного выполнения задач, поставленных начальником Дорожной полиции, предполагалось снижение этого показателя. И водители, и пешеходы стали более законопослушными»,- отметил Айк Саркисян.
На вопрос корреспондента PanARMENIAN.Net начальник управления ответил: “В нашем законодательстве нет никаких законов, дающих привилегии машинам с государственными номерами, и владельцы этих автомобилей должны соблюдать закон так же, как и все граждане республик”.
Он также подчеркнул, что за 2009 год за переход дороги в неположенном месте оштрафовано 1800 пешеходов, хотя нарушений было гораздо больше. Однако сотрудники дорожной полиции не придерживаются политики штрафов, они предпочитают объяснять и предупреждать, прежде чем оштрафовать и пешеходов, и водителей.