Ամերիկայի Հայ դատի հանձնախումբը (ANCA) ԱՄՆ-ի հայ համայնքի անունից հավանություն է տվել anti-Darfur Genocide խմբի հայտարարությանը, որը կոչ է արել Օբամայի վարչակազմին դատապարտել Սուդանի նախագահ Օմար ալ-Բաշիրի առաջիկա այցը Թուրքիա: Ամերիկյան առաջընթացի կենտրոնի, Enough, «Փրկենք Դարֆուրը» եւ Genocide Intervetiopn Network կազմակերպությունների համատեղ հայտարարության մեջ ասվում է, որ նախագահ Օբաման եւ պետքարտուղար Քլինթոնը պետք է միջոցներ ձեռնարկեն, որպեսզի «հետախուզման մեջ գտնվող ռազմական հանցագործը» չկարողանա այցելել ԱՄՆ-ի դաշնակիցները համարվող երկրներ: Ըստ այդ կազմակերպությունների, եթե Վաշինգտոնը չգնա այդ քայլին, ապա դա հստակ ուղերձ կլինի, որ ամերիկյան վարչակազմը լրջորեն չի վերաբերում Սուդանի կողմից այն ռազմավարության կատարմանը, որի մասին ԱՄՆ-ն հայտարարել էր:
«Մենք ցանկանում ենք շնորհակալություն հայտնել այդ կազմակերպություններից յուրաքանչյուրին, քանի որ նրանք հստակ եւ վճռական պահանջում են ամերիկյան ղեկավարությնից դադարեցնել Ցեղասպանությունը Դարֆուրում»,-հայտարարել է ANCA-ի գործադիր տնօրեն Արամ Համբարյանը:
Սուդանի նախագահը հաջորդ շաբաթ կայցելի Թուրքիա` Իսլամական կոնֆերանսի երկրների գագաթնաժողովին մասնակցելու նպատակով: Թուրքիայի պաշտոնյաները հայտարարել են, թե չեն գործի Միջազգային քրեական դատարանի մի շարք ռազմական հանացգործությունների համար մեղադրվող ալ-Բաշիրին ձերբակալելու որոշման համաձայն:

The Armenian National Committee of America (ANCA) voiced the Armenian American community’s strong support for a human rights statement, issued earlier today by a coalition of anti-Darfur Genocide groups, calling upon the Obama-Biden Administration to protest the upcoming state visit to Turkey of Sudan’s President, indicted war-criminal Omar al-Bashir. The four organizations joining together in making this declaration, the Center for American Progress, Enough!, Save Darfur, and Genocide Intervention Network, referencing al-Bashir’s upcoming visits to Ankara and Cairo, stressed the importance of President Obama and Secretary of State Clinton engaging in personal diplomacy at the highest level to ensure that a wanted war criminal does not continue to travel with impunity to the capitals of key U.S. allies. The failure to do so, they noted, would “send a powerful message that the Administration isn’t serious about implementing the Sudan strategy it just announced.”
“We want to thank each of these organizations for their work in demanding clear and determined American leadership in ending the Darfur Genocide,” said Aram Hamparian, Executive Director of the ANCA. “There is today, sadly, no more striking example of how the brutal cycle of genocide and denial feeds upon itself than the growing diplomatic and military relationship between Turkey and Sudan.”
Sudan’s President Omar al-Bashir is scheduled to visit Turkey next week to attend a summit of the Organization of the Islamic Conference (OIC.) Turkish officials announced yesterday that they would not act on an International Criminal Court (ICC) arrest warrant issued against al-Bashir for war crimes.
The Ankara and Khartoum regimes have grown markedly closer over the past two years, with Turkey continuing to supply lethal weaponry to Sudan and increased trade between two the countries.