Ամերիկայի Հայ դատի հանձնախումբը (ANCA) ԱՄՆ-ի հայ համայնքի անունից հավանություն է տվել anti-Darfur Genocide խմբի հայտարարությանը, որը կոչ է արել Օբամայի վարչակազմին դատապարտել Սուդանի նախագահ Օմար ալ-Բաշիրի առաջիկա այցը Թուրքիա: Ամերիկյան առաջընթացի կենտրոնի, Enough, «Փրկենք Դարֆուրը» եւ Genocide Intervetiopn Network կազմակերպությունների համատեղ հայտարարության մեջ ասվում է, որ նախագահ Օբաման եւ պետքարտուղար Քլինթոնը պետք է միջոցներ ձեռնարկեն, որպեսզի «հետախուզման մեջ գտնվող ռազմական հանցագործը» չկարողանա այցելել ԱՄՆ-ի դաշնակիցները համարվող երկրներ: Ըստ այդ կազմակերպությունների, եթե Վաշինգտոնը չգնա այդ քայլին, ապա դա հստակ ուղերձ կլինի, որ ամերիկյան վարչակազմը լրջորեն չի վերաբերում Սուդանի կողմից այն ռազմավարության կատարմանը, որի մասին ԱՄՆ-ն հայտարարել էր:
«Մենք ցանկանում ենք շնորհակալություն հայտնել այդ կազմակերպություններից յուրաքանչյուրին, քանի որ նրանք հստակ եւ վճռական պահանջում են ամերիկյան ղեկավարությնից դադարեցնել Ցեղասպանությունը Դարֆուրում»,-հայտարարել է ANCA-ի գործադիր տնօրեն Արամ Համբարյանը:
Սուդանի նախագահը հաջորդ շաբաթ կայցելի Թուրքիա` Իսլամական կոնֆերանսի երկրների գագաթնաժողովին մասնակցելու նպատակով: Թուրքիայի պաշտոնյաները հայտարարել են, թե չեն գործի Միջազգային քրեական դատարանի մի շարք ռազմական հանացգործությունների համար մեղադրվող ալ-Բաշիրին ձերբակալելու որոշման համաձայն:

6 Ноябрь 2009 - 14:41 AMT
Армянский Национальный Комитет Америки (ANCA) от имени армянской общины США выразил поддержку недавнему заявлению групп anti-Darfur Genocide, которые призывают администрацию Барака Обамы выступить с протестом и осудить предстоящий визит президента Судана Омара Аль Башира в Турцию. В совместном заявлении Центра американского прогресса, организаций Enough, «Спасем Дарфур» и Genocide Intervention Network, отметили, что президент Обама и госсекретарь США Хиллари Клинтон должны принять меры, чтобы «разыскиваемый военный преступник» не смог посещать страны, являющиеся союзниками США. По мнению представителей этих организаций, если Вашингтон не пойдет на этот шаг, то станет четким мессиджем, что американская администрация серьезно не относится к выполнению Суданом той стратегии, о которой США заявили ранее.
“Мы хотим поблагодарить каждую из этих организаций за то, что они четко и решительно требуют от американского руководства прекращения геноцида в Дарфуре»,- заявил исполнительный директор ANCA Арам Амбарян.
Президент Судана Омар Аль Башир посетит на следующей неделе Турцию для участия в саммите Организации Исламской конференция (OIC). Турецкие официальные лица заявили, что не будут действовать согласно ордеру Международного уголовного суда на арест по обвинению Аль Башира в совершении военных преступлений.