6 Նոյեմբեր 2009 - 14:49 AMT
Էյչ-Էս-Բի-Սի Բանկ Հայաստան ՓԲԸ-ն, նպատակ ունենալով խրախուսել իր հաճախորդներին անցում կատարել տրադիցիոն թղթային քաղվածքներից էլեկտրոնային քաղվածքների եւ օգտվել ինտերնետային բանկային ծառայություններից իրենց գործարքները կատարելու համար, պարտավորվել է իրականացնել 1000 ծառի տնկում Երեւանում:
Շարունակելով դեռ 1996 սկիզբ դրված ծառատունկի ավանդույթը` Էյչ-Էս-Բի-Սի Բանկ Հայաստան-ի աշխատակիցները եւ իրենց ընտանիքի անդամները «Հայաստան Ծառատունկ Ծրագրի» մասնագետների եւ թաղամասի բնակիչների մասնակցությամբ նոյեմբերի 8-ին կտնկեն 500 ծառ «Հույսի Ավան» թաղամասում:
Ծառատունկը բանկի կողմից մեկնարկված «Կանաչ բանկ» ծրագրի միայն մեկ մասն է կազմում: Բանկի 2009 թվականի բոլոր նախաձեռնությունները` մարտ ամսին հեռախոսային եւ հուլիս ամսին ինտերնետային բանկային ծառայությունների ներդրումը, ինչպես նաեւ թղթայինից էլեկտրոնային քաղվածքների անցումը ուղղված են բանկային գործառնություններում թղթի օգտագործման նվազեցմանը եւ շրջակա միջավայրի պահպանմանը:
«Այսօրվա ծառատունկի միջոցով մենք փորձում ենք հաճախորդներին եւ հանրությանը խրախուսել օգտվել շրջակա միջավայրին չվնասող` «կանաչ բանկային ծառայություններից», գրանցվելով բանկի հեռախոսային կամ ինտերնետային բանկային ծառայություններին, անցնելով էլեկտրոնային քաղվածքների: Պետք է նշել նաեւ, որ բանկի ամբողջ աշխատակազմը արդեն իսկ օգտվում է միայն «կանաչ բանկային ծառայություններից` օրինակ ծառայելով հասարակությանը», ասել է Էյչ-Էս-Բի-Սի Բանկ Հայաստան-ի Գլխավոր Գործադիր Տնօրեն Թիմ Սլեյթերը:
Ծառատունկի տեղամասի ընտրությունը նույնպես հատուկ է: «Հույսի Ավան» բնակելի թաղամասը պատսպարում է 76 հայ կարիքավոր ընտանիքների` հիմնականում փախստականների, որոնք ունեն նվազագույնը երեք երեխա: Տնկելով դեկորատիվ ծառեր եւ նվիրաբերելով անհրաժեշտ մրգատու ծառերը` բանկը նպաստում է կարիքավոր ընտանիքների կյանքի բարելավմանը:

ЗАО HSBC Банк Армения, имея целью призвать своих клиентов перейти от традиционной наличной формы расчетов к электронной и пользоваться интернет-версиями банковских услуг во время своих сделок, обязалось посадить 1000 деревьев в Ереване.
Продолжая традицию, начатую еще в 1996 году, работники HSBC Банка Армения и члены их семей, совместно со специалистами «Программы Посадки деревьев Армения» и жителями района «Уйси аван» («Поселок надежды») 8 ноября посадят 500 деревьев в этом районе.
Посадка деревьев – лишь часть начатой банком программы “Зеленый банк”. Все мероприятия банка за 2009 год: внедрение в марте телефонных и в июле интернет-версий банковских услуг, а также переход от наличной формы оплаты к электронной, направлены на снижение употребления бумаги в банковских сделках и охрану окружающей среды.
«Акцией посадки деревьев мы призываем наших клиентов и общественность пользоваться безвредными для окружающей среды «зелеными банковскими услугами»: регистрироваться в телефонной или Интернет-системе банковских услуг, и перейти к безналичной форме оплаты”, – отметил главный исполнительный директор HSBC Банка Армения Тим Слейтер.
Место посадки деревьев тоже выбрано не случайно. Жилой район «Хуйси аван» дает кров 76 армянским нуждающимся семьям, в основном беженцам, в которых живет минимум трое детей. Сажая декоративные и плодоносящие деревья, банк содействует улучшению условий жизни нуждающихся семей.