Նոյեմբերի 6-ին Հայաստանի Ազգային ժողովի նախագահ Հովիկ Աբրահամյանն ընդունեց Կովկասի եւ Կենտրոնական Ասիայի հարցերով Հյուսիսատլանտյան դաշնագրի կազմակերպության (ՆԱՏՕ) գլխավոր քարտուղարի հատուկ ներկայացուցիչ Ռոբերտ Սիմոնսին:
Ողջունելով հյուրին` Ազգային ժողովի նախագահը կարեւորեց ՆԱՏՕ-ի հետ համագործակցությունը եւ հայտնեց այն զարգացնելու հայկական կողմի պատրաստակամությունը: Զրուցակիցները համաձայնեցին, որ այն պետք է լինի թափանցիկ ու հասկանալի հայ հասարակության համար: Այդ համատեքստում նրանք քննարկեցին ՆԱՏՕ Խորհրդարանական վեհաժողովի շրջանակներում ՀՀ ԱԺ նախաձեռնությունները, ինչպես նաեւ Հայաստանում զինված ուժերի քաղաքացիական վերահսկողության ուղղությամբ իրականացվող բարեփոխումները եւ արտակարգ իրավիճակների կառավարման բնագավառում համագործակցության ծրագրերը:
Հանդիպման ընթացքում զրուցակիցները նաեւ անդրադարձան տարածաշրջանային անվտանգության հարցերին, հաղորդում է ՀՀ ԱԺ հասարակայնության հետ կապերի վարչությունը:

6-го ноября председатель НС РА Овик Абрамян принял специального представителя Генерального секретаря НАТО по вопросам Кавказа и Центральной Азии Роберта Симонса.
Приветствуя гостя, спикер армянского парламента придал важность сотрудничеству Армении с НАТО и отметил о готовности армянской стороны развивать эти отношения. Собеседники согласились в том, что сотрудничество должно быть прозрачным и доступным для общества. В этом контексте стороны обсудили инициативы НС РА в рамках Парламентской ассамблеи НАТО, а также осуществляемые реформы в связи с гражданским контролем над Вооруженными силами Армении.
Во время встречи собеседники также затронули вопросы региональной безопасности, сообщает пресс-служба НС РА.