6 Նոյեմբեր 2009 - 15:56 AMT
Հայաստանում Վրաստանի նորանշանակ դեսպան Գրիգոլ Տաբատաձեն իր հավատարմագրերն է հանձնել ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանին: Շնորհավորելով դիվանագետին պաշտոնը ստանձնելու կապակցությամբ` նախագահ Սարգսյանը նշել է, որ երկրները շատ երկար պատմական ճանապարհ են անցել, եւ որ նախկին հարաբերությունները պարտավորեցնում են ավելի ամուր բարեկամանալ ու ավելի սերտ համագործակցել: «Մեր հարաբերությունների այսօրվա մակարդակը, իհարկե, շատ բարձր է, բայց դրանք մշտապես ուշադրության եւ կատարելագործման կարիք ունեն: Այդ իսկ պատճառով մեր պետությունների դեսպանները պետք է շատ ինտեսնիվորեն աշխատեն: Կարծում եմ, մենք մեր հնարավորությունների ողջ ներուժը չենք օգտագործել, եւ կարող ենք բացել փոխգործակցության նոր հեռանկարներ»,- ընդգծել է նախագահը:
Դեսպան Տաբատաձեի խոսքով` նախագահ Սաակաշվիլին եւս մեծ կարեւորություն է տալիս բարեկամ Հայաստանի հետ հարաբերությունների զարգացմանը եւ գտնում է, որ բարեկամությունն ու համագործակցությունն այլընտրանք չունեն: Նա միաժամանակ ասել է, որ իր երկրի քաղաքական ղեկավարությունը բարձր է գնահատում Հայաստանի նախագահի տեսլականը` համարելով, որ նա այն քաղաքական գործիչն է, ով նայում է ապագային` չմոռանալով անցյալը:
Հանրապետության նախագահը եւ դեսպանը համակարծիք են եղել, որ երկու երկրների միջեւ չկան այնպիսի խնդիրներ, որոնք հնարավոր չլինի լուծել համատեղ քննարկումների ու երկխոսության միջոցով:
Կողմերն անդրադարձել են նաեւ Հայաստանի եւ Վրաստանի միջեւ օրակարգային հարցերին եւ համատեղ միջկառավարական հանձնաժողովի գործունեությանը:
Նախագահ Սարգսյանը հույս է հայտնել, որ նորանշանակ դիվանագետն իր կարեւոր ներդրումը կունենա տարբեր ոլորտներում երկկողմ կապերի խորացման գործում եւ ասել, որ գործունեության ընթացքում նա ամենայն աջակցություն կստանա պետական մարմինների կողմից: Դեսպան Տաբատաձեն իր հերթին նշել է, որ տրամադրված է ակտիվ աշխատանքի:

6 Ноябрь 2009 - 15:56 AMT
6-го ноября новоназначенный посол Грузии в Армении Григол Табатадзе вручил свои верительные грамоты президенту РА Сержу Саргсяну. Поздравив дипломата со вступлением в должность, президент Саргсян отметил, что пройденный исторический путь и прежние отношения двух народов обязывают к еще более прочной дружбе и еще более тесному сотрудничеству. «Сегодняшний уровень наших отношений, конечно, очень высок, но они нуждаются в постоянном внимании и совершенствовании. Именно по этой причине послы наших государств должны работать очень интенсивно», – подчеркнул президент.
По словам посла Табатадзе, президент Грузии Михаил Саакашвили также придает большую важность развитию отношений с дружественной Арменией и считает, что дружба и сотрудничество не имеют альтернативы. В то же время он отметил, что политическое руководство его страны высоко ценит видение президента Армении, считая, что он является тем политическим деятелем, который смотрит в будущее, не забывая о прошлом.
Президент Саргсян и посол выразили единое мнение, что между двумя странами нет таких проблем, которые было бы невозможно решить путем совместных обсуждений и диалога.
Стороны затронули также вопросы армяно-грузинской повестки и деятельности совместной межправительственной комиссии.
Президент Саргсян выразил надежду, что новоназначенный дипломат внесет свой большой вклад в дело углубления двусторонних связей в различных сферах и отметил, что в ходе деятельности он получит всяческое содействие со стороны государственных органов Армении. Посол Табатадзе, в свою очередь, отметил, что настроен на активную работу.