ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման հարցով համանախագահներ Յուրի Մերզլյակովը (Ռուսաստան), Բեռնար Ֆասիեն (Ֆրանսիա) եւ Ռոբերտ Բրադկեն (ԱՄՆ) Երեւանում ու Բաքվում Հայաստանի եւ Ադրբեջանի նախագահների հետ հանդիպելուց հետո կրկին գնացել են Բաքու, որպեսզի մեկ անգամ եւս հանդիպեն Իլհամ Ալիեւի հետ: Այնտեղ հանդես են եկել առաջարկությամբ` ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման բանակցությունների հերթական` վեցերորդ փուլն անցկացնել մինչեւ նոյեմբերի վերջը: Այս մասին ասվում է նոյեմբերի 4-6-ը միջնորդների այցելության արդյունքների մասին հայտարարության մեջ:
Հայաստանի եւ Ադրբեջանի նախագահները ընդունել են ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահների առաջարկությունը եւ հայտնել են ղարաբաղյան հակամարտության խաղաղ կարգավորման հիմնական սկզբունքները համաձայնեցնելու գործընթացում առաջընթացի հասնելու համար բանակցությունները շարունակելու վճռականություն:

7 November 2009 - 13:50 AMT
The OSCE Minsk Group Co-Chairs (Ambassador Yuri Merzlyakov, the Russian Federation; Ambassador Bernard Fassier, France; Ambassador Robert Bradtke, United States) visited Azerbaijan and Armenia November 4-6. They met Azerbaijani President Ilham Aliyev November 5 in Baku before traveling to Yerevan November 6 to meet Armenian President Serzh Sargsyan. They returned to Baku November 6 for a second meeting with President Aliyev.
In Baku and Yerevan, both presidents reiterated their commitment to continue their discussions, with the objective to make further progress toward reaching an agreement on the basic principles for the peaceful settlement of the Nagorno-Karabakh conflict. They accepted the proposal of the Co-Chairs to organize their next bilateral meeting, the sixth such meeting this year, before the end of November at a time and place to be confirmed, the OSCE communication unit reported.