9 Նոյեմբեր 2009 - 10:05 AMT
Թուրք եւ ադրբեջանցի պատգամավորների հայտարարությունները թելադրված են ցավագին երեւակայությամբ եւ ուղղակի հիմարությամբ: Այդ մասին PanARMENIAN.Net-ի թղթակցին է հայտարարել Հայաստանի Հանրապետական կուսակցության քարտուղար Էդուարդ Շարմազանովը: «ՀՀ իշխանություններն երբեք չեն համաձայնվի Թուրքիայի համանախագահությանը ԵԱՀԿ ՄԽ-ում: Սա է մեր դիրքորոշումը եւ այն չի փոխվի: Ինչպես արդեն հայտարարվել է Մայնդորֆում ու Հելսինկիում, ղարաբաղյան հակամարտությունը կարող է լուծվել միայն եւ միայն ԵԱՀԿ ՄԽ ձեւաչափում»,-ասել է ՀՀԿ քարտուղարը:
Ինչ վերաբերում է նրան, թե «Հայաստանը համաձայնվել է վերադարձնել հողերը», Շարմազանովն ասել է, որ ոչ մի տարածք վերադարձնելու մասին խոսք չկա եւ չի կարող լինել: «Այժմ բանակցություններն ընթանում են բացառապես ԼՂՀ կարգավիճակի մասին»,-ասել է նա` հավելելով, որ ավելի լավ կլիներ, եթե թուրք ու ադրբեջանցի քաղաքական գործիչները մեկնաբանեին սեփական առաջնորդների հայտարարությունները:
Ինչպես գրում է Day.az-ը, ԵԱՀԿ ԽՎ-ում թուրքական պատվիրակության ղեկավար, խորհրդարանի պատգամավոր Արդարության եւ զարգացման կուսակցությունից Ալլահադդին Բյույուկայը հայտարարել է. «Հայաստանը ոչ պաշտոնապես համաձայնվել է լքել գրավյալ ադրբեջանական տարածքները»:

Различные заявления турецких и азербайджанских депутатов продиктованы болезненным воображением и просто глупостью. Об этом корреспонденту PanARMENIAN.Net заявил секретарь Республиканской партии Армении (РПА) Эдуард Шармазанов. «Армянские власти никогда не согласятся на сопредседательство Турции в Минской Группе ОБСЕ по урегулированию нагорно-карабахского конфликта. Это наша позиция и мы ее не изменим. Как уже было заявлено в Майндорфе и Хельсинки, карабахский конфликт может быть решен только и только в формате МГ ОБСЕ», – сказал секретарь РПА.
Что касается «согласия Армении на возврат земель», то Шармазанов отметил, что ни о каком возврате любой территории речи нет и быть не может. «Сейчас переговоры ведутся исключительно о статусе НКР», – сказал он, добавив, что будет лучше, если турецкие и азербайджанские политики будут комментировать заявления своих лидеров.
Как пишет Day.Az, глава турецкой делегации в Парламентской Ассамблее ОБСЕ, депутат турецкого парламента от правящей Партии Справедливости и развития (АКР) Алааддин Бююккая заявил: «Армения неофициально согласилась покинуть оккупированные азербайджанские территории».