9 Նոյեմբեր 2009 - 10:59 AMT
Իդա Բաբայանի «Գ. Սունդուկյանը 19-րդ դարի (1874-1903) վրացական բեմում» գրքի շնորհանդեսը, որը տեղի ունեցավ Թբիլիսիի Պետրոս Ադամյանի անվ. հայկական դրամատիկական թատրոնում, տոնի վերածվեց, քանի որ մի հարկի տակ էին հավաքվել հայ եւ վրացի պրոֆեսիոնալները:
1970-ական թթ.-ից սկսած, Իդա Բաբայանը ուսումնասիրել է արխիվային փաստաթղթերը: Նրա գրքերից առաջինը հրատարակվել է 2008 թ., Հայաստանի ԳԱԱ արվեստի ինստիտուտի պատվերով, «Էդիտ պրինտ» հրատարակությունում: Գիրքը ձեւավորված է հայ եւ վրացի 250 նկարիչների նկարներով, որոնք պատկերում են 19-րդ դարի Թբիլիսիի կյանքը, ինչն էլ օգնում է ոչ միայն պատկերացում կազմել այդ ժամանակաշրջանի մասին, այլեւ ապացուցում է հայերի նշանակալի մասնակցությունը Թբիլիսիի թատերական – մշակութային բազմաբնույթ եւ հարուստ կյանքին:
Գրքի վերջաբանում Իդա Բաբայանը նշել է. «19-րդ դարի երկրորդ կեսի Վրաստանի թատերական մշակույթը նշանակալի է դրամատիկական գրականության հարստությամբ, սակայն Գաբրիել Սունդուկյանի հայկական գեղարվեստական ֆենոմենը հատուկ տեղ է գրավում դրանում: Նա մեծ դեր է խաղացել ինչպես վերածննդի շրջանում, այնպես էլ վրացական դերասանական թատրոնի կայուն գործառնություններում, նպաստել է դերասանների մի ամբողջ սերնդի ձեւավորմանը եւ թատրոնի դիրքի հաստատմանը: Նրա գործերը արդիական խնդիրների լուծման համար հարուստ եւ ազդեցիկ նյութեր էին, դրանով հանդերձ ողջ վրացական հասարակության վրա եւ թատերական-մշակութային հոգեւոր կյանքում գեղարվեստական մեծ ազդեցություն են ունեցել»:
Շնորհանդեսին ներկա գտնվող Հայաստանի եւ Վրաստանի թատերական գործիչները կարեւորեցին ոչ միայն այդպիսի աշխատությունների գոյությունը, այլեւ դրանց շնորհանդեսը:
Արվեստաբանության դոկտոր Միխայիլ Քալանթարիշվիլին, Վրաստանի գրողների միության նախագահի տեղակալ Ռեւազ Միշվելաձեն, ինչպես նաեւ Հայաստանի արվեստի վաստակավոր գործիչ Լեւոն Մութաֆյանն ու թատերագետ Նվարդ Ասատրյանը համաձայնեցին, որ «Մասշտաբային շնորհանդեսը, որն ընդգրկել է երաժշտաթատերական ծրագիր, դարձավ Հայաստանի եւ Վրաստանի միջեւ գործող կամուրջ, ինչպես նաեւ երկու երկրների թատերական գործիչների միջեւ մշակութային կապերի ակտիվացման խթան դարձավ»:

Презентация книги Иды Бабаян “Г. Сундукян на грузинской сцене XIX века (1874-1903)”, прошедшая в Армянском драматическом театре им. Петроса Адамяна в Тбилиси, превратилась в праздник, так как собрала профессионалов армянского и грузинского театра.
Начиная с 1970-ых годов, Ида Бабаян изучала архивные материалы, и первая из ее книг была издана в 2008 году по госзаказу со стороны Института искусств НАН Армении в издательстве Эдит Принт. Иллюстрацией к книге стали 250 работ армянских и грузинских художников, олицетворяющих жизнь Тбилиси XIX века, что не только помогает формированию полноценных представлений о том времени, но и доказывает заметное и значительное участие армян в многогранной и богатой театрально-культурной жизни Грузии.
В заключении книги автор Ида Бабаян отметила: “Грузинская театральная культура второй половины XIX века отмечена богатством драматической литературы, но армянский художественный феномен Габриеля Сундукяна занимал в ней особое место. Он играл огромную роль, как в процессе возрождения, так и стабильного функционирования грузинского актерского театра, способствовал формированию целой плеяды актеров и утверждению позиций театра, являлся благодатным материалом для решения современных проблем времени, тем самым, оказывая художественное влияние на духовную жизнь грузинской художественно-театральной мысли и все грузинское общество”.
Присутствующие на презентации театральные деятели Армении и Грузии подчеркнули важность не только наличия подобных трудов, но и их достойной презентации.
Доктор искусствоведения Михаил Каландаришвили, заместитель председателя Союза писателей Грузии Реваз Мишвеладзе, а также заслуженный деятель искусства Армении Левон Мутафян и театровед Нвард Асатрян согласились, что “Масштабная презентация, включающая в себе театрально-концертную программу, стала действенным мостом между Арменией и Грузией, а также стимулом для активизации культурных связей между театральными деятелями двух стран”.