9 Նոյեմբեր 2009 - 11:06 AMT
Հանրային Խորհրդի Պաշտպանության եւ Ազգային անվտանգության հանձնաժողովի անդամ, Հիմնարար Գիտությունների Հայկական Կենտրոնի տնօրեն Սիմոն Կամսարականը բաց նամակ է հղել Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանին, որը վերաբերում է հայ-թուրքական Արձանագրությունների հայերեն ու անգլերեն տարբերակների անհամապատասխանությանը:
Նրա կարծիքով, նախաստորագրված Արձանագրությունների հայերեն տարբերակը զգալիորեն տարբերվում է արդեն ստորագրված Արձանագրություններից, որոնք տեղակայվել են Հայաստանի ԱԳ նախարարի պաշտոնական կայքում: «Տեքստերի ամենահասարակ զուգակցումից պարզ կդառնա, որ դա ոչ թե անփույթ թարգմանության արդյունք է, այլ ակնհայտ խաբեություն»,- նշել է Կամսարականը:
Նամակում նշվում է, որ ստորագրված փաստաթղթերում գոյություն ունեն կետեր, ձեւակերպումներ, որոնք բացակայում են նախաստորագրված Արձանագրություններում: Նա նկատել է նաեւ, որ այդ փաստաթղթերում արդեն ճշտված են հին բնօրինակի այն կետերը, որոնք երկիմաստ մեկնաբանությունների առիթ տվեցին:
Ելնելով վերը ասվածից` Կամսարականը եզրակացնում է, որ խախտվել է Արձանագրությունների վեցշաբաթյա քննարկման գործընթացը, որն ընթանում է Հայաստանում եւ արդյունքում կորել է ՀՀ ղեկավարության նկատմամբ բնակչության վստահությունը:
Հիմնարար Գիտությունների Հայկական Կենտրոնի տնօրենը նամակում նախագահ Սարգսյանին առաջարկում է կանգնեցնել Արձանագրությունների վավերացման գործընթացի հաջորդ քայլը, Հայաստանի ԱԳ նախարարին պարտավորեցնել մամուլում հրապարակելու այդ փաստաթղթերի ստորագրված տարբերակը եւ մոտ օրերս նոր վեցշաբաթյա քննարկումներ նշանակել արդեն ստորագրված Արձանագրությունների շուրջ:

Director of the Armenian Center for Basic Sciences, Member of the Defense and National Security Commission of the Public Council Simon Kamsarakan addressed an open letter to the Armenian President Serzh Sargsyan in connection with inconsistencies of the Armenian and English versions of the Armenian-Turkish Protocols.
In his opinion, the Armenian version of the initialed protocols substantially differs from already signed protocols, placed on the official website of the ministry of foreign affairs of Armenia. “A simple comparison of the texts makes it clear that this is not a result of inaccurate translation, but an obvious deception,” Mr. Kamsarakan said.
According to the letter there are sentences and wording which are absent in the initialed protocols.
According to Mr. Kamsarakan, the process of the six-week discussion of the Protocols is violated in Armenia, and public confidence in the Armenia’s leadership is undermined.
Mr.Kamsarakan suggests to the RA President Sargsyan to suspend the next step in the process of ratification of the Protocols, to obligate the Minister for Foreign Affairs of Armenia to publicize a signed version of these documents and in the nearest days to appoint a new six-week discussion on the already signed Protocols.