9 Նոյեմբեր 2009 - 11:06 AMT
Հանրային Խորհրդի Պաշտպանության եւ Ազգային անվտանգության հանձնաժողովի անդամ, Հիմնարար Գիտությունների Հայկական Կենտրոնի տնօրեն Սիմոն Կամսարականը բաց նամակ է հղել Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանին, որը վերաբերում է հայ-թուրքական Արձանագրությունների հայերեն ու անգլերեն տարբերակների անհամապատասխանությանը:
Նրա կարծիքով, նախաստորագրված Արձանագրությունների հայերեն տարբերակը զգալիորեն տարբերվում է արդեն ստորագրված Արձանագրություններից, որոնք տեղակայվել են Հայաստանի ԱԳ նախարարի պաշտոնական կայքում: «Տեքստերի ամենահասարակ զուգակցումից պարզ կդառնա, որ դա ոչ թե անփույթ թարգմանության արդյունք է, այլ ակնհայտ խաբեություն»,- նշել է Կամսարականը:
Նամակում նշվում է, որ ստորագրված փաստաթղթերում գոյություն ունեն կետեր, ձեւակերպումներ, որոնք բացակայում են նախաստորագրված Արձանագրություններում: Նա նկատել է նաեւ, որ այդ փաստաթղթերում արդեն ճշտված են հին բնօրինակի այն կետերը, որոնք երկիմաստ մեկնաբանությունների առիթ տվեցին:
Ելնելով վերը ասվածից` Կամսարականը եզրակացնում է, որ խախտվել է Արձանագրությունների վեցշաբաթյա քննարկման գործընթացը, որն ընթանում է Հայաստանում եւ արդյունքում կորել է ՀՀ ղեկավարության նկատմամբ բնակչության վստահությունը:
Հիմնարար Գիտությունների Հայկական Կենտրոնի տնօրենը նամակում նախագահ Սարգսյանին առաջարկում է կանգնեցնել Արձանագրությունների վավերացման գործընթացի հաջորդ քայլը, Հայաստանի ԱԳ նախարարին պարտավորեցնել մամուլում հրապարակելու այդ փաստաթղթերի ստորագրված տարբերակը եւ մոտ օրերս նոր վեցշաբաթյա քննարկումներ նշանակել արդեն ստորագրված Արձանագրությունների շուրջ:

9 Ноябрь 2009 - 11:06 AMT
Директор армянского центра фундаментальных наук, член комиссии по вопросам обороны и национальной безопасности Общественного совета Симон Камсаракан выступил с открытым письмом президенту Армении Сержу Саргсяну, касающегося несоответствия армянского и английского вариантов армяно-турецких Протоколов.
По его мнению, армянский вариант парафированных Протоколов существенно отличается от уже подписанных Протоколов, размещенных на официальном сайте министра ИД Армении. “Из простого сопоставления текстов станет ясно, что это не результат небрежного перевода, а явный обман”, – отметил Камсаракан.
В письме отмечено, что в подписанных документах существуют пункты, формулировки, которые отсутствуют в парафированных Протоколах. Он также заметил, что в этих документах уже уточнены те пункты старого образца, которые дали повод для двусмысленных комментариев.
Исходя из вышесказанного, Камсаракан делает вывод, что нарушен процесс шестинедельного обсуждения Протоколов, проходящий в Армении и тем самым подорвано доверие населения к руководству РА.
Директор армянского центра фундаментальных наук в письме предлагает президенту Саргсяну приостановить следующий шаг в процессе ратификации Протоколов, обязать министра ИД Армении опубликовать подписанный вариант этих документов в прессе, и в ближайщие дни назначить новые шестинедельные обсуждения по уже подписанным Протоколам.