9 Նոյեմբեր 2009 - 14:14 AMT
ՀՀ Առողջապահության նախարարության հիգիենիկ եւ հակահամաճարակային տեսչության գլխավոր մասնագետ Լիանա Թորոսյանը հայտարարել է, որ «Հայաստանում գրանցվել է A/H1N1 հարուցիչով (խոզագրիպ) վարակի կասկածով առաջին դեպքը եւ այս պահի դրությամբ հիվանդի անալիզների նմուշներն ուղարկվել են Լոնդոն` փորձաքննության»:
Նա հաղորդել է նաեւ, որ հիվանդը, որի մոտ «խոզագրիպ է» կասկածվում, ՀՀ քաղաքացի չէ, եւ այս փուլում դեռեւս սխալ կլինի պնդել, թե նա հենց «խոզագրիպով է» հիվանդ:
«Պետք չէ խուճապի մատնվել: Ուղղակի շարունակեք պահպանել անձնական հիգիենայի կանոնները»,-հայտարարել է ՀՀ Առողջապահության նախարարության հիգիենիկ եւ հակահամաճարակային տեսչության գլխավոր մասնագետը` հավելելով, որ արդյունքները ստանալուն պես հանրությունը կտեղեկացվի այդ մասին:
Լ.Թորոսյանն ասել է նաեւ, որ վաղը տեղի կունենա ՀՀ առողջապահության նախարար Հարություն Քուշկյանի մամլո ասուլիսը, որտեղ նա մանրամասնորեն կներկայացնի տիրող իրավիճակը, ինչպես նաեւ կդիմի բնակչությանը խուճապի չմատնվելու կոչով:
Չնայած դրան, Երեւանում մարդիկ մտահոգված են Հայաստանում «խոզագրիպի» դեպքերի հայտնաբերման լուրերով, եւ այսօր դեղատներում արագ սպառվում են բժշկական դիմակները:
Ըստ պաշտոնական տվյալների, մինչ այժմ Հայաստանում «խոզագրիպի» ոչ մի դեպք չէր գրանցվել: Սակայն անկախ դրանից, 2010թ. հունվարին Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպությունը խոզագրիպի դեմ պատվաստանյութ կտրամադրի Հայաստանին:

Главный специалист гигиенической и противоэпидемиологической инспекции Минздрава Армении Лиана Торосян заявила, что «в Армении зарегистрирован случай с подозрением на заражение вирусом A/H1N1 (свиной грипп) и на данный момент образец анализов больного отправлен в Лондон на экспертизу».
Она также сообщила, что больной, у которого подозревается «свиной грипп», не является гражданином Армении, и на данном этапе было бы неправильно утверждать, что у него именно «свиной грипп».
«Не надо впадать в панику. Просто продолжайте соблюдать правила личной гигиены», заявила Главный специалист гигиенической и противоэпидемиологической инспекции Минздрава Армении, добавив, что при получении результатов экспертизы общественность будет проинформирована о них.
Лиана Торосян сообщила, что завтра состоится пресс-конференция министра здравоохранения Арутюна Кушкяна, на которой он подробно опишет ситуацию, а также обратится к населению страны с просьбой не впадать в панику.
Несмотря на это, в Ереване люди обеспокоены слухами о случаи «свиного гриппа» в Армении, и сегодня в аптеках активно продаются медицинские маски.
По официальным данным, до сих пор в Армении не было зарегистрировано ни одного случая «свиного гриппа». Но независимо от этого, в январе 2010 года Всемирная организация здравоохранения предоставит Армении вакцину против свиного гриппа.