Վիլիկ Զաքարյանի աշխատանքների ցուցահանդեսը, որոնք ստեղծվել են 2000-2009 թթ. ժամանակահատվածում, բացվեց Հայաստանի նկարիչների միության ցացահանդեսների դահլիճում: Նկարիչն իր իսկ գործերը գնահատում է որպես մոդեռնիստական հրապարակ ֆանտազիայի համար. «Իմ աշխատանքներում ես միշտ տեղ եմ թողնում դիտողների ֆանտազիայի համար, որն ավելանալով իմ մտահղացումներին, ավարտուն պատկերացում է ստեղծում նկարի մասին»:
Արվեստի քննադատներին թողնելով իր աշխատանքները բնութագրելու իրավունքը, Վիլիկ Զաքարյանը նշեց. «Ես չեմ սահմանափակվում ինչ-որ գունային գամմայով եւ գիտեմ, որ ճիշտ եմ, երբ կառչում եմ քաղաքականությունից: Թող քննադատները որոշեն, թե ինչ անվանում տան իմ արվեստին»:
«Զաքարյանին հաջողվել է ստեղծել իր սեփական ոճը: Ընդ որում, ի տարբերություն շատերի, նա դրանով չի սահմանափակվում: Իր արվեստում նա անընդհատ փորձեր է անում` կատարելագործելով իր ոճը», – ցուցահանդեսի բացմանն ասաց արվեստագետ Լեւոն Լաճիկյանը:
Վիլիկ Զաքարյանը ծնվել է 1952 թ. : 1957 թ. ավարտել է Երեւանի գեղարվեստաթատերական ինստիտուտը: 1984 թ.-ից նկարիչների միության անդամ է, իսկ 1996 թ.-ից` ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի արհեստավարժ նկարիչների միության անդամ:
Զաքարյանի անհատական ցուցահանդեսներ են բացվել Պրահայում (1988), Երեւանում (1994, 2000), Օբերահուզենում (1995), Փարիզում (1997), Մոսկվայում (2002), Մարսելում (2004):

9 Ноябрь 2009 - 14:42 AMT
Выставка работ Вилика Закаряна, созданных в период с 2000 по 2009, открылась в выставочном зале Союза художников Армении. Сам художник свои работы оценивает как модернистскую площадку для фантазий: “В своих работах я всегда оставляю место для фантазии зрителей, которая прибавляется к моему замыслу и создает законченное представление о картине”.
Оставляя право охарактеризовать свои работы арткритикам, Вилик Закарян отметил: «Я не ограничиваю себя какой-либо цветовой гаммой и знаю точно, что прав, придерживаясь политики “ пусть критики думают, как назвать мое творчество”.
“Закаряну удалось создать свой собственный стиль. Однако, в отличие от многих других, он на этом не останавливается. В своём творчестве он постоянно экспериментирует, совершенствуя свой стиль”,- отметил на открытии выставки искусствовед Левон Лачикян.
Вилик Закарян родился в 1952 г. В 1975 году окончил Ереванский художественно-театральный институт. С 1984 г – член союза художников, а с 1996 – член Союза профессиональных художников ЮНЕСКО.
Персональные выставки работ Закаряна проходили в Праге (1988), Ереване (1994, 2000), Оберахузене (1995), Париже (1997), Москве (2002) и Марселе (2004).