9 Նոյեմբեր 2009 - 15:41 AMT
«Մենք դեմ ենք հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման ներկայիս գործընթացին, քանի որ այստեղ Հայաստանն ինքնուրույն քաղաքականություն չի վարում եւ իր քայլերը պայմանավորում է Թուրքիայի դիրքորոշմամբ»,- այսօր Երեւանում Հայաստանի Հանրապետական կուսակցության (ՀՀԿ) խորհրդարանական խմբակցությունից պատգամավոր Լեռնիկ Ալեքսանյանի հետ համատեղ մամլո ասուլիսում հայտնեց Ժողովրդական կուսակցության նախագահ Տիգրան Կարապետյանը:
Կարապետյանի խոսքով, հայ-թուրքական հաշտեցումը մի մեծ տարածաշրջանային գործընթացի մի մասն է, որ իրագործվում է միջազգային հանրության կողմից, որտեղ համապատասխան նախադրյալներ են ստեղծվում Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրի լուծման համար, եւ որը դժվար թե Հայաստանի օգտին լինի:
Կարապետյանը նաեւ նշեց, որ Հայաստանի այն քաղաքական ուժերը, որոնք ակտիվորեն հանդես չեն գալիս Արձանագրությունների վավերացման դեմ, դրանով իսկ օժանդակում են իշխանություններին: «Առաջին հերթին ես նկատի ունեմ Հայ ազգային կոնգրեսին (ՀԱԿ), որն այժմ լռում է»,- ընդգծեց Կարապետյանը:
ՀՀԿ ներկայացուցիչ Լեռնիկ Ալեքսանյանն իր հերթին նշեց, որ Հայաստանի ղեկավարության դիրքորոշումը ճիշտ է եւ ոչ մի դեպքում չի հակասում ժողովրդի շահերին, քանի որ Թուրքիայի հետ հարաբերությունների կարգավորման ներկայիս փուլում ավելի ճիշտ կլինի, եթե հայկական կողմն Արձանագրությունները վավերացնի Թուրքիայից հետո:
Ալեքսանյանը նշեց նաեւ, որ ՀՀ ղեկավարության դիրքորոշման մեջ Հայաստանի շահերի համար ոչ մի վտանգավոր բան չկա, եւ եթե Արձանագրությունները չվավերացվեն թուրքական խորհրդարանում, «դա Թուրքիայի համար բացասական հետեւանքներ կունենա»:
Անդրադառնալով ՀԱԿ թեմային` ՀՀԿ ներկայացուցիչը նշեց, որ եթե այդ ընդդիմական բլոկը լռում է, որպեսզի չխանգարի Թուրքիայի հետ հարաբերությունների կարգավորման ներկայիս գործընթացին, դա կարելի է հասկանալ, քանի որ այդ բլոկի ներկայացուցիչները ժամանակին, Հայաստանում զբաղեցնելով կառավարող պաշտոններ, արտահայտվում էին հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման օգտին: «Մյուս կողմից, եթե նրանք լռում են այն պատճառով, որ ոչինչ չունեն ասելու, դա արդեն բոլորովին այլ հարց է»,- նկատեց Ալեքսանյանը:

“We are against current Armenian-Turkish process, since Armenia does not conduct independent policy, linking its steps with Turkey’s position,” leader of People’s Party Tigran Karapetyan told a joint news conference with Republican MP Lernik Alexanyan.
Karapetyan finds current rapprochement process to be a part of a big regional program implemented by world community, which creates relevant pre-requisites for Karabakh settlement, hardly acceptable to Armenia.
Besides he noted that pro-opposition forces which do not protest against protocols assist authorities some way or another. “First of all, I mean Armenian National Congress (ANC) which is silent now,” Karapetyan stressed.
MP Lernik Aleksanyan stated in turn that Armenian authorities have adopted a right position. At the current stage of rapprochement it will be more proper for Armenia to ratify Protocols after Turkey, RPA representative finds.
At that he noted that authorities’ position poses no threat to Armenian people, and if Turkish parliament fails to ratify Protocols “that will entail negative consequence for Turkey.”
With regard to ANC’s position, Aleksanyan accounted for it by unwillingness to impede in authorities’ current efforts because when in power representatives of the bloc were in favor of such normalization. “On the other hand, they may have nothing to say, and that’s a different question” he added.