9 Նոյեմբեր 2009 - 15:41 AMT
«Մենք դեմ ենք հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման ներկայիս գործընթացին, քանի որ այստեղ Հայաստանն ինքնուրույն քաղաքականություն չի վարում եւ իր քայլերը պայմանավորում է Թուրքիայի դիրքորոշմամբ»,- այսօր Երեւանում Հայաստանի Հանրապետական կուսակցության (ՀՀԿ) խորհրդարանական խմբակցությունից պատգամավոր Լեռնիկ Ալեքսանյանի հետ համատեղ մամլո ասուլիսում հայտնեց Ժողովրդական կուսակցության նախագահ Տիգրան Կարապետյանը:
Կարապետյանի խոսքով, հայ-թուրքական հաշտեցումը մի մեծ տարածաշրջանային գործընթացի մի մասն է, որ իրագործվում է միջազգային հանրության կողմից, որտեղ համապատասխան նախադրյալներ են ստեղծվում Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրի լուծման համար, եւ որը դժվար թե Հայաստանի օգտին լինի:
Կարապետյանը նաեւ նշեց, որ Հայաստանի այն քաղաքական ուժերը, որոնք ակտիվորեն հանդես չեն գալիս Արձանագրությունների վավերացման դեմ, դրանով իսկ օժանդակում են իշխանություններին: «Առաջին հերթին ես նկատի ունեմ Հայ ազգային կոնգրեսին (ՀԱԿ), որն այժմ լռում է»,- ընդգծեց Կարապետյանը:
ՀՀԿ ներկայացուցիչ Լեռնիկ Ալեքսանյանն իր հերթին նշեց, որ Հայաստանի ղեկավարության դիրքորոշումը ճիշտ է եւ ոչ մի դեպքում չի հակասում ժողովրդի շահերին, քանի որ Թուրքիայի հետ հարաբերությունների կարգավորման ներկայիս փուլում ավելի ճիշտ կլինի, եթե հայկական կողմն Արձանագրությունները վավերացնի Թուրքիայից հետո:
Ալեքսանյանը նշեց նաեւ, որ ՀՀ ղեկավարության դիրքորոշման մեջ Հայաստանի շահերի համար ոչ մի վտանգավոր բան չկա, եւ եթե Արձանագրությունները չվավերացվեն թուրքական խորհրդարանում, «դա Թուրքիայի համար բացասական հետեւանքներ կունենա»:
Անդրադառնալով ՀԱԿ թեմային` ՀՀԿ ներկայացուցիչը նշեց, որ եթե այդ ընդդիմական բլոկը լռում է, որպեսզի չխանգարի Թուրքիայի հետ հարաբերությունների կարգավորման ներկայիս գործընթացին, դա կարելի է հասկանալ, քանի որ այդ բլոկի ներկայացուցիչները ժամանակին, Հայաստանում զբաղեցնելով կառավարող պաշտոններ, արտահայտվում էին հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման օգտին: «Մյուս կողմից, եթե նրանք լռում են այն պատճառով, որ ոչինչ չունեն ասելու, դա արդեն բոլորովին այլ հարց է»,- նկատեց Ալեքսանյանը:

“Мы против нынешнего процесса нормализации армяно-турецких отношений, так как здесь Армения не ведет самостоятельную политику и обусловливает свои шаги позицией Турции”, – заявил лидер Народной партии Тигран Карапетян на совместной пресс-конференции в Ереване с депутатом фракции Республиканской партии Армении (РПА) Лерником Алексаняном.
По словам Карапетяна, армяно-турецкое примирение является частью одного большого регионального процесса, осуществляемого мировым сообществом, где создаются соответствующие предпосылки для решения нагорно-карабахской проблемы, и которое вряд ли будет в пользу Армении.
Карапетян также отметил, что те политические силы Армении, которые активно не выступают против ратификации Протоколов, они тем или иным образом содействую властям. «В первую очередь, я имею виду Армянский национальный конгресс (АНК), который сейчас молчит», – подчеркнул Карапетян.
В свою очередь представитель РПА Лерник Алексанян отметил, что позиция руководства Армении правильна и ни в коем случае не противоречит интересам народа, поскольку на нынешнем этапе налаживания отношений с Турцией будет правильнее, если армянская сторона ратифицирует Протоколы после Турции.
Алексанян также отметил, что в позиции руководства РА ничего опасного для интересов Армении нет, и если Протоколы не будут ратифицированы турецким парламентом, «это будет иметь для Турции негативные последствия».
Затронув тему АНК, представитель РПА отметил, что если этот оппозиционный блок молчит для того, чтобы не помешать нынешнему процессу налаживания отношений с Турцией, это можно понять, поскольку представители этого блока в свое время, занимая руководящие посты в Армении, высказывались за нормализацию армяно-турецких отношений. «С другой стороны, если они молчат по причине того, что им нечего сказать, это уже совсем другой вопрос»,- отметил Алексанян.