21-րդ դարում աշխարհի հետ հաղորդակցվելու կարողությունը սահմանների քանակով ու կիլոմետրերով չի չափվում: Աշխարհի հետ հաղորդակցվելու համար առաջին հերթին պետք է այդ աշխարհի լիարժեք, լիիրավ անդամը դառնալ: Այդ մասին նոյեմբերի 6-ին Գյումրիում ուսանողության հետ հանդիպման ժամանակ հայտնեց Հայաստանի նախկին արտգործնախարար Վարդան Օսկանյանը: Նրա խոսքով, Հայաստանի ուժը նրա սահմանների ներսում է, եւ քանի դեռ հայ ժողովուրդը չի կարողացել լիարժեք օգտագործել սահմանների ներսի իր պոտենցիալը, քանի դեռ չի կարողացել հասկանալ ու շտկել իր այն սխալները, որոնք խանգարել են նրան ամուր, բարգավաճ, իրավական պետություն կառուցել, սահմաններից դուրս փրկության փնտրտուքը երկրին բարեկեցություն չի բերի:
«Մեզ այսօրասում են` պետք է ձերբազատվել զոհի հոգեբանությունից: Ես նույնպես ուզում եմ, որ մենք ազատվենք զոհի հոգեբանությունից: Բայց ինչո՞վ է դա փոխարինվելու: Սեփական խնդիրները լուծելու անընդունակ, իր փրկությունն այլ տեղ հայցողի հոգեբանությա՞մբ: Դա, հավատացե’ք, ավելի կործանարար հոգեբանություն է»,- նշեց Օսկանյանը: Ընդ որում, Հայաստանի նախկին ԱԳ նախարարն ընդգծեց, որ իր պարտությունն ի լուր աշխարհի ընդունած ձախողակը այլեւս ոչ մի իրավունք չունի, մինչդեռ «մենք այսօր խնդիր ունենք պաշտպանելու մեր իրավունքները թե’ երկրից դուրս, թե’ երկրի ներսում»:
Գնահատելով երկրի վարած քաղաքականության թերությունները` Վարդան Օսկանյանը դրանք ամփոփեց մեկ բառով` մենաշնորհները` թե’ քաղաքական, թե’ տնտեսական դաշտում: «Այս երկուսն այնքան են շաղկապված, որ մեկը մյուսին լրացնում եւ սնում է: Մենք չենք կարող վերացնել տնտեսական մենաշնորհները, եթե չվերացնենք քաղաքականը»,- ընդգծեց ՀՀ նախկին ԱԳ նախարարը:

В 21-ом веке связи с миром не измеряют километрами или количеством закрытых границ. В первую очередь, для общения с миром нужно стать его полноценным членом. Об этом 6 ноября на встрече со студентами в Гюмри заявил экс-министр ИД Армении Вардан Осканян. По его словам, сила Армении находится в пределах ее границ, и пока армянский народ не использует весь свой потенциал внутри границы и не исправит все ошибки, которые мешают формированию правового государства, поиск спасения за пределами ее границ не приведет к благополучию.
“Нам говорят, что мы должны освободиться от психологии жертвы. Я тоже этого хочу, но возникает вопрос: чем мы это заменим – психологией того, что мы не можем самостоятельно решать свои проблемы и поэтому ищем спасение на чужбине? Поверьте, это будет более губительной психологией для нас”, – отметил Осканян. При этом экс-министр ИД Армении подчеркнул, что тот кто признает свое поражение, ничего требовать не может.
Оценивая недостатки политики, проводимой страной, экс-министр ИД классифицировал их одной фразой – монополия и в политическом, и экономическом поле. “Эти два фактора настолько связаны, что дополняют друг друга. Мы не сможем избавиться от экономической монополии, если не устраним политическую”, – подчеркнул Вардан Осканян.