Երեւանում մարդիկ անհանգստացած են ասեկոսեներով այն մասին, որ Հայաստանում «խոզի գրիպի» վարակի կասկածով դեպք է արձանագրվել, եւ վերջին մի քանի օրվա ընթացքում երկրում պաշտպանիչ բժշկական դիմակների պահանջարկն աճել է:
«Վերջին 5 օրվա ընթացքում պաշտպանիչ բժշկական դիմակների վաճառքն աճել է: Մեր դեղատանը միայն օրվա երկրորդ կեսին վաճառվում է 80 դրամ արժողությամբ 150-200 պաշտպանիչ բժշկական դիմակ»,- PanARMENIAN.Net-ի թղթակցի հետ զրույցում հաղորդեց «Ֆարմեքս» դեղատան աշխատակիցը:
Ավելի վաղ Հայաստանի Առողջապահության նախարարության հիգիենիկ եւ հակահամաճարակագիտական տեսչության մասնագետ Լիանա Թորոսյանը հայտնել էր, որ «Հայաստանում A/H1N1 («խոզի գրիպ») հարուցիչով վարակի կասկածով դեպք է արձանագրվել, եւ ներկա պահին հիվանդի անալիզների նմուշը փորձաքննության համար ուղարկվել է Լոնդոն»:
Նա ընդգծել էր նաեւ. «Պետք չէ խուճապի մատնվել: Պարզապես շարունակեք պահպանել անձնական հիգիենայի կանոնները»:
Պաշտոնական տվյալների համաձայն, մինչ օրս Հայաստանում «խոզի գրիպի» ոչ մի դեպք չի արձանագրվել: Սակայն, անկախ դրանից, 2010թ. հունվարին Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպությունը Հայաստանին խոզի գրիպի դեմ պատվաստանյութ է տրամադրելու:

9 Ноябрь 2009 - 15:55 AMT
В Ереване люди обеспокоены слухами о том, что в Армении зарегистрирован случай с подозрением на вирус “свиного гриппа”, и за последние несколько дней в стране повысился спрос на медицинские маски.
“Продажа защитных медицинских масок за последние 5 дней увеличилась. В нашей аптеке только во второй половине дня продается от 150 до 200 защитных медицинских масок, которые стоят 80 драмов”, – в беседе с корреспондентом PanARMENIAN.Net сообщила сотрудница аптеки “Фармекс”.
Ранее главный специалист гигиенической и противоэпидемиологической инспекции Минздрава Армении Лиана Торосян заявила, что «в Армении зарегистрирован случай с подозрением на заражение вирусом A/H1N1 (“свиной грипп”) и на данный момент образец анализов больного отправлен в Лондон на экспертизу».
Она также подчеркнула: “Не надо впадать в панику. Просто продолжайте соблюдать правила личной гигиены”.
По официальным данным, до сих пор в Армении не было зарегистрировано ни одного случая «свиного гриппа». Но независимо от этого, в январе 2010 года Всемирная организация здравоохранения предоставит Армении вакцину против свиного гриппа.