9 Նոյեմբեր 2009 - 17:46 AMT
Սերժ Սարգսյանը նշել է, որ Հայաստանը, որպես առաաջնահերթություն, կարեւորում է իր քաղաքականության եվրոպական ուղղությունը եւ Արեւելյան գործընկերության քաղաքականությունը դիտում է որպես նոր հնարավորություն` խորացնելու իր հարաբերությունները ինչպես Եվրամիության, այնպես էլ ԵՄ-ի անդամ առանձին երկրների հետ: Հունգարիայի Նախագահը նշել է, որ իր երկիրը ուշիուշով հետեւում է Եվրոպական նոր հարեւանության քաղաքականության եւ Արեւելյան գործընկերության շրջանակում Հայաստանի գործողությունների ծրագրի ու այդ համատեքստում իրականացվող բարեփոխումների առաջընթացին եւ ընդգծել, որ 2011 թ. Եվրամիությունում իր նախագահության ընթացքում Արեւելյան քաղաքականությունը լինելու է Հունգարիայի առաջնահերթություններից մեկը:
Սերժ Սարգսյանըհունգարացի իր գործընկերոջը տեղեկացրել էՀայաստան-Թուրքիահարաբերությունների կարգավորմանեւ Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության բանակցային գործընթացների ներկա փուլի մասին: «Մենք ցանկանում ենք առկա խնդիրները լուծել առանց նախապայմանների, խաղաղ ճանապարհով եւ հարաբերություններ հաստատել մեր հարեւանների հետ` առկա ռեսուրսներն ուղղելով մեր տարածաշրջանի կայուն ու խաղաղ զարգացմանը: Համարում եմ, որ միայն համագործակցությամբ է հնարավոր տարածաշրջանում ապահովել զարգացում, տեւական խաղաղություն եւ կայունություն»,- նշել է Սերժ Սարգսյանը:
Իր հերթին Հունգարիայի Նախագահ Լասլո Շոյոմը ողջունել է Հայաստան-Թուրքիա հարաբերությունների կարգավորման ուղղությամբ արձանագրված առաջընթացը եւ նշել, որ Հունգարիան աջակցում է երկու հարեւան երկրների միջեւ հարաբերությունների կարգավորման գործընթացին: «Մեր բանակցությունների ընթացքում ես համոզվեցի, թե ինչքան հաստատակամ է Հայաստանը կարգավորելու իր հարաբերությունները հարեւան երկրների հետ եւ դինամիզմ հաղորդելու երկարատեւ այդ հակասությունների կարգավորմանը»,- նշել է Հունգարիայի Նախագահը:
Նախագահ Սերժ ՍարգսյաննՀունգարիայիիր գործընկերոջը հրավիրել էպատասխան պետականայցով ժամանելուՀայաստան, ինչը հնարավորություն կտա շարունակելու քաղաքական երկխոսությունը: Հունգարիայի Նախագահ Լասլո Շոյոմն ընդունել է Նախագահ Սարգսյանի` Հայաստան այցելելու հրավերը:
Պետական այցի շրջանակում Սերժ Սարգսյաննայցելել էԲուդապեշտի «Հերոսների հրապարակ» եւ ծաղկեպսակ դրել Հունգարիայի անկախության համար զոհված հերոսների հուշահամալիրին: Հայաստանի Հանրապետության Նախագահը ծաղկեպսակ է դրել նաեւ Բուդապեշտի կենտրոնում գտնվող Հայոց Ցեղասպանության զոհերի հիշատակը հավերժացնող խաչքարին, -հայտնում է ՀՀ նախագահի մամլո ծառայությունը:

Армения рассматривает “Восточное партнерство” как возможность углубления отношений как с Евросоюзом, так и со странами-членами ЕС. Об этом в ходе встречи с президентом Венгрии Ласло Шойомом в Будапеште заявил президент Армении Серж Саргсян. В свою очередь Ласло Шойом отметил, что Венгрия внимательно следит за реформами, осуществляемыми в Армении как в рамках программ «Европейского соседства», так и “Восточного партнерства”. При этом президент Венгрии подчеркнул, что восточная политика будет одним из приоритетных направлений Венгрии в период ее председательствования в ЕС в 2011 году.
Серж Саргсян также представил своему венгерскому коллеге текущее состояние переговорного процесса в нормализации армяно-турецких отношений и урегулирования карабахского конфликта. «Мы желаем решить существующие проблемы без каких либо предусловий», – заявил Серж Саргсян, добавив, что Армения намерена нормализовать свои отношения с соседними странами мирным путем и направить существующие ресурсы на развитие стабильности и мира в регионе. «Я думаю, что стабильности на Южном Кавказе можно достичь лишь посредством сотрудничества», – подчеркнул глава армянского государства.
В свою очередь, Шойом поприветствовал процесс нормализации армяно-турецких отношений, отметив, что Венгрия поддерживает данный процесс. «В ходе наших переговоров я удостоверился в том, насколько Армения решительна в нормализации своих отношений с соседними странами и в урегулировании всех противоречий», – отметил президент Венгрии.
Серж Саргсян с ответным визитом пригласил Ласло Шойома в Армению, подчеркнув, что это даст возможность продолжить политический диалог между странами. Венгерский президент принял приглашение президента РА.
В ходе своего визита в Венгрию президент Армении посетил «Площадь героев», где возложил венок к Мемориалу погибших героев за независимость Венгрии, также Саргсян возложил венок к хачкару памяти жертв Геноцида армян, установленному в центре Будапешта, сообщает пресс-служба президента РА.